Aktualijos

2021.07.24 19:30

Lietuvis iš Oslo apie teigiamą norvegų požiūrį į vakcinas nuo COVID-19: visuomenė supranta, kad liga pavojinga

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2021.07.24 19:30

Norvegijos Vyriausybės teigimu, šalis yra viena iš lyderių dėl požiūrio į skiepijimą nuo COVID-19. Anksčiau šį mėnesį Norvegijos visuomenės sveikatos instituto atlikta apklausa parodė, kad 93 proc. apklaustųjų planuoja skiepytis, kai tik turės galimybę, skelbė Norvegijos visuomeninis transliuotojas NRK. Osle gyvenantis LRT bendradarbis Mantas Tomkūnas LRT RADIJUI patvirtino, kad norvegai į vakcinaciją žiūri palankiai.

Kaip pasakoja LRT bendradarbis, šiuo metu Norvegijoje viena vakcinos doze yra pasiskiepiję apie 75 proc. gyventojų. Abu skiepus gavusių žmonių skaičius panašus kaip Lietuvoje – apie 40 proc. Vis dėlto, pašnekovo nuomone, požiūris į COVID-19 ir pasitikėjimas medicinos darbuotojais lyginant abi šalis žymiai skiriasi.

„Man keistai iš šalies atrodo diskusijos, kurios vyksta Lietuvoje (dėl skiepijimo, – LRT.lt). Socialinėje medijoje, žiniasklaidoje, komentaruose susiskirstoma į dvi stovyklas ir viena prieš kita vos ne kariauja, nes vartojami stiprūs žodžiai. Norvegijoje apima jausmas, jog yra visiškas visuomenės supratimas, kad liga pavojinga, kad mokslas bando išspręsti problemą, kad skiepai padeda.


Tikriausiai reikėtų tai surišti su skandinavų ir norvegų būdu pasitikėti. Jeigu žiūrėsime į statistiką, dažnai skandinavai pasitiki savo Vyriausybe, kitomis institucijomis. Čia turbūt irgi reikia kalbėti apie tai, kad norvegai pasitiki medicinos specialistais, kurie išaiškina, kodėl reikalingi skiepai, kaip jie pagelbėja ir kodėl nepagelbėja, nes kai kurios vakcinos Norvegijoje nebuvo priimtos dėl, jų manymu, pavojaus sveikatai“, – dėsto M. Tomkūnas.

Jis sako, kad iš pradžių skiepijimo procesas nebuvo toks sklandus, koks yra dabar – žmonėms tekdavo laukti ilgose eilėse, nes sistemai įsivažiuoti prireikė laiko.

„Dabar skiepijama labai daug žmonių ir, manau, vasaros pabaigoje tikriausiai bus pasiektas tas lygis, kai didelė dalis žmonių bus paskiepyti antru skiepu“, – komentuoja LRT bendradarbis.

Lietuva ir Norvegija mainosi vakcinomis

LRT.lt primena, kad Lietuva ir Norvegija šią savaitę susitarė dėl vakcinų mainų. Kaip pranešė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, Lietuva iš Norvegijos jau šią savaitę gauna 100 tūkst. „Janssen“ vakcinos dozių, o norvegai iš Lietuvos gaus „Comirnaty“ vakcinos siuntą.

Kaip teigė A. Dulkys, Lietuvoje sparčiai auga „Janssen“ vakcinos paklausa, nes skiepijantis šia vakcina tėra reikalinga viena dozė. O štai Norvegijoje, anot ministro, populiarėja „Comirnaty“ vakcina, kurios Lietuva turi pakankamai. Todėl trečiadienį pasirašytas susitarimas dėl vakcinų mainų.

Anot A. Dulkio, „Janssen“ vakcinos tiekimo grafikai į Lietuvą „nėra šiandien mums labai patogūs“, bet ši vakcina dėl vieno skiepo visiškai imunizacijai yra patogi Lietuvai, o štai Norvegijoje, anot jo, yra priešinga situacija, nes ten itin populiari „Pfizer“ ir „BioNTech“ gaminama „Comirnaty“ vakcina, jos likučiai Lietuvoje yra dideli.

Numatoma, kad keistis vakcinomis Lietuva ir Norvegija galės iki metų pabaigos.

Gyventojai aktyviai keliauja

Paklaustas apie dabartinę situaciją Norvegijoje, M. Tomkūnas LRT RADIJUI sakė, kad susirgimų kreivė išlieka stabili – nefiksuojamas nei atvejų skaičiaus augimas, nei mažėjimas. Tiesa, pašnekovas pažymi, kad Norvegijos gyventojai pastaruoju metu nemažai keliauja, todėl baiminamasi, kad įvežamų susirgimo atvejų vėl gali daugėti.

„Oro uostai dabar veikia visu pajėgumu. Anksčiau žmonės be apribojimų su dokumentais ir kelionės bilietais galėdavo patekti į oro uostą, o dabar yra didžiulės eilės – piktinasi tiek išskrendantys, tiek grįžtantys žmonės. Iš tikrųjų oro uostuose iki šiol yra chaosas, bet norvegai keliauja.

(...) Baiminamasi, kad taip užkratas vėl gali grįžti į Norvegiją. Nors, kaip minėjau, procentas pasiskiepijusiųjų yra didelis, tad jei viskas gerai, naujosios koronaviruso atmainos nebebus tokios baisios kaip iki šiol“, – mintimis dalijasi lietuvis.

Viso pokalbio klausykite LRT RADIJO laidos „10–12“ įraše.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.