Aktualijos

2021.06.23 18:45

Lieka paskutinės dienos, kai ES piliečiai gali pateikti prašymą dėl leidimo gyventi JK: ką reikia žinoti?

LRT.lt2021.06.23 18:45

Dešimtys tūkstančių Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių Europos Sąjungos (ES) piliečių, per ateinančią savaitę nepateikę paraiškos dėl nuolatinio gyvenimo šalyje po „Brexit“, sulauks įspėjimo tai padaryyti per artimiausias 28 dienas, praneša „The Guardian“.

Įspėjime bus liepiama užpildyti paraišką, nes priešingu atveju grės prarasti teisę į sveikatos draudimą ir įdarbinimą.

Likus savaitei iki galutinio termino birželio 30 dieną, Anglijos vidaus reikalų ministerija didina pajėgas norėdama pasiekti tuos, kurie nežino apie taisyklių pokyčius.

Ministeriją pasiekė 5,6 milijono ES piliečių paraiškų, įskaitant ir pateiktas keletą kartų. Skelbiama, kad dar nesutvarkyta apie 400 000 paraiškų, procesas gali užtrukti iki vasaros pabaigos.

Skambučių centrai jau sulaukė pusantro milijono skambučių ir pusės milijono pagalbos prašymų internetu. Tai rodo, kiek žmonių susiduria su iššūkiais dėl paraiškų, leidžiančių JK gyventi nuolat.

„The Guardian“ taip pat pateikia atsakymus, ką būtina žinoti JK gyvenantiems ES piliečiams dėl artėjančio paraiškų pateikimo termino.

Kas gali pretenduoti į gyventojo statusą?

Bet kuris ES pilietis, kuris JK gyveno iki gruodžio 31 d.

Kas bus suteikiama?

Tie, kas JK gyvena iki penkerių metų ir atitiks sąlygas, įgis statusą, rodantį, kad yra pateiktas prašymas gauti leidimą gyventi (angl. pre-settled status).

Gyvenantieji JK daugiau nei penkerius metus gaus leidimą nuolat gyventi JK (angl. settled status).

Ką daryti neturint galiojančio paso ar tapatybės kortelės?

Neturintieji paso ar tapatybės kortelės turės užpildyti popierinę paraiškos formą. Ją parsisiųsti galima iš Vyriausybės tinklalapio.

Ar birželio 30 dienos terminas bus pratęstas?

JK valdžia sakė, kad griežtai ne. Tai tik prailgintų nežinomybę ES piliečiams.

Ką daryti nespėjus pateikti paraiškos laiku?

Valdžia priims pavėlavusias paraiškas iš tų, kurie turės vėlavimą pagrindžiančių priežasčių.

Tokios priežastys galioja vaikams, kurių tėvai nepateikė atskiro prašymo vaikams iki 18 metų; vaikams, kuriais iki 18 metų rūpintasi globos namuose ir jie nežinojo, kad yra ES piliečiai, arba nežinojo, kur kreiptis dėl paraiškos.

Taip pat pavėluotos paraiškos bus priimamos iš žmonių su fizine ar protine negalia, įskaitant vaikus ir suaugusiuosius, kuriems nustatyta demencija.

Valdžia atlaidžiau žiūrės ir į vyresnius žmones, kurie dešimtmečius gyveno šalyje, bet niekur nekeliavo ir neturi galiojančio paso ar tapatybės kortelės. Jiems reikia pateikti popierines paraiškas.

Kas atsitiks nesulaukus Vidaus reikalų ministerijos sprendimo iki liepos 1 dienos?

Valdžia visiems, pateikusiems paraiškas, išduos paraiškos sertifikatą, užtikrinantį teises, kol paraiška nagrinėjama.

Ar galima keliauti arba gauti gydymą ligoninėje, kol paraiška nagrinėjama?

Taip. Vidaus reikalų ministerija nurodė, kad išduotas sertifikatas suteiks tokią galimybę.

Ką reikia turėti keliaujant?

Paraiškos sertifikatą arba skaitmeninį kodą, išduotą tiems, kurie jau gavo leidimą nuolat gyventi šalyje. ES ir Europos ekonominės erdvės piliečiams taip pat patariama turėti asmens tapatybės dokumentą (pasą ar tapatybės kortelę), kurį jie nurodė paraiškoje.

Ką daryti gavus naują paso numerį?

Anglijos vidaus reikalų ministerija prašo ES piliečių atnaujinti savo duomenis jų tinklalapyje. ES piliečiai nuo spalio mėnesio, atvykdami į JK, privalės pateikti pasą, o ne tapatybės kortelę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.