Aktualijos

2021.08.05 13:10

Izraelyje trečia vakcinos doze pradėti skiepyti vyresni žmonės: ten gyvenanti lietuvė sako, kad gyventojai vakcinos nevengia

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.08.05 13:10

Izraelis – viena sėkmingiausiai savo suaugusius gyventojus vakcinavusių šalių. Nepaisant to, užsikrėtimų atvejų skaičius vėl auga: šiomis dienomis fiksuojami didžiausi užsikrėtimų skaičiai per parą nuo kovo mėnesio – po maždaug 4000. Šalyje įsikūrusi lietuvė, LRT bendradarbė Živilė Avital pasakojo, kodėl, skaičiams kylant ir sergant net paskiepytiems žmonėms, gyventojai čia nevengia skiepytis.

Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakojo Ž. Avital, iš beveik 4000 per parą naujai užsikrėtusiųjų apie 50 proc. žmonių būna skiepyti. Tačiau tokie duomenys Izraelio gyventojų netrikdo – sėkmingai pradėta masiškai skiepyti trečiuoju skiepu tuos, kurie yra vyresni nei 60 metų, jei yra praėję bent 5 mėnesiai nuo pirmojo skiepo.

Izraelio kova su COVID-19: nuo šeštadienio vyresni nei 65-erių metų asmenys skiepijami trečiąja vakcinos doze

Tai, kodėl žmonės skiepų čia nebijo ir skiepytis nevengia, pašnekovė aiškino ir tuo, kad savo pavyzdį rodo patys politikai.

„Visų pirma, Izraelis vakcinacijos kampaniją pradėjo labai anksti, dar gruodžio mėnesį, ir daliai žmonių yra praėję jau 6–8 mėnesiai nuo pirmojo skiepo gavimo. Kaip žinia, tokiu atveju antikūnų kiekis gerokai sumažėja. Pats buvęs Izraelio ministras pirmininkas neseniai atliko antikūnų testą, šis parodė, kad antikūnų skaičius jo organizme yra labai žemas praėjus aštuoniems mėnesiams nuo pirmojo skiepo. Jis net buvo pastebėtas vaikštantis su dviguba kauke Izraelio parlamente“, – pasakojo ji.

Anot Ž. Avital, įtakos turi ir tai, kad nors delta atmaina nesirenka, ar žmogus skiepytas, ar ne, paskiepytieji perserga daug lengviau. Todėl, pradėjus vakcinaciją trečiąja doze, pirmas pasiskiepijo Izraelio prezidentas, taip parodydamas pavyzdį tautai.

„Pasiskiepijo ir jo žmona. O Izraelio premjeras palydėjo į polikliniką pasiskiepyti savo mamą ir išreiškė tikslą per šį mėnesį paskiepyti visą šią tikslinę grupę – vyresnius žmones, kuriems gresia rimtesni COVID-19 simptomai“, – pasakojo Ž. Avital.

Tai, kad Izraelio gyventojai nevengia skiepytis, pašnekovė aiškina ir statistika – paskiepyti serga gerokai lengviau, beveik nefiksuojama mirčių. Nors sunkiai sergančiųjų skaičius po truputį auga, ji aiškina, kad tai natūralu, nes auga bendras infekuotųjų skaičius.

„Bet jis tikrai nėra panašus į tai, ką turėjome sausio–vasario mėnesiais“, – teigia Ž. Avital.

Grįžtama prie ribojimų

Kaip pasakojo LRT bendradarbė Izraelyje, šalies valdžia jau nutarė dėl naujai įvedamų arba grąžinamų ribojimų. Vienas iš ribojimų palies masinius renginius.

„Net tuose renginiuose ar susibūrimuose, kuriuose dalyvaus mažiau negu 100 žmonių, visi dalyviai privalės pateikti arba skiepijimo pažymėjimą, arba pažymą, kad yra persirgę COVID-19, arba neigiamą testo atsakymą. Ir tas galios net ir vaikams nuo 12 metų. Nes virš 12 metų vaikai jau yra skiepijami“, – kalbėjo ji.

Nauji ribojimai įvesti ir tarptautiniams skrydžiams. Išplėstas sąrašas šalių, iš kurių sugrįžus į Izraelį bus būtina karantinuotis net ir paskiepytiems asmenims. Taip pat yra sąrašas šalių, į kurias apskritai draudžiama vykti. Be to, Izraelis dar kartą atidėjo datą, nuo kada planuota į šalį įsileisti skiepytus pavienius užsienio turistus.

„Tačiau gera žinia ta, kad į Lietuvą kol kas izraeliečiai gali skristi ir gali grįžti be karantino“, – kalbėjo Ž. Avital.

Be kitų apribojimų, vėl grįžtama prie darbo nuotoliniu būdu. Viešosiose įstaigose planuojama biuruose dirbančių žmonių skaičių sumažinti iki 50 proc. Likę žmonės dirbtų nuotoliniu būdu. Esant galimybei, privačioms įstaigoms taip pat rekomenduojama leisti darbuotojams dirbti iš namų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt