Aktualijos

2021.07.27 11:32

Privalomas skiepijimas ir galimybė laimėti piniginių prizų: kaip užsienio šalys bando gerinti vakcinavimo tempą?

Rūta Nikitinaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.07.27 11:32

Kaimynai latviai nutarė, kad nepasiskiepijusius sveikatos apsaugos, socialinės globos ir švietimo įstaigų darbuotojus darbdaviai galės atleisti iš darbo, priemonių skatinti vakcinaciją imasi ir kitos šalys. Netekti darbo grės ir vakcinos atsisakiusiems medicinos darbuotojams Prancūzijoje bei Graikijoje, o štai kaimyninėje Lenkijoje skiepijimas skatinamas loterija.

Plintant koronaviruso delta atmainai ir augant naujų užsikrėtimų skaičiui, Prancūzija ėmėsi griežtų priemonių vakcinacijai spartinti. Prezidentas Emanuelis Macronas liepos viduryje pranešė, kad skiepai nuo rugsėjo bus privalomi sveikatos apsaugos, senelių namų darbuotojams ir kitiems žmonėms, kurie dirba su pažeidžiamomis grupėmis.

LRT bendradarbė Paryžiuje Goda Klimavičiūtė sako, kad vadovo kalba išjudino prancūzus – dar nesibaigus Macrono pranešimui, skiepytis užsiregistravo rekordinis kiekis žmonių.


„Dar prieš porą dienų Macronui kalbant buvo pasiskiepiję tik 39 proc. prancūzų, o po kalbos beveik trimis procentais skaičius pakilo. Macronas sakė, kad jis pasitiki prancūzais ir kviečia visus skiepytis. Prancūzų laukia 9 milijonai skiepų dozių, skiepytis yra vienintelis būdas apsisaugoti ir kitus apsaugoti ir nuo to priklauso visa mūsų laisvė.

Matyt, tas saldus žodis „laisvė“ išjudino prancūzus – dar nepasibaigus Macrono kalbai, internetinėje platformoje, kurioje galima užsiregistruoti pas gydytojus, o taip pat ir skiepams, buvo pasiektas absoliutus norinčiųjų pasiskiepyti rekordas. Net gegužės mėnesį, kai jau buvo galima skiepytis praktiškai visiems, kurie nori, net tuomet nebuvo tokio žmonių kiekio kaip po šitos Macrono kalbos“, – LRT RADIJUI teigė pašnekovė.

Anot pašnekovės, kas penktas užregistruotas skiepui – nepilnametis, o 65 proc. užsiregistravusiųjų buvo jaunesni nei 35 metų.

Pasak Godos Klimavičiūtės, aktyvi žmonių registracija gauti pirmąją vakcinos dozę siejama ir su planuojamais naujais ribojimais nepasiskiepijusiesiems. Nuo rudens Prancūzijoje bus apmokestinami testai, reikalingi norint gauti vadinamąjį sanitarinį pasą, o jau dabar sanitarinio paso reikia visose kultūros ir pramogų erdvėse, kuriose yra daugiau nei 50 žmonių.

„Dabar tie testai yra nemokami, bet nuo rudens žada juos apmokestinti. Tai bus ir brangu, ir nemalonu tuos testus darytis. Tai tarsi išeina, kad net ne dėl visuomeninio intereso prancūzai bus priversti pasiskiepyti, norėdami gyventi įprastai ir patogiai“, – komentavo LRT bendradarbė Prancūzijoje.

LRT.lt primena, kad Prancūzijos parlamentas jau pritarė įstatymo projektui, pagal kurį buvo nuspręsta, kad nepakanka neseniai įsigaliojusio sveikatos paso, sveikatos sektoriaus darbuotojai privalo būti skiepijami nuo COVID-19. Dėl sprendimo šalyje vėl kilo protestai. Jų dalyviai tokią politiką vadina „sveikatos diktatūra“.

Sugriežtinus skiepų tvarką Graikijoje, baiminamasi dėl medicinos darbuotojų trūkumo

Medicinos darbuotojai privalomai pasiskiepyti turės ir Graikijoje. „Kadangi užsikrėtusiųjų skaičius kyla kiekvieną dieną, galima sakyti net šimtais, Graikijos Vyriausybė nusprendė ir yra priimtas įstatymas, kad iki rugpjūčio vidurio tam tikros įstaigos, o likusios iki rugsėjo 1-osios, jų darbuotojai, turi būti paskiepyti bent vieną kartą. Tai slaugos, sveikatos ir globos įstaigų darbuotojai.

