Aktualijos

2021.09.19 19:56

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: įsigaliojusi galimybių paso tvarka ir lietuvių tyrimas dėl „Pfizer“ efektyvumo

LRT.lt2021.09.19 19:56

Įsigalioję galimybių paso reikalavimai, lietuvių tyrimas dėl „Pfizer“ vakcinos efektyvumo, prognozės dėl šilumos kainų augimo, Vilniaus savivaldybės tarybos pritarimas sprendimui nukelti Petro Cvirkos skulptūrą, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinti 7480 naujų COVID-19 atvejų. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 315 tūkst. 949 žmonės

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 100 gyvybių. Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso mirė 4793 žmonės.

Galimai imunitetą turinčių gyventojų šalyje yra 63,4 proc.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenys rodo, kad Lietuvoje šiuo metu fiksuojamas vienas didžiausių mirštančiųjų nuo koronaviruso rodiklis Europos Sąjungoje.

Augant naujų COVID-19 susirgimų skaičiui, premjerė Ingrida Šimonytė sakė norinti išvengti naujų griežtinimų, tačiau pripažino, kad neatmeta galimybės, jog situacijai blogėjant Lietuvoje vėl galėtų būti įvedamas karantinas.

Galimybių pasas. Nuo rugsėjo 13 dienos įsigaliojo reikalavimas turėti galimybių pasą norint patekti į didesnius prekybos ir pramogų centrus, kavines, kirpyklas ir kitas vietas, kur teikiamos nebūtinosios paslaugos. Prekybos vietose dokumento patikros, anot prekybininkų, vyksta sklandžiai. Tiesa, dėl galimybių paso jau krinta prekybos tinklų didžiausių parduotuvių apyvarta. Kai kur iki trečdalio.

Opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nusprendė inicijuoti kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso ir įvertinti ribojimus imuniteto neturintiems asmenims.

Lietuvių tyrimas dėl „Pfizer“ vakcinos efektyvumo. Statistikos departamento atlikta duomenų analizė rodo, kad „Pfizer“ vakcina veiksminga ir nuo delta atmainos, taip pat saugantis komplikacijų ir mirties. Statistikos departamento duomenų analitikas Jonas Bačelis pažymėjo, kad pasiskiepijusiesiems tikimybė užsikrėsti virusu yra penkis kartus mažesnė negu nepasiskiepijusiesiems, šia vakcina pasiskiepijusiems asmenims rizika patekti į COVID-19 skyrių yra dešimt kartų mažesnė negu nevakcinuotiems, o tikimybę mirti nuo viruso ši vakcina sumažina dvidešimt kartų.

Plačiau apie tyrimą skaitykite ČIA.

KET pakeitimai

Vyriausybė patvirtino kelių eismo taisyklių pakeitimus, leisiančius skirti atskiras gatves dviračių eismui, ženklais riboti elektrinių paspirtukų eismą. Dalis pakeitimų įsigalios nuo kitų metų sausio, dalis – nuo birželio.

Migrantų krizė

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siūlo nustatyti, kad esant ekstremaliajai situacijai neteisėti migrantai būtų sulaikomi ne iki šešių mėnesių, kaip numatyta dabar, o neterminuotą laiką. Anksčiau tokios pataisos nepriimtos nuogąstaujant dėl žmogaus teisių pažeidimų, tačiau jų šalininkai teigia, jog priešingu atveju Lietuvai grėstų nauja migracijos banga. I. Šimonytė abejoja, kad Vyriausybė teiks Seimui siūlymą leisti neteisėtus migrantus sulaikyti neribotą laiką.

VRM duomenimis, institucijos išnagrinėjo ir atmetė 562 neteisėtų migrantų prašymus suteikti politinį prieglobstį, nuo metų pradžios 130 jų jau išvyko iš šalies.

Pasak premjerės, šiemet planuojama nutiesti 100 km pjaunančios vielos rizikingiausiame pasienio ruože, iš kurio į Lietuvą patekti lengviausia.

Ryšiai su Taivanu ir santykiai su Kinija

Į Lietuvą spalio pabaigoje atvyksta Taivano delegacija. Lietuvos pareigūnai pabrėžia, kad tai verslo atstovų, o ne politinis vizitas. Valstybinė agentūra „Versli Lietuva“ teigia, kad, tęsiantis santykių su Kinija krizei, šalies eksportas galėtų iš dalies būti nukreiptas į Taivaną.

Tuo tarpu Užsienio reikalų ministerija (URM) pranešė, kad į ją kreipiasi įmonės, kurių partnerės Kinijoje nepratęsia sutarčių, pašlijus Vilniaus ir Pekino santykiams. Viceministras Egidijus Meilūnas teigia, kad ministerija gavo aštuonių įmonių prašymus padėti joms dėl pablogėjusių verslo santykių su Kinija.

Šią savaitę su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu susitikęs JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas reiškė paramą Lietuvai diplomatiniame ginče su Kinija. G. Landsbergis tvirtino su JAV diplomatijos vadovu aptaręs politines ir ekonomines priemones atsakyti Pekinui į Lietuvai daromą spaudimą.

Cvirkos paminklo nukėlimas

Vilniaus savivaldybės taryba pritarė sprendimui nukelti sovietmečio rašytojo ir politinio veikėjo Petro Cvirkos skulptūrą. Ji bus perduota Lietuvos nacionaliniam muziejui kartu su 2015-aisiais nukeltomis keturiomis sovietinėmis Žaliojo tilto skulptūromis.

Šilumos kainų didėjimas

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba prognozuoja, kad centralizuotas šildymas artėjantį sezoną Lietuvoje gali brangti vidutiniškai iki 30 procentų. Vilniuje, kur šilumos gamybai daugiausia kūrenamos dujos, galimas brangimas iki 60 procentų.

Netektis

Rugsėjo 15-ąją mirė vienas žymiausių Lietuvos fotografijos atstovų Romualdas Rakauskas. Šį rugpjūtį fotografas atšventė 80-metį. Šia proga užkalbintas LRT.lt, prašė jam atleisti, bet dėl prastos savijautos pokalbiui esąs per silpnas. „Tegul apie mane papasakos draugai“, – tada sakė fotomenininkas. Ir draugai papasakojo – kviečiame prisiminti jų žodžius apie išėjusį bičiulį.

R. Rakauskas nuo 1962-ųjų dalyvavo parodose, surengė daugiau kaip 70 individualių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Fotografas pelnė daugiau kaip 85 apdovanojimus. Yra pelnęs Gedimino ordino Riterio kryžių, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premiją, prieš 10-metį – Lietuvos nacionalinę premiją.

Fotomenininko kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Tarptautinis fotografijos centras Niujorke ir kt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt