Aktualijos

2021.10.14 11:23

Bosnijoje pagerbtas prieš 25-erius metus žuvusio Lietuvos karininko atminimas – jo žūties vietoje atidengtas paminklas

LRT.lt2021.10.14 11:23

Minint vieno pirmųjų Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos absolventų vyresniojo leitenanto Normundo Valterio žūties tarptautinėje taikos operacijoje Bosnijoje ir Hercegovinoje 25-ąsias metines, karininko žūties vietoje netoli Maglajaus miesto atidengtas paminklas, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai.

„Pagerbti karį, kuris žuvo vykdydamas užduotį, – tai įprasminti jo atminimą ir ugdyti pagarbą žmogui. Normundo atminimas turi būti gyvas visų Lietuvos karių širdyse“, – sakė dviejose taikos palaikymo misijose Balkanuose su vyresniuoju leitenantu N. Valteriu dalyvavęs Nerijus Kundrotas, šiuo metu vadovaujantis N. Valterio vardo Jaunimo mokyklai Šiauliuose.

Paminklui lėšas surinko, jį nugabeno ir rugsėjo mėnesį pastatė pirmosios Lietuvos karo akademijos laidos (1994 m.) karininkai, draugai ir kolegos, kurie dalyvavo toje pačioje taikos palaikymo misijoje, tarnavo kartu su N. Valteriu. Lietuvos trispalvę bendražygio atminimui jie išskleidė misijos metu kasdien matytuose kalnuose.

„Kelionė kalnais mintimis gražino į niūrią pokarinę Bosniją, tačiau vaizdai atsiveriantys nuo Normundui pagerbti pastatyto akmens – taikūs ir asocijuojasi su jo atiduota auka gėrio labui“, – prisiminė N. Valterio studijų laikų Lietuvos karo akademijoje draugas Gintaras Jaloveckas, kartu dalyvavęs tarptautinėje misijoje Bosnijoje ir Hercegovinoje.

Paminklinis akmuo vyresniajam leitenantui N. Valteriui pastatytas beveik toje pačioje vietoje kalnuose, kur jis žuvo, greta jau anksčiau įrengto paminklinio akmens kartu žuvusiam Danijos kariui Arne Andersenui.

„Tam, kad prisimintumėme savo žuvusius ginklo brolius, mums nereikia Vėlinių, metinių ar kitos atmintinos dienos. Tiesiog jaučiu ir žinau, kad atmintis ir pagarba bendražygiams turi būti, ir džiaugiuosi, kad neišeina užmarštin“, – sakė Nerijus Šileika, vyresniojo leitenanto N. Valterio draugas studijų Karo akademijoje ir misijos Bosnijoje metu.

Lietuvos kariai kelionės metu taip pat apsilankė ir susitiko su Maglajaus miesto savivaldybės atstovais bei įteikė jiems N. Valterio atminimo medalį, o kartu susitiko ir su šiame mieste reziduojančiu nuolatiniu Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovu. Be to, žuvusiojo bičiuliai taip pat aplankė ir pareiškė pagarbą kroatų kario, mirusio tarnaujant Lietuvoje (2017 m.), šeimai.

Vyresnysis leitenantas N. Valteris žuvo 1996 m. balandžio 17 d., vykdydamas užduotį netoli Maglajaus miestelio šiaurinėje Bosnijoje. Visureigis, kuriuo važiavo keturi Lietuvos ir Danijos kariai, kalnų kelyje užvažiavo ant prieštankinės minos. Per sprogimą žuvo N. Valteris ir Danijos karys A. Andersenas.

Po mirties N. Valteris už pasiaukojimą ir narsą vykdant NATO taikos įgyvendinimo misiją buvusioje Jugoslavijoje buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus 2-ojo laipsnio ordinu ir NATO medaliu už tarnybą.

Tarnybos draugų iniciatyva N. Valteriui paminklinis akmuo yra atidengtas ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kieme. Lietuvos karininko pavardė taip pat įrašyta Danijos mieste Viborge pastatytame paminkle.

N. Valteris palaidotas Ginkūnų kapinėse Šiauliuose. 1994 m. karininkas baigė Lietuvos karo akademijos I pakopos I laidą. 1994 m. dalyvavo tarptautinėje UNPROFOR misijoje Kroatijoje, LITPLA-1 būrio sudėtyje. 1996 m. dalyvavo Tarptautinėje taikos įgyvendinimo misijoje (IFOR) Bosnijoje ir Hercegovinoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt