Aktualijos

2021.07.28 13:42

Raginimai skiepytis Airijoje gyvenančių lietuvių neįtikina: „nemaža dalis žmonių kategoriškai atsisako“

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.07.28 13:42

Airijoje vakcinacijos tempai pakankamai geri – jau paskiepyta 68 proc. visuomenės, o štai Lietuvoje – apie 47 proc. Vis dėlto, kaip sakė Airijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Arūnas Teišerskis, tautiečiai šioje šalyje skiepytis neskuba.

Tai, kad airiai skiepijasi pakankamai noriai, A. Teišerskis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ aiškina tuo, kad visuomenė pasitiki politikais ir mokslininkais, raginančiais pasiskiepyti. Vyresnių žmonių, kuriems virš 60 metų, paskiepijimo procentas, pasak jo, jau siekia 95–98 proc.

Sparti vakcinacija Airijoje šios šalies lietuvių bendruomenės neįtikina – skiepijasi vangiai

„Tai yra labai daug, palyginus su Lietuva. Manau, kad tai nelabai priklauso nuo politikų. Tai labiau visuomenės branda, nes analogiški procentai yra ir Danijoje, ir kitose Šiaurės Europos šalyse“, – tvirtino jis.

Pasak bendruomenės pirmininko, Airijoje tik visai neseniai paskiepyti trisdešimtmečiai, o tik šią savaitę skiepytis pradėti kviesti ir jaunesni nei 18 metų asmenys.

„Tikimasi, kad juos paskiepijus bus pasiekta virš 70 proc. O vėliau planuojama suskiepyti moksleivius, nes būtent mokyklas visuomenė nori atidaryti ir imsis visų priemonių, kad bent mokyklos jau tikrai veiktų“, – kalbėjo A. Teišerskis.

Jo teigimu, esant tokiam visuomenės sąmoningumui, Vyriausybės retorika skiepų atžvilgiu nėra tokia griežta, kaip, pavyzdžiui, Prancūzijoje, kai neskiepytiems planuojama drausti lankytis restoranuose, parduotuvėse ir panašiai.

„Spaudoje buvo tik pasirodžiusios žinutės, kad Darbdavių konfederacija prašė Vyriausybės teisės atleisti tuos darbuotojus, kurie atsisako skiepytis, bent tokiose svarbiose šakose kaip slaugos namai, medicina. Gal net nebūtinai atleisti, o išleisti neapmokamų atostogų. Bet kol kas tokio sprendimo nėra“, – kalbėjo pašnekovas.

Vis dėlto jis skaudžiu klausimu vadina Airijoje gyvenančių tautiečių situaciją. Čia pasiskiepijusių lietuvių procentas panašus į tą, koks yra Lietuvoje.

„Tikrai nemažai yra pasiskiepijusių, bet labai daug yra žmonių, kurie kategoriškai atsisako. Jie seka lietuviškas naujienas, taip pat ir tas, kurios ateina iš „alternatyvių“ šaltinių. Ta situacija nėra gera, nes tai kenkia ir mūsų, kaip Rytų Europos šalių gyventojų, įvaizdžiui, kartu imant lietuvius, lenkus, rumunus, kurių irgi panašus įsitikinimas. Tarp airių gali atsirasti požiūris, kad tai nėra labai išsilavinusios tautos. Svetima gėda“, – sakė A. Teišerskis.

Jo manymu, apsisprendimas, skiepytis ar ne, priklauso nuo žmogaus mentaliteto ir net nebūtinai nuo išsilavinimo, o labiau nuo to, koks informacinis laukas jį supa, kokią informaciją jis pasirenka vartoti.

„Tai labiau priklauso ne nuo to, ar žmogus turi kontaktą su Lietuva, bet nuo jo pačio sąmoningumo. Supratimas, suvokimas, kad jei ko nors nežinai, tai prašyti specialistų, kad paaiškintų, o ne aiškinti jiems, kad jie nieko nenutuokia. Čia yra labai individualios savybės ir net kartais nepriklauso nuo išsilavinimo.

Žinau protingų ir atsakingų žmonių, kurie turi tik vidurinį išsilavinimą, o turinčio universitetinį kartais paklausai ir sunku ką nors pasakyti tokiam žmogui. Pasirinkimas labiau susijęs su tuo, ką žmogus girdi, mato, ir pats žmogus pasirenka, ką jis nori girdėti“, – kalbėjo A. Teišerskis.

Primename, kad, atnaujinus paveiktų šalių sąrašą, į raudonąją zoną pateko Airija. Nuo šio pirmadienio atvykus iš jos nesirgusiems COVID-19 per paskutinį pusmetį arba neskiepytiems žmonėms teks atlikti koronaviruso tyrimą ir izoliuotis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.