Aktualijos

2021.07.03 17:20

Žymiai sumažėjo ES piliečių, vykstančių dirbti į JK: spręsti, ar apsimoka, tenka ir lietuviams

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.07.03 17:20

Europos Sąjungos (ES) piliečių, atvykstančių dirbti į Didžiąją Britaniją, skaičius sumažėjo daugiau nei trečdaliu įsigaliojus „Brexitui“, o darbdaviai susiduria su iššūkiais ieškodami personalo, praneša „The Guardian“.

Darbo paieškos tinklalapyje „Indeed“ pateikiami duomenys rodo, kad ES piliečių, ieškančių darbo Jungtinėje Karalystėje (JK), gegužės mėnesį buvo 36 proc. mažiau nei 2019-aisiais. Didžiausias nuosmukis jaučiamas mažai apmokamuose sektoriuose.

Kaip praneša JK dienraštis, verslininkai šalyje sunkiai randa pakankamai personalo po to, kai leista atnaujinti veiklą apgyvendinimo įstaigoms ir mažmeninės prekybos vietoms.

Verslo lyderiai įspėja, kad užsienio darbuotojų trūkumas gali trukdyti JK atsitiesti po COVID-19, taip pat gali lemti išaugusias prekių ir paslaugų kainas.

Nuo 2019-ųjų pabaigos iš šalies išvyko apie 1,3 mln. ne JK piliečių; dauguma jų iškeliavo į savo gimtinę.

Pranešama, kad darbuotojų iš kitų, ne ES, šalių, tokių kaip Indija, susidomėjimas darbais JK auga, tačiau nepakankamai, kad tai kompensuotų sumažėjusį darbuotojų iš Europos skaičių.

Lietuviai vyksta nebe taip drąsiai

Dėl to, kad sausio 1-ąją įsigaliojus „Brexitui“ atsirado naujų reikalavimų atvykstant dirbti į JK, sumažėjo ir ten keliaujančių lietuvių skaičius. Kaip portalui LRT.lt aiškino JK lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė, nemažai įtakos pokyčiams turėjo ir taisyklės dėl darbo vizos.

„Jai pasidaryti pirmiausia reikalingas darbo pasiūlymas. Anksčiau galėjai atvažiuoti, pasižiūrėti, susirasti darbą ir tada tvarkytis dokumentus, o dabar tai neįmanoma, atvykstant dirbti reikia turėti vizą. Žmonės, kurie atvyksta kaip turistai ar aplankyti savo artimųjų, draugų, negali gavę darbo pasiūlymą pradėti dirbti. Jie turi išvykti iš šalies, susitvarkyti vizą ir iš naujo įvažiuoti“, – pasakojo pašnekovė.

Jos teigimu, iš pradžių buvo nemažai nesusipratimų. Pavyzdžiui, žmonės, atvykę turistauti, norėdavo vizą tvarkytis jau būdami šalyje.

Anot A. Černiauskaitės, nemažai žmonių atbaido ir vizos kaina – 575 svarai sterlingų, jei žmogus dokumentus tvarkosi pats, o jei per tarpininkus, kaina gali būti ir dar didesnė.

„Tada jau žmonės sprendžia, ar apsimoka važiuoti, jei, pavyzdžiui, darbas trumpalaikis. Anksčiau trumpesni darbeliai buvo mėgstami ir studentų, o dabar jie taip nesivilioja vien dėl iškilusios kainos“, – kalbėjo ji.

Vis dėlto darbo viza galioja trejus metus, todėl yra galimybė ją susitvarkius atvykti dirbti trumpalaikius darbus per kelis kartus. Po trejų metų vizą reikia pratęsti už tą pačią kainą.

„Yra žmonių, kurie tvarkosi vizas ir dokumentus, bet taip, kaip buvo anksčiau, kai atvykti buvo lengva, taip nebėra“, – sakė A. Černiauskaitė.

Ji pasakojo, kad į šalį darbo reikalais galima atvykti dėl seminarų, konferencijų ar verslo susitikimų. Tačiau be darbo vizos JK negalima dirbti darbo, už kurį gaunamas užmokestis, nei įdarbinimo atveju, nei bandant dirbti laisvai samdomu darbuotoju.

„Brexito“ taisyklės taip pat aktualios darbdaviams, kurie įdarbindavo ES piliečius. Jiems nuo šiol reikalinga licencija, o jas turinčių įmonių sąrašas yra viešai prieinamas.

„Darbdaviai, ypač tų sektorių, kur gana intensyvus darbininkų judėjimas iš Europos, tikrai tvarkosi licencijas, nekyla jokių problemų. Kai kurie labai nori, kad tik pas juos vyktų tie žmonės, nes per daug metų yra įpratę. Ir tie žmonės, kurie anksčiau dirbo, tikriausiai turi nuolatinio ar laikinojo gyventojo statusą ir gali važinėti“, – svarstė pašnekovė.

Veikia ir pandemijos ribojimai

Vis dėlto JK lietuvių bendruomenės pirmininkė spėjo, kad mažesnį atvykstančių dirbti lietuvių skaičių lemia ne tik „Brexito“ taisyklės, bet ir koronavirusas.

„Viską apsunkino ir pandemija – keliavimo, saviizoliacijos ribojimai. Tai galėjo sutrukdyti net žmonėms, kurie rimtai galvojo atvykti dirbti, turėjo darbo pasiūlymą“, – sakė ji.

A. Černiauskaitė priminė, kad į JK keliaujant jau keletą mėnesių galioja dvigubo paketo reikalavimas, kai atvykus reikia ne tik izoliuotis, bet ir papildomai pirkti dviejų testų paketą, kainuojantį nuo 80 iki 260 svarų, priklausomai nuo to, kur jis perkamas, ar testai atliekami namie, ar testavimo centre. Žmonėms testą prieš atvykstant reikia pasidaryti savo šalyje, tada atvykus reikia atlikti 2-os ir 8-os dienos testą. Norint sutrumpinti saviizoliaciją, galima įsigyti ir 5-os dienos testą. Jį pasidarius ir sulaukus neigiamo atsakymo galima nutraukti saviizoliaciją, bet vis tiek privaloma daryti 8-os dienos testą.

„Taigi žmonės skaičiuoja, ar apsimoka tokiomis sąlygomis važiuoti dirbti“, – kodėl sumažėjo atvykstančių lietuvių skaičius, aiškino pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt