Aktualijos

2021.08.08 19:04

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: sprendimas dėl migrantų apgręžimo ir olimpinis medalis

LRT.lt, BNS2021.08.08 19:04

Sprendimas dėl migrantų apgręžimo, planai dėl griežtesnių ribojimų nepasiskiepijusiesiems, olimpinis medalis, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 3065 nauji COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 286 tūkst. 103 žmonės.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 10 gyvybių. Nuo šios ligos iš viso mirė 4427 žmonės.

Šalyje nuo COVID-19 mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyti 1 mln. 488 tūkst. 433 žmonės, visiškai – 1 mln. 300 tūkst. 179. Lietuvoje mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę 53,3 proc.

Vyriausybė šią savaitę pranešė, kad Lietuvoje nuo antros liepos savaitės visiškai dominuoja delta koronaviruso atmaina.

Galimybių pasas. Ekonomikos ir inovacijų ministerija nusprendė, kad galimybių pasas nuo šiol galios nebe savaitę, o mėnesį.

Leista maišyti vakcinas. Kaip antrą skiepo dozę nuo COVID-19 nuo šiol galima pasirinkti kitą vakciną. Maišant vakcinas skiepytis leidžiama „Pfizer“ ir „AstraZenecos“ vakcinomis, nepriklausomai nuo eiliškumo.

Nepasiskiepijusiųjų karantinas. Vyriausybė posėdyje iš esmės pritarė siūlymams, kurie gerokai išplės galimybių paso naudojimą ir smarkiai apribos paslaugas bei veiklas asmenims, neturintiems imuniteto. Svarstoma, kad dalis draudimų įsigaliotų dar iki rugsėjo 13 dienos, kiti – po rugsėjo 13-osios.

Svarbiausi punktai:

* Numatoma, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę asmenys galėtų apsipirkti tik nedidelėse parduotuvėse, jiems užsivertų didieji prekybos centrai, grožio salonai, viešojo maitinimo įstaigos, pramogų vietos, renginiai.

* Imuniteto neturintys ir testo neatlikę žmonės negalėtų naudotis tiek miesto, tiek tarpmiestiniu viešuoju transportu.

* Neturint galimybių paso sveikatos priežiūros įstaigose bus teikiamos tik būtinosios asmens sveikatos priežiūros paslaugos, taip pat tokiems asmenims galės būti teikiamos socialinės paslaugos.

* Paslaugas neturintiesiems imuniteto siūloma apriboti dviem etapais: pirmieji ribojimai įsigaliotų, COVID-19 lovų užimtumui sveikatos priežiūros įstaigose pasiekus 250 (šiuo metu – 200). Leidžiamų veiklų sąrašas be imuniteto nuo rugsėjo 13 dienos trumpėtų dar labiau.

* Aptarnaujant žmones su galimybių pasu kaukės ir kiti saugumo reikalavimai taps nebe privalomi, o rekomendaciniai.

Migrantų situacija

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas sako, kad migrantų apgyvendinimo pasienio užkardose riba yra pasiekta. Pasieniečių mokykloje Medininkuose pradėti montuoti moduliniai nameliai migrantams.

Taip pat pranešta apie rengiamą naują tvarką, pagal kurią Lietuvos pasieniečiai ir migracijos pareigūnai siūlys pinigų į kilmės šalį norintiems grįžti neteisėtiems migrantams, taip siekiant paspartinti jų readmisiją. Namo norintiems grįžti atvykėliams bus siūlomi lėktuvo bilietai ir kišenpinigiai.

Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pirmadienį pasirašytas sprendimas leido valstybės sieną saugantiems pareigūnams naudoti psichinę ir fizinę prievartą prieš neteisėtus migrantus. Vyriausybė pritarė teisės aktų projektų pakeitimams, kuriais kariuomenei padedant valdyti kilusią migrantų krizę būtų suteikti didesni įgaliojimai kariams.

Vyriausybė taip pat pateikė įstatymų pataisas, kuriomis leidžiama prieglobsčio Lietuvoje prašyti tik pasienio kontrolės punktuose ar tranzito zonose, teisėtai atvykus į šalį.

Tvora pasienyje su Baltarusija

Valstybės sienos apsaugos tarnyba pasiūlė prie sienos su Baltarusija statyti tinklinę keturių metrų aukščio tvorą. Ji būtų pagaminta iš suvirinto strypinio tinklo, viršuje baigtųsi Y formos strypais, ant kurių būtų montuojama pjaunanti viela, vadinamoji koncertina. Tvoros įrengimas kainuotų daugiau kaip 150 mln. eurų.

Vyriausybė pritarė įstatymo projektui dėl tvoros statybos pasienyje, jį numatyta įgyvendinti 2022 metais. I. Šimonytė teigė, kad tvora pasienyje su Baltarusija bent kol kas bus statoma iš skolintų lėšų, ir pažymėjo, kad tvorą turėtų statyti viena valstybės energetikos holdingo „Epso-G“ įmonių.

Sustabdyti skrydžiai

Irakas paskelbė neribotam laikui stabdantis skrydžius į Minską. Penktadienį į Baltarusijos sostinę atvyko tuščias šių oro linijų lėktuvas – juo turėjo būti į Iraką išskaidinti grįžti norintys šios šalies piliečiai. Kiek keleivių išvyko šiuo reisu, nepranešama.

Pirmasis medalis

Penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė iškovojo pirmąjį medalį Lietuvai Tokijo olimpinėse žaidynėse – po trijų šiuolaikinės penkiakovės rungčių buvusi 13-a, paskutinėje kombinuotoje bėgimo ir šaudymo rungtyje ji pakilo iki antrosios vietos ir pelnė sidarbą.

Tokijo olimpinių žaidynių vicečempione tapusi sportininkė po varžybų teigė, kad jos iškovotas medalis yra visos Lietuvos medalis, ir labai džiaugėsi, kad galėjo jį padovanoti.

Kita Lietuvos atstovė – Gintarė Venčkauskaitė – po puikaus pasirodymo paskutinėje rungtyje taip pat sugebėjo pakilti iš 24-os vietos į 7-ą.

Cigarečių kontrabanda

Lietuvos muitininkai aptiko stambią kontrabandą Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ krovinyje – preliminariais vertinimais, nelegalių rūkalų vertė turėtų būti apie 259 tūkst. eurų. Išankstiniais duomenimis, rastos 159 dėžės, arba beveik 80 tūkst. pakelių Gardino fabrike „Neman“ pagamintų cigarečių „NZ Gold“ ir „Minsk Capital“.

Sankcijų išplėtimas

Lietuva pateikė Briuseliui siūlymus dėl sektorinių sankcijų išplėtimo Baltarusijai, apimant didesnę dalį per Klaipėdą eksportuojamų trąšų, pranešė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Jo teigimu, baltarusiškų trąšų eksportas per Lietuvą galėtų būti nutrauktas. Jis taip pat išreiškė nerimą dėl žinios, kad Baltarusijos kalio trąšų gamintojos „Belaruskalij“ krovinyje aptiktas didelis kontrabandinių cigarečių krovinys.

NPD skaičiavimas

Lietuvos bankas siūlo keisti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo formulę, kad mažiau uždirbantieji gautų didesnes pajamas, o daliai daugiau uždirbančiųjų augimas dėl to laikinai sumažėtų. Finansų ministerija teigia, kad siūlymą rudenį svarstys mokesčių darbo grupė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt