Aktualijos

2021.07.17 11:59

LRT iš Estijos. Nauja COVID-19 banga prasidėjo anksčiau, nei prognozuota, dauguma gyventojų tikėjosi vasaros be ribojimų

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.07.17 11:59

Šią savaitę Estijos sveikatos ekspertai paskelbė, kad šalyje prasidėjo trečioji COVID-19 banga. LRT bendradarbis Estijoje Vaidas Matulaitis sako, kad šią žinią gyventojai sutiko ramiai, nors tikėtina, kad dauguma vylėsi vasarą praleisti be ribojimų. Anot pašnekovo, valdžia kalba apie būtinybę susiimti ir mato du scenarijus: arba vėl teks užsidaryti, arba kuo skubiau skiepytis.

Šiuo metu kaimyninėje Estijoje jau dominuoja delta koronaviruso atmaina. Tai trečiadienį patvirtino Estijos sveikatos departamento generalinis direktorius Üllaras Lanno. Jo teigimu, birželio pradžioje koronaviruso delta atmainai teko 8–10 proc. visų užsikrėtimo atvejų, o dabar šis rodiklis pasiekė 80 proc.

Dėl išaugusios rizikos užsikrėsti COVID-19 šalis iš žaliosios zonos atsidūrė geltonojoje. „Reikia priminti, kad Estijoje yra 4 lygiai – žaliasis, geltonasis, oranžinis, raudonasis. Dabar yra vidutinės rizikos laipsnis. Tai reiškia, kad yra padaugėję židinių, bet pats susirgimų išplitimas dar nėra labai didelis“, – portalui LRT.lt sako V. Matulaitis.

Prabilo apie laukiančius scenarijus

Šiuo metu Estija gyvena pakankamai laisvai: tam tikri ribojimai taikomi tik masiniams renginiams, kaukių nereikia dėvėti nei lauke, nei uždarose patalpose. Vis dėlto, V. Matulaičio teigimu, valdžia signalizuoja, kad šalis turėtų būti pasiruošusi grįžti prie tam tikrų ribojimų, ir kalba apie du scenarijus: arba vėl teks užsidaryti, arba kuo skubiau skiepytis.

„Trečioji banga prasidėjo anksčiau, nei tikėtasi. Manau, dauguma estų tikėjosi vasaros be apribojimų ir COVID temos, o išėjo taip, kad liepos viduryje jau kalbame apie prasidedančią bangą, kuri buvo prognozuota rudenį. (...)

Dabar – atostogų metas ir gana masiškai žmonės važiuoja į Pietų Europos ar kitas šalis. Grįžtantys poilsiautojai parsiveža naujų atmainų, ypač delta viruso atmainą“, – mintimis dalijasi LRT bendradarbis.

Skiepijimo tempas sumažėjo

Anot pašnekovo, Estijoje vakcinavimo tempai, kaip ir Lietuvoje, gerokai sulėtėję. Šiuo metu šalyje abiem vakcinos dozėmis paskiepyta apie 34 proc. gyventojų, skelbiama oficialiame informaciją apie skiepijimą Estijoje pateikiančiame interneto tinklalapyje.

„Pagrindinis dalykas, apie kurį dabar šnekama, – kad Estija greičiausiai įves galimybių pasą. Iki šiol nebuvo jokio skirstymo: nesvarbu, ar pasiskiepiję, ar persirgę, ar ne, žmonės gali visur eiti: į kavinių vidų, sporto salę, kino teatrą. Dabar imta kalbėti, kad pasiskiepiję neturėtų kentėti dėl tų, kurie vengia vakcinuotis, ir kad pasiskiepiję turėtų daugiau laisvių.

Kelionės irgi ne paskutinėje vietoje. Pasiskiepijusiems, persirgusiems asmenims greičiausiai nereikės karantinuotis ir testuotis grįžus iš užsienio. Akcentuojama, kad vakcinos padeda ir prieš naujas atmainas. Retorika yra labai paprasta ir nuosekli – skiepai prilyginami apsaugai. Visos kampanijos pagrindinė žinutė buvo tokia: apsaugok save. Estijos premjerė ir ministrai taip pat vartoja šitą naratyvą“, – vardija V. Matulaitis.

Pasitelkė mobiliuosius punktus, kviečia skiepytis be registracijos

Jis pažymi, kad kuo daugiau žmonių norima paskiepyti iki naujų mokslo metų, nes vaikų grįžimas į mokyklas siejamas su didesne COVID-19 plitimo rizika: „Estija jau yra tai perėjusi anksčiau, kai vaikams buvo leista grįžti į kontaktinį mokymąsi, ir susirgimų kreivė iškart šovė į viršų.“

Mėgindama pagerinti vakcinų prieinamumą ir didinti skiepijimo apimtis, Estija jau pasitelkė mobiliuosius vakcinavimo punktus – autobusai vyksta į vieną ar kitą vietovę, kur žmonės gali ateiti pasiskiepyti be išankstinės registracijos.

LRT bendradarbis sako negirdėjęs, kad šalyje būtų svarstoma imtis kitokių skatinimo priemonių, pavyzdžiui, suteikti laisvadienį ar dalyti dovanų kuponus.

Pasak V. Matulaičio, atrodo, kad žmonės jau apsiprato su COVID-19 realybe ir žinią apie prasidedančią naują bangą priima pakankamai ramiai.

„Kadangi Estijos Vyriausybė gana nuosekliai komunikuoja, tai niekada sprendimai nenuskamba kaip perkūnas iš giedro dangaus. Visada pagrindžiama, logiškai paaiškinama, kas vyksta, kas daroma ir ką planuojama daryti.

Manau, žmonės įprato prie nuolatinių pokyčių, prie apribojimų ir atlaisvinimų ir dauguma supranta, kad greičiausiai koronavirusas liks gana ilgam su mumis, kad tokiame pasaulyje dar kurį laiką gyvensime ir su tuo reikia susitaikyti“, – komentuoja LRT bendradarbis.

Per pastarąją parą Estijoje fiksuoti 64 nauji COVID-19 atvejai. Panašūs skaičiai stebimi jau apie savaitę. Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 46,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Šalis nuo ketvirtadienio priskiriama geltonajai (vidutinės rizikos) zonai.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje iš viso patvirtinti 131 743 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 1 271 užsikrėtęs žmogus mirė, o 128 077 pasveiko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.