Taip pat buvo įtraukta neįgaliųjų, vaikų užimtumo centrai. Graikija labai rimtai diskutuoja ir apie privalomą mokytojų bei karininkų ir tarnaujančių kariuomenėje skiepijimą. Atėnų centre buvo demonstracijos, susirinko apie 4 tūkstančius žmonių, kurie prieštarauja šiai Graikijos Vyriausybės politikai“, – pasakojo LRT bendradarbė Atėnuose Jurgita Montvydaitė.

Pasak jos, sugriežtinus vakcinacijos tvarką Graikijoje, dalis medikų baiminasi, kad dar labiau išaugs medicinos darbuotojų trūkumas, jų nebus kam pakeisti.

„Iš tikrųjų yra labai problemiškas šitas sprendimas, jeigu įstaiga nevykdys šių įsipareigojimų, ji gali gauti labai didelę baudą, bauda gali siekti nuo 50 iki 100 tūkstančių eurų. Na, ir asmeninis lygmuo – nepasiskiepijęs darbuotojas ne tai, kad praranda darbą, bet yra laikinai sustabdoma jo sutartis. Ir darbdavys turi galimybę nemokėti atlyginimo. Ką dabar sako medicinos darbuotojai, kurių ir šiaip yra labai didelis trūkumas: jeigu atsirastų nemažai žmonių, kurie būtų nepasiskiepiję, – kas eis į jų vietą?

Labai lengva pasakyti, kad priimsim kitus, bet tas priėmimas nėra lengvas. Vis tiek turi būti atrinkti žmonės su patirtimi. Taip pat kalbama, kad jeigu seneliai ligoniai yra visi pasiskiepiję, tai kodėl pats darbuotojas turi skiepytis, jeigu tas skiepas ir šiaip turėtų apsaugoti“, – komentavo J. Montvydaitė.

Lenkijoje gyventojai skiepytis skatinami loterija

Kaimyninė Latvija taip pat patvirtino projektą dėl privalomo kai kurių profesijų atstovų skiepijimo, o štai Lenkijos gyventojai skiepytis skatinami sudarant jiems galimybę dalyvauti loterijoje.

„Kai antroje birželio pusėje pradėjo kristi pirmu skiepu besiskiepijančių žmonių skaičius, nuspręsta galiausiai pradėti loteriją, kad ji bent jau pradėtų įsivažiuoti. Ji prasidėjo liepos 1 dieną ir dabar turėtų būti kas savaitę lošiami mažesni piniginiai prizai, apie 500 ar 1000 eurų. Paskui kas mėnesį bus papildomi mėnesiniai lošimai, ten sumos jau yra keliolika tūkstančių eurų ir galiausiai spalio mėnesį bus lošiamas didysis prizas, milijonas zlotų, tai yra apie 200 tūkstančių eurų.

Be to, dar yra papildomų prizų, tai paspirtukai ir automobiliai. Dalyvavimas loterijoje yra savanoriškas, labai sudėtingų kokių nors reikalavimų nėra. Vienintelis toks, kad sutinki su privatumo politika ir sutinki, kad tau laimėjimo atveju gali paskambinti. Reikia užsiregistruoti e. sveikatoje, pažymėti keletą varnelių ir tiesiog paspausti „sutinku“, pasirašyti elektroniniu parašu arba mobiliuoju parašu ir viskas“, – sakė LRT bendradarbis Lenkijoje Laurynas Vaičiūnas.

Kaip teigia pašnekovas, kol kas sunku įvertinti loterijos veiksmingumą, tačiau spartų vakcinacijos lėtėjimą pavyko sustabdyti. Nors Lenkijos valdantieji teigiamai įvertino privalomą medicinos darbuotojų skiepijimą Prancūzijoje, patys griežtinti vakcinavimo sąlygų kol kas nežada.

„Sveikatos ministerijos atstovas prieš porą dienų užsiminė, kad kol kas padidėjimo tikrai nėra, bet jiems buvo svarbiausia, kad tas vakcinavimo tempas nekristų labai greitai. Ir, bent jau jų teigimu, kol kas tą neigiamą dinamiką pavyko suvaldyti ir būtent pavyko suvaldyti panaudojus loteriją.

Kol kas Lenkijoje labai atsargiai kalbama apie griežtesnes sąlygas. Pavyzdžiui, visi teigiamai atsiliepė apie Macrono reikalavimus. Teigiamai apie tai kalbama, bet Vyriausybė kol kas tokių dalykų bijo dėl to, kad visuomenėje yra nemaža dalis tokių aršių vakcinavimo kritikų ir jų balsas yra girdimas. (…) Vyriausybė yra už skiepus, bet būtent ten, kur yra daugiausia jų rinkėjų, tai yra Rytų, Pietryčių Lenkijoje, vakcinavimo mastai yra patys lėčiausi“, – tikina LRT bendradarbis.

Plačiau – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.