Aktualijos

2021.07.19 14:09

Viršydama naujų susirgimų rekordus, Anglija atšaukia likusius ribojimus: kaukių nebereikia, pasiskiepijusiems – laisvesnės kelionės

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.07.19 14:09

Nors praėjusią savaitę Jungtinė Karalystė (JK) fiksavo rekordinį užsikrėtimų skaičių – 50 tūkst. naujų atvejų per parą, – pirmadienį Anglijoje atšaukiama daugelis su COVID-19 pandemija susijusių ribojimų. Taip įgyvendinamas ketvirtasis atlaisvinimų etapas.

Anksčiau buvo planuota, kad JK ribojimų atsisakys birželio 21-ąją, tačiau tam sukliudė šalyje sparčiai pradėjusi plisti delta koronaviruso atmaina, sako LRT RADIJO bendradarbė Londone Viktorija Rinkevičiūtė.

„Mokslininkai prašė dar keleto savaičių įvertinti, ar būtų tinkamas laikas paskelbti tą laisvės dieną ir pabaigti maždaug pusantrų metų trukusius įvairius karantinus“, – komentuoja V. Rinkevičiūtė.

Pasak jos, buvo nuspręsta tą laiką mokslininkams suteikti ir pasirinkti saugesnį variantą – ribojimų atšaukimą atidėti beveik mėnesiui.


Verslai žada reikalavimų laikytis ir toliau

Kaip vardija pašnekovė, nuo šios savaitės neberibojamas žiūrovų skaičius įvairiuose renginiuose: teatruose, koncertuose, taip pat po beveik pusantrų metų atidaromi naktiniai klubai, nebelieka reikalavimo laikytis 1 metro atstumo, riboti kontaktų skaičių ir nešioti kaukes uždarose patalpose, pavyzdžiui, viešajame transporte, prekybos centruose.

„Bet rekomendacijos, kad reikia saugotis, lieka, nes delta variantas niekur nedingo ir skaičiai JK kyla. (...) Visur žiniasklaidoje ir į mano asmeninę pašto dėžutę didieji verslo atstovai – prekybos centrai, Londono transporto tinklas – siunčia pranešimus ir sako: suprantame, kad reikalavimas yra panaikintas, bet, atsižvelgdami į savo darbuotojų ir klientų saugumą ir sveikatą, mes šį reikalavimą paliekame.

Gali būti, kad jei, tarkim, labai maža drabužių parduotuvė ar kavinė pati nuspręs, kad tas reikalavimas lieka, tai jis ir liks. Panašu, kad iš sąmoningumo pusės didžioji dalis verslų laikysis šitų taisyklių“, – pasakoja LRT bendradarbė.

Visiškai pasiskiepijusiems nereiks izoliuotis grįžus iš Lietuvos

Ji atkreipia dėmesį ir į dar vieną pasikeitimą, aktualų JK gyvenantiems ir čia pasiskiepijusiems lietuviams, planuojantiems keliones į gimtinę. Iš geltonosios zonos šalių, tarp kurių yra ir Lietuva, atvykę jaunesni nei 18 metų arba visiškai paskiepyti JK rezidentai nebeprivalo karantinuotis. Apie tai informacija pateikiama ir oficialiame Vyriausybės tinklalapyje.

„Jiems vis dar reikės pasidaryti testą prieš įvažiuojant į JK ir jis turės būti neigiamas, antros dienos testas irgi bus privalomas, bet dešimties dienų saviizoliacija jau nebėra privaloma. Tas iš turizmo pusės atveria labai daug kelių ir vėl didesnę laisvę suteikia“, – dėsto V. Rinkevičiūtė.

Nuomonės dėl atlaisvinimų išsiskiria, kalbama apie naują bangą rudenį

Vis dėlto pašnekovė sako, kad nuotaikos dėl vadinamosios „laisvės dienos“ yra skirtingos, o medikai ir mokslininkai į apribojimų atšaukimą žvelgia labai atsargiai.

„Penktadienį JK pasiekė rekordą – buvo virš 50 tūkst. sergančiųjų, tai maždaug daugiau nei 50 proc. augimas per savaitę. Galbūt vienintelis geras dalykas tas, kad, palyginus skaičių žmonių, kurie dėl kovido turėjo atsigulti į ligoninę, tas skaičius, lyginant su 50 tūkst. užsikrėtusiųjų, yra santykinai mažas – apie 800 pacientų. Ir mirusiųjų per paskutinę parą skaičius mažas – 26.

Boriso Johnsono aplinkos, jo ekspertų, patarėjų argumentas tas, kad kol kas visi vaikai nebus mokyklose, atostogaus apie mėnesį, todėl dabar tinkamiausias laikas, kai galima išbandyti atlaisvinimus ir tie atlaisvinimai turėtų turėti mažiausią neigiamą poveikį. Rudenį, natūraliai atsirandant kitiems virusams, gripui, spaudimas sveikatos sistemai bus didesnis. Tada nebūtų geras laikas ir kiltų klausimas, kada būtų geras laikas“, – mintimis dalijasi LRT bendradarbė.

Ji pažymi, kad kol kas numatoma, jog atlaisvinimų pasekmės turėtų išryškėti anksčiausiai po 3 savaičių. Tiesa, ekspertai ir šiandien ligoninėse mato per daug kovidinių atvejų ir spaudimas sveikatos sistemai jaučiamas, bet sistema kol kas sugeba patenkinti žmonių poreikius ir jais pasirūpinti, komentuoja V. Rinkevičiūtė.

Lietuvės teigimu, šalyje jau kalbama ir apie rudenį laukiančią naują bangą, taip pat neatmetama, jog ribojimų gali prireikti ir žiemos laikotarpiu.

„Deja, Boriso Johnsono visi patarėjai sako, kad labai gali būti, jog apie Kalėdas gali reikėti kokių nors priemonių. Jie neįvardija, kokių, ir konkrečiai nėra įvardyti kriterijai, kurie reikštų karantino pradžią ar kokių nors ribojimų įvedimą“, – dėsto LRT bendradarbė.

Škotija, Velsas ir Šiaurės Airija sprendimus priims atskirai.

Viso pokalbio su LRT bendradarbe Londone klausykite radijo laidos „Ryto garsai“ įraše.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.