Aktualijos

2021.09.12 20:02

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: mitingas prie Katedros ir nauja Skvernelio frakcija

LRT.lt, BNS2021.09.12 20:02

Sušvelninti reikalavimai dėl galimybių paso, nauja Skvernelio frakcija, Lietuvos šeimų sąjūdžio organizuotas mitingas Katedros aikštėje, sprendimas dėl skiepijimo trečiąja vakcinos nuo COVID-19 doze, prasidėjusios „Zapad“ pratybos, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinti 5829 nauji COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 308 tūkst. 464 žmonės.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 74 gyvybes. Nuo COVID-19 ligos iš viso mirė 4688 žmonės.

Lietuvoje mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę 60,8 proc. žmonių.

Pradėjus kontaktinį ugdymą, artimiausios kelios savaitės dėl COVID-19 plitimo bus sunkesnės, įspėja sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. „Šitas etapas sukurs papildomą riziką, be to, turime dar nemažai nepasiskiepijusių gyventojų ir, deja, delta daro savo darbą“, – sako jis.

Trečioji vakcinos dozė. Vyresni nei 65-erių gyventojai ir priklausantieji prioritetinėms grupėms pradėti skiepyti sustiprinančiomis skiepo nuo COVID-19 dozėmis.

„Sustiprinančioji vakcinos dozė yra skiriama asmenims, kuriems po antrosios dozės praėjo šeši mėnesiai, anksčiau galima nebus. Ir čia kalbame apie medikus, su ligoniais dirbantį personalą, greitosios medicinos pagalbos darbuotojus, tuos, kurie dirba mobiliuose punktuose, karščiavimo klinikose, dirbančius slaugoje, savanorius, laboratorijų, vaistinių darbuotojus ir, kas labai svarbu, visa 65+ grupė žmonių“, – LRT RADIJUI komentavo A. Dulkys.

Reikalavimų sušvelninimai. Vyriausybė nusprendė atsisakyti kitą savaitę turėjusio įsigalioti galimybių paso reikalavimo tarpmiestinio susisiekimo viešajame transporte.

Taip pat nuspręsta studentus į paskaitas laikinai įleisti ir su profilaktiniais COVID-19 testais. Reikalavimai švelninami siekiant sudaryti galimybes dalyvauti kontaktiniame ugdyme.

* Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad „mosavimas galimybių pasu kaip tam tikra paskata skiepytis – nebeveikia“ ir paragino pasitelkti gerąją kai kurių savivaldybių patirtį, kai su žmonėmis bendraujama asmeniškai, siekiant juos įtikinti skiepytis.

Mitingas

Apie 4,5 tūkst. žmonių penktadienį susirinko į Katedros aikštę Vilniuje į Lietuvos šeimų sąjūdžio organizuotą mitingą prieš ribojimus galimybių pasų neturintiems asmenims, kaukių dėvėjimą mokyklose, kitas pandemijos valdymo priemones, Partnerystės įstatymą, Stambulo konvenciją. Policija sulaikė penkis asmenis, pas vieną jų rasta pirotechnikos gaminių. Oficialioji mitingo dalis baigėsi apie 15.30 val., organizatoriams paraginus susirinkusiuosius taikiai skirstytis.

Tiesa, nors pats mitingas praėjo be didesnių nesklandumų, tačiau vėliau, jau po renginio, minia žmonių patraukė link Seimo, o greta Lukiškių aikštės buvo atstumti riaušių malšinimo pareigūnų.

Portalas LRT.lt primena, kad pirminis organizatorių planas buvo rengti mitingą prie Seimo, tam jie buvo gavę leidimą. Tačiau po rugpjūčio 10-osios riaušių Vilniaus miesto savivaldybė atšaukė visus renginiams iki metų galo išduotus leidimus. Paskutinę vasaros dieną savivaldybė pranešė neketinanti iš naujo suteikti leidimo mitingui prie Seimo. Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovai tokį sprendimą skundė teismui, tačiau nesėkmingai.

Išsamiai apie vykusį mitingą skaitykite ČIA.

Riaušių tyrimas

Tyrime dėl prieš mėnesį prie Seimo kilusių riaušių sulaikytas Andrius Lobovas ir Antanas Kandrotas, žinomas Celofano pravarde. Iš viso 42 įtariamiesiems šiame tyrime pareikšti įtarimai dėl dalyvavimo riaušėse, keturi jų dar kaltinami ir riaušių provokavimu.

„Zapad“ pradžia

Rusijos ir Baltarusijos kariai penktadienį pradėjo bendrų karinių pratybų „Zapad 2021“ praktinius veiksmus. Savaitę truksianti pratybų aktyvioji fazė vyks devyniuose poligonuose Rusijoje ir penkiuose poligonuose Baltarusijoje. Jas stebėti vyks keli Lietuvos atstovai.

Migrantų krizė

Lietuvą savo noru arba negavę prieglobsčio jau paliko per 100 neteisėtų migrantų, likusius daugiau nei 2 tūkst. prašymų tikimasi išnagrinėti iki metų galo, teigia Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Be kita ko, Lietuvos institucijos nusprendė išsiųsti vieną neteisėtą migrantą iš šalies dėl grėsmių valstybės saugumui ir galimų ryšių su teroristais.

Lietuvos žiniasklaida šią savaitę kreipėsi į šalies vadovus ir kitas institucijas, ragindama sudaryti galimybes žurnalistams dirbti prie sienos su Baltarusija. Žiniasklaida teigia, kad draudimas dirbti prie sienos „šiurkščiai apriboja žiniasklaidos teisę gauti ir skleisti informaciją visuomenei reikšmingais klausimais dėl migrantų grąžinimo, žmogaus teisių laikymosi“.

Nauja Skvernelio frakcija

Dešimt parlamentarų, tarp jų – ekspremjeras Saulius Skvernelis, paskelbė paliekantys opozicinę „valstiečių“ frakciją. Jie su keliais Mišrios grupės politikais subūrė naują Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“.

„Nusprendėme, kad nesinori dalyvauti tokioje skaldymo ir konfliktų skatinimo politikoje, nuo to kenčia ne kas kita kaip Lietuvos valstybė ir jos žmonės“, – sakė S. Skvernelis. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako nejaučiantis nuoskaudų, tačiau apgailestauja, kad buvo apgauti rinkėjai. Po šio žingsnio Seimas nuo rudens sesijos vėl liks be opozicijos lyderio.

Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas

Naujuoju Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu išrinktas buvęs Seimo pirmininkas, krepšinio treneris Vydas Gedvilas. Jis pakeitė dešimtmetį federacijai vadovavusį legendinį krepšininką Arvydą Sabonį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt