Aktualijos

2021.10.01 09:58

LRT trumpai. Keičiasi atvykimo į JK taisyklės: ką reikia žinoti ten keliaujantiems lietuviams

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.10.01 09:58

Nuo penktadienio įsigaliojo nauja tvarka į Jungtinę Karalystę (JK) atvykstantiems Europos Sąjungos piliečiams. LRT.lt apžvelgia, kokie dar pokyčiai laukia keliaujančiųjų.

Pasas. Nuo penktadienio ES piliečiai nebegali vykti į JK su asmens tapatybės kortele. Nuo šiol privaloma turėti pasą, kuris galios visos viešnagės šalyje metu.

Jei išvykstant iš JK nuo spalio 1 d. asmuo neturi paso, jis gali kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Londone ir paprašyti specialaus asmens grįžimo pažymėjimo (vienkartinio kelionės dokumento, su kuriuo galima grįžti į savo šalį).

Išimtis taikoma ES piliečiams, nuolat gyvenantiems JK ir turintiems nuolatinio arba nenuolatinio (settled arba pre-settled) gyventojo statusą arba pateikusiems paraišką šiam statusui gauti.

Vizos. ES, Šveicarijos ir Europos ekonominės erdvės (EEE) piliečiams, atvykstantiems trumpam laikui, JK vizos nereikia.

Tokio vizito metu galima dalyvauti verslo susitikimuose, renginiuose ar konferencijose, lankyti šeimą, keliauti turistiniais tikslais.

Vis dėlto vizos reikės, jei planuojama pasilikti ilgesniam, nei numatyta, laikotarpiui. Jos taip pat reikės norint šalyje dirbti (apmokamai ir neapmokamai) JK kompanijoje arba laisvai samdomu specialistu, atlikti praktiką, pardavinėti prekes ar teikti kitas paslaugas.

Pasitikrinti, ar norimai veiklai JK reikės vizos, galima čia.

Kelionės trukmė. Keliaujant be vizos, pasilikti šalyje nepertraukiamai galima iki 180 dienų (6 mėnesių).

Lietuvos ambasada JK teigė piliečių užklausų dėl pasikeitusių taisyklių iki jų įsigaliojimo beveik nesulaukusi.

COVID-19 taisyklės. Šiuo metu vykstant į JK iš Lietuvos privaloma turėti ne anksčiau kaip prieš 3 dienas atliktą COVID-19 testą. Pripažįstami tik PGR testai arba antigenų testai. Dokumentas su testo rezultatais turi būti anglų, prancūzų arba ispanų kalba. Planuojama, kad nuo spalio 4 d. šio testo nebereikės ir užteks turėti ES skaitmeninį skiepų pažymėjimą.

Taip pat prieš vykstant į JK privaloma iš anksto užsisakyti papildomą COVID-19 testą 2 atvykimo į šalį dieną. Šis testas yra mokamas, jis bus privalomas ir po spalio 4 dienos.

Prieš atvykstant reikia užpildyti Keleivių vietos nustatymo formą. Nepateikus tikslios informacijos apie aplankytas šalis per 10 dienų iki atvykimo į JK, gali būti skirta bauda iki 10 000 svarų, kalėjimas iki 10 metų arba abu.

Šiuo metu atvykus į JK privaloma saviizoliacija netaikoma.

Bijo sumaišties

Pranešama, kad įvedus naują tvarką dėl pasų keliaujant į JK baiminamasi sumaišties. Kadangi tam tikra dalis keleivių su nuolatinio ar nenuolatinio gyventojo statusu į šalį vis dar galės keliauti su asmens tapatybės kortele, nerimaujama, kad oro linijos neturės galimybės to patikrinti ir gali neįleisti keleivių, net turinčių teisę keliauti be paso.

Nerimaujama, kad pasikeitusios sąlygos taip pat gali lemti tiekimo sutrikimų augimą, mat ne visi vilkikų vairuotojai gali būti informuoti apie permainas ir tokiu atveju be paso į šalį patekti negalės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt