Aktualijos

2021.08.21 22:30

Nuolatinio gyventojo statuso JK vis dar laukia beveik pusė milijono ES piliečių, tarp jų – ir lietuviai

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.08.21 22:30

Nors galutinis terminas, iki kada ne Jungtinės Karalystės (JK) piliečiai turėjo pateikti prašymus gauti nuolatinio gyventojo statusą, buvo birželio 30 d., iki šiol beveik pusė milijono ES piliečių tebelaukia atsakymo, praneša BBC. JK lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė pasakojo, kad tarp laukiančiųjų – nemažai ir lietuvių, tačiau su sunkumais esą nesusidūrė.

Liepos mėnesį apie 483 200 prašymų dar nebuvo peržiūrėta. Teisininkai įspėjo, kad vėlavimai gali tęstis savaites, dėl ko kai kurie ES piliečiai negalėtų pradėti dirbti ar išsinuomoti būsto.

Kaip rašo BBC, Anglijos vidaus reikalų ministerija įdarbino papildomų darbuotojų prašymams svarstyti.

Įsigaliojus „Brexitui“, automatiškai galiojusios ES piliečių ir jų šeimų teisės gyventi JK neliko. Dėl to ES piliečiai turėjo pateikti prašymus oficialiam leidimui likti šalyje, kitaip vadinamam nuolatinio gyventojo statusui, gauti.

Iki birželio 30 d. pateikta daugiau kaip 6 mln. prašymų. Dar 58 200 prašymų pateikta po numatyto galutinio termino.

Atsakymai dar užtruks

Kaip LRT.lt portalui komentavo A. Černiauskaitė, nors atsakymų dėl nuolatinio gyventojo statuso dar laukia nemažai lietuvių, bendruomenė nėra gavusi skundų dėl kilusių nepatogumų – negalėjimo dirbti ar nuomotis būsto.

„Gyventojai tiesiog laukia atsakymo, kai kas gavo žinutę, kad atsakymo dar teks palaukti dėl apkrovos. Pastaruoju laikotarpiu daug prašymų pateikė dėl vaikų, nes buvo susidariusi nuomonė, kad vaikai automatiškai gauna pagal tėvus, tad dar kartą išplatinus informaciją, prašymus dėl vaikų padėjome pateikti netgi paskutinėmis valandomis“, – pasakojo ji.

Bendruomenės pirmininkė sakė, kad atsakymai dar užtruks, nes prašymus daugybė žmonių teikė paskutinę minutę.

„Paskutinėmis savaitėmis ir ypač paskutinėmis dienomis buvo labai didelis srautas prašymų, kuriuos reikia išnagrinėti, o turbūt ir atostogų sezonas šiek tiek turi įtakos“, – kalbėjo ji.

Anglijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, iki birželio 30 d. iš Lietuvos piliečių sulaukta 269 700 prašymų gauti nuolatinio gyventojo statusą. Daugiau prašymų pateikė tik lenkai, rumunai, italai, ispanai ir bulgarai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt