Aktualijos

2021.06.27 17:59

Lietuviams JK atėjo lemtingas metas – likti šalyje užsiregistravo daugiau, nei oficialiai ten gyvena

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.27 17:59

Praėjus daugiau nei pusmečiui, kai oficialiai įsigaliojo skyrybos tarp Jungtinės Karalystės ir ES, Didžiojoje Britanijoje gyvenantiems lietuviams atėjo pasirinkimo metas. Norintiems likti Jungtinėje Karalystėje beliko mažiau nei savaitė užsiregistruoti. To nepadariusieji toliau legaliai gyventi ir dirbti šalyje negalės. Statistika rodo, kad Brexitas lietuvių išvykti iš Jungtinės Karalystės kol kas nepaskatino – likti Britanijoje užsiregistravo netgi daugiau lietuvių, nei pagal oficialią statistiką jų ten gyvena.

Kiekvienas saulėtekis artina tiesos akimirką Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams, tiek ir kitiems Europos Sąjungos piliečiams.

„Norintiems ir toliau likti Jungtinėje Karalystėje, privalu užsiregistruoti. Tam liko mažiau nei savaitė. Jei iki liepos pirmosios čia gyvenantis Europos Sąjungos pilietis neužsiregistruos – tada jis tiesiog tampa kaip ir nelegalas ir praranda visas sutartas ES piliečio teises“, – sako Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė.

Nors liepos pirmosios terminas paskelbtas jau seniai, informacija pasiekė ne visus lietuvius.

„Dar tikrai kai kuriose nuošalesnė JK vietose atsiranda žmonių, kurie tiesiog negirdėję arba neperskaitę, nesidomi“, – pridūrė A. Černiauskaitė.

Tačiau Didžiosios Britanijos institucijos jau sulaukė netikėtumo.

Oficialiais britų duomenimis, pernai Jungtinėje Karalystėje gyveno apie pusantro šimto tūkstančių lietuvių. Tačiau prašymų likti iš lietuvių atėjo visu šimtu tūkstančių daugiau – beveik pustrečio šimo tūkstančių. Duomenys, surinkti iki balandžio vidurio, naujesnių kol kas nėra.

„Lietuvos piliečių gyvena mažiau, nei yra kreipimųsi. Tai dar reiškia tikrai buvo daugiau kreipęsi po balandžio. Mes visą laiką darydavom ambasadoje tokią prielaidą, kad apie 250 tūkstančių Lietuvos piliečių gyvena Jungtinėj Karalystėje“, – kalbėjo Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Renatas Norkus.

Apskritai ryškėjantis vaizdas rodo, kad ne tik lietuvių, bet ir kitų europiečių Britanijoje gerokai daugiau nei manė patys britai, ir po Brexito atgal už Lamanšo grįžti jie kol kas neskuba.

„Yra jau iš viso peržiūrėti 5 milijonai 600 tūkst. pareiškimų, tai yra didžiuliai skaičiai, ir britai netgi neslepia, kad jie nesitikėjo tokių skaičių, netgi pora milijonų daugiau nei jie tikėjosi yra aplikavę“, – teigė R. Norkus.

Viena vertus, dauguma lietuvių bent kol kas nusprendė likti Jungtinėje Karalystėje.

Kita vertus, šiemet iš jos į Lietuvą atvyksta daugiau žmonių, nei ten išvyksta. Tai unikali tendencija.

O pernai, palyginti su Brexito referendumo metais, emigrantų į Jungtinę Karalystę iš Lietuvos buvo mažiau beveik keturis kartus.

Bet po metų pertraukos, bendras Lietuvos migracijos balansas vėl neigiamas. Iš Lietuvos šiemet vėl emigruojama dažniau, nei čia atvykstama gyventi.

„Lietuva labai sparčiai artėja prie ES vidurkio, bet jeigu žiūrėtume faktinį darbo užmokestį, jis vis tiek išlieka stipriai mažesnis lyginant su Vakarų Europa ir Skandinavija“, – kalbėjo ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Įsikūrimo statusas Jungtinėje Karalystėje jau patvirtintas bent šimtui septyniasdešimt penkiems tūkstančiams lietuvių – tie, kurie šalyje teisėtai praleido penkerius metus. Dar apie 50 tūkstančių po Brexito referendumo į šalį atvykusių Britanijos lietuvių gavo dalinį įsikūrimo statusą, tai reiškia, kad jie turės registruotis dar kartą, kai šalyje bus praleidę penkerius metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt