Naujienų srautas

Aktualijos2021.09.27 14:43

Lietuvis iš žemės drebėjimą patyrusios Kretos: tokių stiprių drebėjimų čia pasitaiko retai

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2021.09.27 14:43

Pirmadienio rytą didžiausią Graikijos salą Kretą sudrebino stiprus žemės drebėjimas, vienas žmogus žuvo. 10 metų čia gyvenantis žurnalistas ir kelionių Graikijoje vadovas Audrius Morkūnas portalui LRT.lt sakė, kad tokio stiprumo žemės drebėjimai Kretoje – retas atvejis. Tautiečius, planuojančius atvykti atostogų, jis ramina: „Nerimauti nėra dėl ko, visi gyvena savo gyvenimą.“

Atėnų nacionalinės observatorijos duomenimis, 5,8 balo drebėjimas Kretoje įvyko 9 val. 17 min. Lietuvos laiku. Jo epicentras buvo pietrytinėje Kretos dalyje, už 23 km nuo Herakliono – didžiausios Graikijos salos sostinės.

Tiesa, Europos Viduržemio jūros seisminio centro (EMSC) teigimu, žemės drebėjimas buvo 6,5, o JAV geologijos tarnybos (USGS) duomenimis, 6,0 balų stiprumo, rašė „Reuters“.

Lietuvis A. Morkūnas pasakoja, kad drebėjimo metu jis važiavo automobiliu ir požeminių smūgių beveik nepajuto.

„Šis drebėjimas yra išskirtinis, tokio stiprumo žemės drebėjimų Kretoje – reta. Bent jau man – tai pirmas toks stiprus per dešimt metų.

(...) Nelabai pajutau, nes tuo metu važiavome automobiliu. Apskritai žemės drebėjimai iki 3,5 balo stiprumo yra praktiškai nejuntami, nuo 3,5 jau jaučiasi, bet priklauso, kiek jūs esate arti jo epicentro. Reikšmės turi ir tai, ar sėdite, ar stovite, ar gulite“, – komentuoja pašnekovas.

Jis pažymi, kad vietovėje, kurioje kilo žemės drebėjimas, visą vasarą fiksuojamas seisminis aktyvumas ir pasikartojantys silpnesni žemės drebėjimai. Vis dėlto artimiausiu metu atvykti į atostogautojų pamėgtą salą planuojantys tautiečiai, anot A. Morkūno, nerimauti neturėtų.

„Nerimauti nėra dėl ko. Patys kretiečiai yra pripratę prie žemės drebėjimų. Buvau sustojęs keliose vietose, bendravau su vietiniais, didelio nerimo tikrai nėra, visi gyvena savo gyvenimą.

Pasižiūrėję į Atėnų seismologijos instituto žemėlapį, kuris pildomas realiuoju laiku, matysite, kad kasdien Kretoje būna po kelis žemės drebėjimus, aišku, ne tokius stiprius – jie siekia 3–4 balus, daugiausia iki 3 balų, jie nelabai juntami“, – tikina lietuvis.

Kaip skelbia „Reuters“, Arkalochorio miestelio bažnyčios stogą tvarkęs vyras žuvo, kai per drebėjimą įgriuvo bažnyčios kupolas. Civilinės saugos pareigūnai pranešė, kad dar 9 žmonės buvo sužeisti kitose vietovėse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi