Aktualijos

2021.07.26 18:42

Mažėjant darbuotojų iš užsienio, JK laukuose pūva derlius: baiminasi, kad parduotuvėse pritrūks maisto

LRT.lt2021.07.26 18:42

Didžiosios Britanijos žemės ūkio gamintojų asociacija (angl. British Growers Association) įspėja, kad Jungtinės Karalystės (JK) prekybos centruose gali pritrūkti maisto dėl to, kad stipriai stinga darbo jėgos, o derlius laukuose pūva. Tokią žinią pranešė „I News“.

Trūksta tiek Britanijoje gyvenančių darbininkų, tiek užsieniečių, rašo „I News“.

Darbuotojai iš ES, kurie seniau atvykdavo į JK rinkti uogų ir vaisių derliaus, susiduria su sunkumais dėl naujų Britanijos imigracijos taisyklių.

Prie darbo jėgos stygiaus prisidėjo ir tai, kad darbuotojai, seniau dirbę laukuose, perėjo dirbti į apgyvendinimo sektorių.

Kaip rašo „Euronews“, ūkininkai skundžiasi, kad apribojimai laisvai keliauti turės skaudžių padarinių.

„Barfoots of Botley“ kompanija, įsikūrusi Anglijos pietuose, „Euronews“ sakė, kad laukuose supūti palikta 750 000 cukinijų.

Pasak įmonės, taip nutiko todėl, kad jiems nepavyksta rasti darbuotojų, o jei tokia situacija tęsis ir toliau, jie bus priversti priimti sudėtingus sprendimus dėl ateities.

Kaip teigė kompanijos vykdomasis direktorius Julianas Marksas, dėl darbuotojų stygiaus „Barfoots of Botley“ dabar sunkiai įgyvendina prekybos centrų paklausą. Jo manymu, lentynos parduotuvėse neišvengiamai ištuštės arba prekybininkai bus priversti atsigręžti į importą iš Europos Sąjungos.

Lietuvių susidomėjimas darbu Anglijoje – gerokai sumažėjęs

Nors darbas Anglijoje ilgą laiką buvo populiarus tarp tautiečių, pastebima, kad įvykus „Brexitui“ susidomėjimas Didžiosios Britanijos darbo rinka stipriai sumažėjo.

Tai LRT.lt portalui patvirtino ir įdarbinimo užsienyje agentūros „Emigra“ vadovas Algirdas Zazas. Tiesa, pasak jo, tai nėra tik dabar prasidėjusi tendencija – besidominčiųjų darbu Anglijoje palaipsniui mažėjo nuo pat paskelbimo apie „Brexitą“.

„Klientai jau gan seniai, kai tik prasidėjo „Brexitas“, pradėjo labiau domėtis kitomis šalimis, pavyzdžiui, Olandija, Vokietija, Skandinavijos šalimis, o norintieji išvykti ir pasilikti būtent JK vyko būtent minimu laikotarpiu.

Tai nėra, kad viskas kardinaliai pasikeitė būtent dabar. Žmonių susidomėjimas darbu JK mažėjo palaipsniui, o mes palaipsniui stengiamės pasiūlyti daugiau darbų būtent kitose šalyse“, – kalbėjo A. Zazas.

Pasak jo, įmonė su Jungtinės Karalystės darbo rinka dirbo gana glaudžiai, į šalį vykdavo nemažai žmonių, tad įvykus pokyčiams persiorientuoti į kitas šalis teko ir agentūrai.

„Šiuo metu pasiūlymų JK turime minimaliai, o ir visiems jiems reikia turėti nuolatinio gyventojo (angl. settled) statusą arba būti pateikus prašymą dėl jo (angl. pre-settled), kad galėtum atvykti legaliai dirbti. Visgi ne visi žmonės dar žino apie tuos statusus, tad besikreipiančių konkrečiai dėl to yra vienetai. Daugumai iš esmės nėra didelio skirtumo, kur vykti, pagrindinis tikslas dažniausiai yra užsidirbti ir nelabai svarbi šalis“, – teigė agentūros vadovas.

Atbaido ir vizos kaina

Kaip jau rašėme anksčiau, tai, kad į JK atvyksta mažiau darbuotojų iš Lietuvos, pastebėjo ir JK lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė.

Ji vardijo, kad tam įtakos turi tiek „Brexitas“, tiek COVID-19. Be to, įsigaliojus naujoms taisyklėms, tautiečiams tenka skaičiuoti, ar atvykti apsimoka. To priežastis yra itin aukštos vizos kainos – 575 svarai sterlingų, jei žmogus dokumentus tvarkosi pats, o jei per tarpininkus, kaina gali būti ir dar didesnė.

„Tada jau žmonės sprendžia, ar apsimoka važiuoti, jei, pavyzdžiui, darbas trumpalaikis. Anksčiau darbeliai trumpesniam laikui buvo mėgstami ir studentų, o dabar jie taip nesivilioja vien dėl iškilusios kainos“, – kalbėjo ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.