Aktualijos

2021.09.26 20:04

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: mokesčių lengvatos idėja grįžtantiems emigrantams ir tyrimas dėl saugumo spragų kiniškuose telefonuose

LRT.lt, BNS2021.09.26 20:04

Sugrįžimas į juodąją COVID-19 zoną, tyrimas dėl saugumo spragų Kinijos gamintojų telefonuose, idėja mažinti gyventojų pajamų mokestį kvalifikuotiems emigrantams, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 8232 nauji COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 325,6 tūkst. žmonių.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 116 gyvybių. Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso Lietuvoje mirė 4913 žmonių.

Iki šiol mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta per 1 mln. 736 tūkst. žmonių, pilnai vakcinuota per 1 mln. 601,8 tūkstančio.

Juodoji zona. Šią savaitę Lietuva įžengė į blogiausią iš keturių, juodąją, pandemijos spalvinę zoną. Vyriausybė kitą savaitę grįš prie svarstymų dėl naujo karantino įvedimo. Ministrų kabinetas sutaria dėl kaukių dėvėjimo griežtinimo, tačiau institucijos analizuos, ar tam reikalinga grąžinti karantiną, ar pakaks palikti ekstremaliąją situaciją.

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad svarstant grįžti prie karantino režimo ekonominių veiklų riboti neplanuojama. „Yra visada tas klausimas dėl renginių, bet kadangi renginiai dabar vyksta su galimybių pasu, matyt, kad reikia gerbti savo žodį, žmonės ėmėsi visų saugumo priemonių, pasiskiepijo ar persirgo, jau tos sąlygos buvo nustatytos“, – sakė ji.

Trumpesnė izoliacija. Izoliacija po kontakto su sergančiuoju koronavirusu bus trumpinama iki dešimties dienų vietoj dabar esamų 14-os.

Skiepijimo tempai. Siekiant vakcinuoti daugiau vyresnio amžiaus gyventojų, pas nepasiskiepijusius žmones bus siunčiamos mobiliosios brigados.

Alkoholio vartojimas

Naujausi Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad Lietuva patenka į penketuką šalių, kurios per penkerius metus labiausiai sumažino alkoholio vartojimą. Vienas Lietuvos gyventojas 2015 metais suvartojo vidutiniškai apie 15,4 litro, o 2019 metais – 12,8 litro grynojo alkoholio – 35 proc. daugiau nei vidutiniškai ES.

Brangstanti elektra

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius sako, kad elektros kaina mažiausiai jos suvartojantiems gyventojams nuo kitų metų gali didėti apie 20 proc.

Į Seimą – nuo 21 metų

Seimas per pirmą balsavimą dėl Konstitucijos pataisos priėmimo pritarė iniciatyvai leisti kandidatuoti į parlamentą nuo 21 metų amžiaus vietoj dabartinių 25-erių.

Migrantų krizė

Lietuva nuo trečiadienio sudarė galimybę prieglobsčio prašyti šalies ambasadoje Baltarusijoje. Toks prieglobsčio pasiprašymo būdas įvestas siekiant sudaryti sąlygas migrantams tarptautinės apsaugos kreiptis teisėtai, o ne kertant Lietuvos ir Baltarusijos sieną.

Vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad Lietuvoje registruoti 2 962 neteisėti migrantai, 2 800 iš jų pasiprašė prieglobsčio. 512 migrantų bei izoliuotieji dėl COVID-19 liko neregistruoti. 500 migrantų pasišalino iš apgyvendinimo vietų, dalis vėliau sugrąžinti.

Be kita ko, šią savaitę iš Šalčininkų rajone, Rūdninkų poligone, vasarą įkurtos laikinos migrantų stovyklavietės išvežti paskutiniai užsieniečiai. Daugiau kaip 700 asmenų apgyvendinta buvusiuose Kybartų pataisos namuose.

Estijos pabėgėlių taryba pareiškė, kad sąlygos Lietuvos migrantų stovyklose yra pasibaisėtinos tiek teisiniu, tiek humanitariniu požiūriu. Ši organizacija Raudonojo Kryžiaus prašymu atgabeno į Lietuvos stovyklas šiltų drabužių ir batų.

Saugumo spragos Kinijos gamintojų telefonuose

Kibernetinio saugumo centras atliko Lietuvoje parduodamų trijų Kinijos gamintojų – „Huawei“, „Xiaomi“ ir „OnePlus“ – išmaniųjų 5G įrenginių tyrimą ir pirmuose dviejuose nustatė kibernetinio saugumo rizikų, susijusių su gamintojo įdiegtomis programėlėmis, duomenų nutekėjimo rizika ir galimais žodžio laisvės ribojimais.

Krašto apsaugos ministerija pranešė, kad kiniškų išmaniųjų telefonų yra įsigijusios virš 200 valstybės ir savivaldybių institucijų.

Elektros tiekėjo skaičiuoklė

Lietuvoje pradėjo veikti skaičiuoklė, turinti palengvinti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą. Joje galima pamatyti preliminarias tiekėjų siūlomas kainas pagal suvartojamą elektros kiekį.

Lengvata emigrantams

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pranešė, kad siekiant susigrąžinti į Lietuvą kvalifikuotus emigrantus Vyriausybė svarsto idėją jiems taikyti gyventojų pajamų mokesčio lengvatą.

Traukinys iš Vilniaus į Taliną

Kauno geležinkelio stotyje susitiko iš Lisabonos ir Talino atvykę traukiniai, taip siekiant pažymėti Europos ir Baltijos šalių geležinkelių integraciją nutiesus kelią „Rail Baltica“. Tam įvykus kelionė geležinkeliu iš Vilniaus į Taliną truktų keturias valandas, sako projekto plėtotojai.

„Kaunas 2022“

Kaune pristatyta Europos kultūros sostinės metų programa. „Kaunas 2022“ žada pasiūlyti per tūkstantį renginių, svarbiausias iš jų – šiuolaikinio Kauno mito trilogija.

Nusižudė medikas

Paaiškėjo, kad praėjusią savaitę nusižudė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės medikas. Nei Medikų sąjūdžio, nei ministerijos atstovai sako neturintys duomenų, kad tai galėjo lemti atmosfera darbo vietoje.

Netektis

Šeštadienį eidamas 83-iuosius metus mirė tapytojas, iliustratorius, rašytojas, poetas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Leonardas Gutauskas. Literatūros kritiko Petro Bražėno teigimu, Lietuva neteko neaprėpiamo talento kūrėjo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt