Aktualijos

2021.06.20 19:41

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: pradėti skiepyti paaugliai ir pirmieji delta atmainos atvejai

LRT.lt, BNS2021.06.20 19:41

Pradėti skiepyti paaugliai, spartus koronaviruso atvejų mažėjimas ir užfiksuotas pirmas nerimą keliančios delta atmainos atvejis – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 632 COVID-19 atvejų. Iš viso šalyje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 278 tūkst. 379 žmonės. Vyriausybės duomenys rodo, kad Lietuvoje paskutiniu metu fiksuojamas didžiausias iki šiol naujų atvejų sumažėjimas per savaitę.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 27 gyvybes. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 4366 žmonės.

Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze paskiepyti 1 mln. 207 tūkst. 723 žmonės, dviem – 838 tūkst. 242. Mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso Lietuvoje yra gavę 43,2 proc. žmonių.

Sušvelnintas karantinas. Panaikinti darbo laiko ribojimai kavinėms, sušvelninti reikalavimai galimybių pasui gauti, supaprastintas švietimo įstaigų darbas.

Pradėti skiepyti paaugliai. Lietuvoje „Pfizer“ vakcina pradėti skiepyti paaugliai nuo 12 metų. Jie užsiregistruoti gali ir patys, tačiau į vakcinacijos centrą privalo atvykti su vienu iš tėvų ar globėjų.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako kol kas nematantis privalomojo vaikų skiepijimo nuo COVID-19, tačiau tokia diskusija vyksta Europos Sąjungos mastu ir Lietuva joje dalyvaus.

Antrojo „AstraZenecos“ skiepo paankstinimas. Ministerija leido pasiskiepijusiems „AstraZeneca“ gyventojams pasiankstinti antrą skiepą ir jį gauti praėjus keturioms savaitėms, o ne 12 po pirmojo. Vis dėlto rekomenduojama nesant būtinybės skiepo datos neankstinti.

Šią savaitę antrąja „AstraZenecos“ („Vaxzevrios“) vakcinos doze paskiepyta premjerė Ingrida Šimonytė. Prezidentas Gitanas Nausėda antrąją dozę gavo kiek anksčiau. Antrąja „AstraZenecos“ vakcinos doze taip pat paskiepytas sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys. Jis teigė, kad vakcinavimo mastus bus mėginama spartinti mobiliųjų skiepijimo vietų plėtimu.

Užfiksuota koronaviruso delta atmaina. Ketvirtadienį Lietuvoje pirmą kartą užfiksuota koronaviruso delta atmaina, kaip manoma, atsiradusi Indijoje. Ji laikoma keliančia nerimą, nes gali sparčiai plisti. Penktadienį patvirtinti dar du šios atmainos atvejai.

Skiepai. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasiūlė nuo COVID-19 skiepyti ne tik užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius, bet ir turistus.

Susitikimas su Bidenu

NATO viršūnių susitikime Briuselyje Baltijos šalių lyderiai susitiko su Jungtinių Valstijų prezidentu Joe Bidenu. Lietuvos prezidentas G. Nausėda su juo aptarė galimybes padidinti JAV pajėgas regione. JAV prezidentas NATO viršūnių susitikime perspėjo, kad Aljansas susiduria su naujais iššūkiais santykiuose su Kinija ir Rusija, ir pažadėjo atkurti Vašingtono paramą savo sąjungininkėms.

Alkoholio ribojimai

Seimui teikiamas siūlymas didinti akcizų tarifus visoms etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų, tabako produktų ir alternatyvių jų produktų grupėms.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija įregistravo įstatymo pakeitimus, kuriais silpnesnio nei 15 proc. stiprumo alkoholio būtų galima įsigyti nuo 18 metų ir būtų suvienodintas prekybos juo laikas visomis savaitės dienomis – nuo 10 iki 20 valandos. Projekto iniciatoriai sako, kad dalis šiuo metu galiojančių apribojimų yra pertekliniai ir nelogiški.

Tremčių minėjimas

Lietuvoje minint 80-ąsias tremties metines, Vilniaus Lukiškių aikštėje tylos minute pagerbtos sovietų okupacijos aukos. Pasak prezidento G. Nausėdos, sovietinis režimas „pasmerkė niekuo nenusikaltusius. Baudė tuos, kurie neįtiko režimui, buvo „netinkamos“ tautybės ar profesijos. Nekaltomis aukomis pildė statistikos lenteles.“

Protestas prie Seimo

Apie pusė tūkstančio žmonių prie Seimo susirinko į protesto akciją dėl valdžios vykdomos šeimos politikos. Savivaldybei anksčiau atsisakius suteikti leidimą mitingui, jo dalyviai parlamento automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjo būreliais maždaug po 15, nes tokiam kiekiui žmonių nereikia gauti leidimo.

Protestuotojai taip pat susirinko prie prezidentūros. Čia su jais susitiko prezidento patarėjas Povilas Mačiulis. Jis padėkojo susirinkusiesiems už aktyvumą, perdavė prezidento Gitano Nausėdos linkėjimų ir dalijosi nerimu dėl Referendumo konstitucinio įstatymo bei diskusijų dėl prezidento vykimo į Europos Vadovų Tarybą.

Migracija iš Baltarusijos

Premjerė Ingrida Šimonytė su pasieniečių vadu Rustamu Liubajevu apsilankė pasienio su Baltarusija užkardoje. R. Liubajevo teigimu, Minske šiuo metu gali būti apie 1,5 tūkst. neteisėtai į Europos Sąjungą norinčių patekti migrantų. Vilniuje viešėjęs Graikijos užsienio reikalų ministras Nikos Dendias pažadėjo padėti Lietuvai suvaldyti nelegalios migracijos srautus, pavyzdžiui, atsiųsti konsultuoti Graikijos pareigūnų.

Oro erdvės pažeidimai

Lietuvos atstovai pranešė, kad du virš Baltijos jūros skridę Rusijos šturmo lėktuvai SU-24 pažeidė šalies oro erdvę, dėl to įteikta nota Rusijai. Tokį pažeidimą antradienį fiksavusi pranešė ir Estija.

STT pozicija

Specialiųjų tyrimų tarnyba pranešė ištyrusi, kad jos pareigūnų veiksmai prieš Seimo narį Mindaugą Puidoką, atliekant kratą jo kabinete, buvo teisėti. Tarnyba taip pat teigia, kad parlamentaras galėjo bandyti ištrinti tyrimui svarbius duomenis.

Atlyginimų atotrūkis

Statistikos departamentas pranešė, kad moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis pernai sudarė 12,1 proc. ir buvo 0,3 procentinio punkto mažesnis nei 2019 metais. Didžiausias užmokesčio atotrūkis buvo finansinės ir draudimo veiklos įmonėse – 33,8 proc., informacijos ir ryšių įmonėse – 28,8 proc., žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo įstaigose – 27,1 procento.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.