Aktualijos

2021.07.30 19:40

Lietuvė iš gaisrų apimtos Turkijos: pro dūmus nesimato saulės, iš dangaus krinta pelenai ir medžių atplaišos

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.07.30 19:40

Dideli miškų gaisrai apėmė kurortinius Viduržemio jūros pakrantės rajonus pietinėje Turkijoje. Jau pranešama apie 4 žmonių žūtį, daugiau nei 180 žmonių nukentėjo. Žalą patiria žmonių turtas, dega namai.

Vos už 10 kilometrų nuo artimiausio gaisro gyvenanti LRT bendradarbė Turkijoje Giedrė Vilkaitė-Gursoy LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo, kad žmonės šiuose regionuose įsitempę, jaučiamas beviltiškumas.

Laba diena, Lietuva. Migrantai apgyvendinami Rūdninkuose: tikimasi sumažinti krūvį pasienio pareigūnams

„Gyvenu turistų pamėgtame Sidės miestelyje, jis priklauso Manavgato miestui. Nuo namų į šiaurės rytus turime apie 10 kilometrų atstumą nuo gaisrų, į rytų pusę – apie 20 kilometrų. Dangaus nuo dūmų praktiškai nesimato. Sidėje iš dangaus krinta pelenai, pušų spygliai, šiek tiek medžių nuoplaišų. Saulės nesimato“, – pasakojo ji.

Pašnekovės teigimu, lauke kvėpuoti šiek tiek sunkiau, tačiau namuose kol kas viskas gerai.

Įtaria padegimo versiją

Turkijos žiniasklaidoje spėliojama, kad vienu metu keliose skirtingose vietose kilę miškų gaisrai gali būti padegimas.

„Pasigirdo tokių kalbų ir pareigūnai jau minėjo, kad labai įtartina ir keista. Tą patį sako Antalijos gubernatorius. Jam labai keista, kad vienu metu prasidėjo gaisrai 4 vietose“, – pasakojo G. Vilkaitė-Gursoy.

Pasak jos, liepos pabaiga ir rugpjūčio pradžia Antalijos ir aplinkinių Viduržemio bei Egėjo jūrų regionų gyventojams būna įtempta. Aukšta temperatūra ir ypač sausas šiaurės rytų vėjas lemia tai, kad ten įsikūrę žmonės tokiu metų laiku su nerimu žvalgosi į miškus ir tikisi, jog jie neužsiliepsnos.

„Šiemet, deja, gaisrų išvengti nepavyko. Jutiminė temperatūra siekia per 50 laipsnių. Vėjas tiktai padeda ugniai plisti. Karštos ir sausos dienos ypač pavojingos Antalijos regione ir kituose regionuose, kur karšta ir neiškrinta lietaus. Šiemet turime kritinę situaciją. Manau, bus tiriamas ir padegimo atvejis“, – sakė pašnekovė.

Gaisrai dar nenumalšinti

Kaip pasakojo G. Vilkaitė-Gursoy, kol kas dar nepranešama, kokia teritorija išdegė, nes vis dar kyla naujų židinių, gaisras nėra suvaldytas.

„Pirminiai židiniai užgesinti, tačiau kyla naujų. Kai kurios medžių atplaišos atsineša kibirkštėlių ir tai labai pavojinga. Todėl žmonės šiuo metu gana įsitempę ir nuolatos stebi aplinką, kad kilus mažiausiai liepsnai galėtų ją užgesinti. Jaučiamas beviltiškumas“, – neslėpė ji.

LRT bendradarbės teigimu, greta jos namų esantys viešbučiai turistų kol kas neevakuoja.

„Jeigu gaisras priartėja prie kaimo ar prie gyvenvietės, karinės pajėgos arba policija užtveria kelius ir evakuoja žmones iš tų vietų. Kadangi gyvenu turistų pamėgtoje vietoje, netoli viešbučių, o gaisrai kol kas yra saugiu atstumu, turistai nėra evakuojami. Gaisrus stengiamasi suvaldyti, skraido lėktuvai, yra atsiųstų lėktuvų ir iš kaimyninių šalių, todėl šiomis pajėgomis tikimasi suvaldyti situaciją artimiausiu metu“, – kalbėjo ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.