Aktualijos

2021.08.25 14:17

Lietuvė iš 90 proc. gyventojų paskiepijusios Maltos: protestuojančių prieš vakcinaciją buvo mažuma

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.08.25 14:17

Malta – pirmoji šalis pasaulyje, kuri nuo COVID-19 paskiepijo 90 proc. vyresnių nei 12 metų gyventojų. Nuo rugsėjo čia jau galės vykti renginiai, kuriuose dalyvautų iki 100 pilnai paskiepytų žmonių.

Maltoje gyvenanti žurnalistė ir vertėja Daiva Repečkaitė LRT RADIJO laidoje „Lietuvos diena“ pasidalijo mintimis, kaip šaliai pavyko pasiekti tokį rezultatą. Pasak jos, tai lėmė keli faktoriai.


„Gana gerai organizuota sveikatos sistema, žmonių stiprus tapatinimasis su politiniais lyderiais ir dviem pagrindinėmis politinėmis partijomis, kurios abi labai aiškiai pasakė, kad jos skatina visus žmones kuo greičiau pasiskiepyti. Taip pat manau, kad kadangi Malta yra maža šalis, daug žmonių pažinojo ką nors, kas stipriai nukentėjo nuo kovido. Todėl manau, kad tiek tas žinojimas, kokie yra pavojai, tiek skiepų prieinamumas, gerai organizuota paskirstymo sistema prisidėjo prie to, kad žmonės pasirodė, kai buvo pakviesti skiepytis“, – pasakojo pašnekovė.

Anot jos, jaunesnės kartos skiepams registravosi, kai tik pasirodė galimybė tai padaryti internetu.

Maltoje gyvena pusė milijono gana skirtingų tautybių gyventojų. Vis dėlto, D. Repečkytės teigimu, tai nesukėlė didelių priešpriešų kalbant apie požiūrį į skiepus, nors protestuojančių buvo.

„Egzistavo priešiškumas, kaip ir Lietuvoje, buvo keli protestai, keli mitingai, kur žmonės priekaištavo, kad bus reikalaujama parodyti skiepų pažymas tam tikrose viešojo gyvenimo srityse. Jie taip pat bijojo, kad viešojo sektoriaus darbuotojai bus verčiami pasiskiepyti, nors niekada nebuvo svarstoma tokia galimybė. Bet tokių žmonių, nors į protestus susirinkdavo apie 2000, gal šiek tiek daugiau, buvo mažuma ir dauguma žmonių, kai turėjo galimybę, ja kuo greičiau pasinaudojo“, – teigia žurnalistė.

Tiesa, galimybę vakcinuotis iš pradžių turėjo ne visi. Asmenys, neturintys tapatybės kortelės, pavyzdžiui, turintys tik prieglobsčio dokumentus, iš pradžių negalėjo būti skiepijami, tačiau dabar tai leidžiama ir jiems.

Visiškai Maltoje paskiepyta 410 tūkst. gyventojų iš beveik pusės milijono. Skelbiama, kad dėl to saloje uždaromos visos vakcinacijos vietos, nepaisant to, kad jau kalbama apie trečiąją vakcinos dozę.

„Trečiąją dozę turėtų gauti vyresnio amžiaus žmonės, kurie pasiskiepijo sausio–vasario mėnesiais. Jiems nereikėjo vykti į vakcinacijos centrus, jie gavo paskyrimą iš savo gydytojo asmeniškai. Kurie negalėjo pajudėti iš namų, pas juos atvyko skiepijimo komandos į namus. Kai reikės organizuoti šių žmonių trečiąjį skiepijimą, apie kurį tikrai yra kalbama ir strategija šiuo metu ruošiama, tai greičiausiai bus daroma šiek tiek labiau decentralizuotai“, – sakė D. Repečkytė.

Nepaisant to, kad Maltoje jau paskiepyta tokia didelė dalis gyventojų, turistams nuolaidų dėl to nėra. Kaip pasakojo pašnekovė, turistai privalo būti pasiskiepiję.

„Malta yra vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kuri nepriima persirgusių žmonių ir nelaiko, kad tai yra pakankamas imunitetas. Taip nutiko dėl to, kad anksčiau, kai žmonės galėjo atvykti ir su testu, daug žmonių per daug atsipalaidavo, ėjo į didelius vakarėlius, ir atvejų skaičius šovė į viršų. Tai labai išgąsdino daug Maltos gyventojų. Todėl dabar turizmas vėl yra šiek tiek apribotas“, – kalbėjo ji.

Vis dėlto, tie, kurie neturi pažymos, kad yra gavę visas privalomas vakcinos dozes, atvykti į šalį gali, tačiau privalo 14 dienų karantinuotis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt