Aktualijos

2021.09.13 18:41

Lietuviai Norvegijoje – tarp vangiausiai nuo COVID-19 besiskiepijančių atvykėlių

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.09.13 18:41

Norvegijos dienraštis „Aftenposten“ suskaičiavo, kaip šalyje skiepijasi įvairios imigrantų grupės. Leidinio pateikiami Norvegijos visuomenės sveikatos instituto duomenys rodo, kad vangiausiai Norvegijoje vakcinuojasi lietuviai, panašūs rodikliai ir tarp šalyje gyvenančių lenkų. Lietuvių bendruomenės Norvegijoje pirmininkė Violeta Dobrovolskienė portalui LRT.lt sako, kad skaičiai nestebina, bet situacija liūdina.

Kaip skelbia „Aftenposten“, pasiskiepijusių viena vakcinos doze lietuvių skaičius siekia 44,2 proc., dviem vakcinos dozėmis – 29,1 proc. Tarp Norvegijoje gyvenančių lenkų, pasiskiepijusių viena doze, yra 42,5, dviem – 30,6 proc.

Aktyviau už lietuvius Norvegijoje skiepijasi atvykėliai iš Somalio, Eritrėjos, Pakistano, Tailando ir kitų šalių, o pačių norvegų, pasiskiepijusių dviem vakcinos dozėmis, Norvegijos visuomenės sveikatos instituto duomenimis, yra daugiau nei 80 proc. suaugusiųjų.

„Aftenposten“ įvardijamos galimos tokio vangaus skiepijimosi priežastys yra šalutinio skiepų poveikio baimė, informacijos trūkumas, šeimos gydytojo neturėjimas. Leidinys taip pat skelbia, kad keletas savivaldybių nurodo susiduriančios su sunkumais bandydamos rasti imigrantus, registruotus Norvegijoje.

Be kita ko, nurodoma, kad Norvegijos visuomenės sveikatos instituto duomenys gali būti netikslūs, ypač dėl lietuvių, lenkų ir vokiečių skiepijimo rodiklių, mat jie vasarą galėjo pasiskiepytigimtojoje šalyje, tačiau Norvegijoje tai oficialiai dokumentuoti yra sudėtinga ir brangu.

Rodikliai nestebina, bet liūdina

Norvegijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Violeta Dobrovolskienė portalui LRT.lt sako dėl žemų tautiečių skiepijimosi rodiklių nenustebusi, tačiau jai apmaudu matyti tokią statistiką.

„Labai liūdna girdėti, kad lietuviai gyvendami Norvegijoje vangiai skiepijasi ir nekreipia dėmesio į Norvegijos sveikatos ministerijos patarimus“, – komentuoja pašnekovė.

Anot jos, nemaža dalis Norvegijoje gyvenančių lietuvių palaiko tėvynėje vykstančius mitingus prieš skiepus, prieštarauja nepasiskiepijusiems asmenims taikomiems ribojimams. Pasidomėjusi, kodėl tautiečiai nenori skiepytis, bendruomenės pirmininkė sako girdinti keletą pagrindinių priežasčių: išrasti skiepai dar nėra iki galo išbandyti, po kelerių metų jie bus patobulinti, tuomet žmonės ir spręs dėl skiepijimosi; pasiskiepijus yra šalutinis poveikis; vakcinos, kuriomis siūloma skiepytis, nėra 100 proc. veiksmingos.

Lietuvių bendruomenės narė Lina Baltrukonienė pritaria, kad vangus tautiečių skiepijimasis – ne naujiena. Rugpjūčio pabaigoje ji atstovavo nevyriausybinei organizacijai, besirūpinančiai užsieniečių integracija, ir susitikime su Švietimo, Sveikatos ministerijų bei lenkų diasporos atstovais aptarė Norvegijoje gyvenančių lietuvių bei lenkų skiepijimosi situaciją. Pašnekovės teigimu, egzistuoja keletas priežasčių, kodėl lietuviai skiepytis nuo COVID-19 nenori.

„Pirmiausia skiepų skeptikų Lietuvoje procentas yra didesnis nei Norvegijoje, vadinasi, ir tarp lietuvių imigrantų skeptiškai žiūrinčiųjų yra daugiau. Lietuviai nepasitiki jokia valdžia dar nuo sovietinių laikų, o norvegų požiūris absoliučiai kitoks.

Taip pat jie seka ne Norvegijos, o Lietuvos žiniasklaidą ir naujienas, taip pat ir oficialius kanalus. Ten toks erzelis ir tiek revoliucijų, kad bet kas sutriktų. Dar viena priežastis – jie gyvena savo burbule ir jį laiko vieninteliu teisingu, kitų neklauso ir ignoruoja“, – komentuoja L. Baltrukonienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.