Aktualijos

2021.08.01 19:20

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: protestai prieš migrantų apgyvendinimą ir sugrįžimas į raudonąją COVID-19 zoną

LRT.lt, BNS2021.08.01 19:20

Sugrįžimas į raudonąją COVID-19 zoną, Vyriausybės sprendimai dėl pandemijos valdymo, protestai prieš migrantų apgyvendinimą, Medininkų tragedijos 30-osios metinės – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 2050 naujų COVID-19 atvejų. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 283 tūkst. 16 žmonių.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 5 gyvybes. Nuo šios ligos iš viso mirė 4416 žmonių.

Šalyje nuo COVID-19 mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyti 1 mln. 414 tūkst. 332 žmonės, visiškai – 1 mln. 243 tūkst. 810. Lietuvoje mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę 50,6 proc. žmonių.

Prastėjant epideminei situacijai, Lietuva vėl grįžo į raudonąją zoną. Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų tenka 101,9 atvejo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė pažymėjo, kad koronaviruso plitimas yra ganėtinai smarkus ir jis tikrai nesustos. Ji tikina, kad spartesnį viruso plitimą lemia agresyvesnė delta atmaina.

Šią savaitę ministrų kabineto patvirtinti sprendimai, susiję su COVID-19 pandemijos valdymu:

*Nutarta sieti būsimus pandeminius ribojimus su 300 užimtų COVID-19 pacientų lovų šalies ligoninėse.

*Kontaktinės veiklos, išskyrus kai kurias išimtis, kurios bus patvirtintos vėliau, būtų leistos tik turintiems galimybių pasą žmonėms.

*Sveikatos apsaugos ministerija iki rugpjūčio 10 dienos turės pateikti siūlymus Vyriausybei dėl privalomai testuojamų profesijų sąrašo išplėtimo ir dėl to, kad periodinį testavimą apmokėtų pats darbuotojas ar jo darbdavys.

* Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iki rugpjūčio 10-osios parengs teisės aktų pakeitimus, numatančius, kad ligos išmoka yra nemokama, jei asmuo susirgo koronavirusine infekcija, bet nebuvo pasiskiepijęs.

* Vyriausybė turėtų parengti siūlymus, kad tam tikrų profesijų darbuotojams vakcinacija nuo koronaviruso yra privaloma. Nepasiskiepiję asmenys, negalintys dirbti nuotoliniu būdu, galėtų būti nušalinami nuo darbo.

Protestai dėl migrantų apgyvendinimo

Lietuvos valdžiai nelengva rasti vietų, kur galėtų apgyvendinti daugiau nei 3000 iki šiol į šalį patekusių nelegalių migrantų. Planas kelis šimtus jų įkurdinti Dieveniškėse, Šalčininkų rajone, sulaukė vietinių gyventojų pasipriešinimo, kai kurie užtvėrė kelius ir budėjo. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė, kad kol kas migrantai į Dieveniškes perkelti nebus, bet jiems apgyvendinti numatytos vietos neatsisakoma.

Dėl planų šiame miestelyje apgyvendinti neteisėtus migrantus prie Vyriausybės protestavo keli šimtai žmonių.

Neramumų šią savaitę kilo ir netoli kitos numatytos laikinojo apgyvendinimo vietos – karinio poligono prie Rūdninkų. Grupė žmonių, protestuojančių prieš migrantų įkurdinimą šioje teritorijoje, blokavo važiuojamąją dalį ir buvo įsiveržę į poligono teritoriją. Policijos pareigūnai nurodymus atsisakiusius vykdyti protestuotojus patraukė jėga. Dėl šio įvyko policija pradėjo riaušių tyrimą.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas atkreipė dėmesį, kad bendruomenė nėra vienalytė ir dalis jos yra nuosaikesnė, „iš esmės sutinka“ dėl jų apgyvendinimo ir „supranta, kokioje situacijoje yra valstybė“, o tam tikras vaidmuo šioje situacijoje atitenka ir provokatoriams. „Provokatoriai gali sudaryti įspūdį, kad bendruomenės yra agresyvios, nusiteikusios smurtauti ir panašiai, nors taip dažnu atveju nėra“, – sakė jis.

Pranešama, kad ketvirtadienį į Rūdninkų poligone esantį palapinių miestelį atvežta apie 380 neteisėtai šalies sieną iš Baltarusijos kirtusių migrantų. Iš viso čia planuojama perkelti 800 asmenų.

Siekdama nuraminti vietos gyventojus, Vyriausybė pažadėjo policijos pajėgų patruliavimą bei kariuomenės dalyvavimą migrantų centrų apsaugoje.

Partijų lyderių ir prezidento susitikimas dėl migrantų krizės

Ketvirtadienį vyko politinių partijų lyderių, premjerės Ingridos Šimonytės ir prezidento Gitano Nausėdos susitikimas, jame aptarta dėl iš Baltarusijos plūstančių neteisėtų migrantų srautų susidariusi krizinė situacija šalyje.

Po susitikimo šalies vadovas pareiškė, kad nepaprastos padėties klausimas siekiant suvaldyti neteisėtą migraciją gali būti sprendžiamas artimiausioje ateityje. Partijų pirmininkai pasidalijo savo siūlymais, kaip efektyviausiai galėtų būti išspręsta tokių migrantų sukelta krizė šalyje.

Naujausią informaciją apie padėtį Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje rasite ČIA.

Medininkų tragedijos minėjimas

Šeštadienį Medininkuose buvo paminėtos Medininkų tragedijos metinės. Liepos 31-ąją sukako 30 metų nuo tragiškų įvykių, kai 1991 m. ankstų vidurvasario rytą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje per omonininkų išpuolį buvo nušauti septyni muitinės, policijos ir pasienio pareigūnai.

„Septyni pareigūnai atidavė auką, už kurią didesnės aukos turbūt nėra. Gindami savo besikuriančią šalį jie atidavė savo gyvybę. Mes nulenkiame šiandien galvas ne tik jų atminimui, bet ir prieš tų metų liudininką Tomą Šerną, kuris savo gyvenimu pasirinko nešti šviesos, atjautos, gėrio naujieną“, – sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

Žvusiųjų aukos svarbą akcentavo ir premjerė Ingrida Šimonytė. „Nesvarbu, tai buvo Gargždai ar Rainiai, ar tai buvo Sausio 13-oji ar Medininkai. Šiandien, kai nuo visų tų įvykių praėję ne taip ir mažai laiko, Lietuva yra laisva ir nepriklausoma valstybė, priklauso visiems įmanomiems prestižiniams tarptautiniams klubams – NATO, Europos Sąjungai, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai, vis dėlto, yra labai prasminga atsigręžti ir prisiminti, kas yra visų šitų įvykių esmių esmė“, – minėjime sakė ji.

„Valstiečių“ sprendimas dėl Tomilino

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba nusprendė iš partijos išmesti parlamentarą Tomą Tomiliną, pastaruoju metu įsivėlusį į konfliktą su „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu ir skelbusį, kad jis dalyvaus partijos pirmininko rinkimuose rudenį. Pats politikas tai vadina susidorojimu.

Gyventojų sumažėjimas

Lietuvos gyventojų pirmąjį pusmetį sumažėjo 12 tūkst. – tam įtakos turėjo natūrali gyventojų kaita. Specialistai teigia, kad demografinius pokyčius šalyje skatina koronaviruso pandemija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt