Aktualijos

2021.06.18 13:23

Tautiečiai iš delta atmainos kamuojamos Anglijos: galimybės keliauti išlieka ribotos, bet į Lietuvą vykti planuojama

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.06.18 13:23

Pirmadienį JK premjeras Borisas Johnsonas pranešė apie sprendimą 4 savaitėms atidėti paskutinių ribojimų atšaukimą Anglijoje dėl delta atmainos plitimo ir augančių susirgimų skaičiaus. Kaip pasakoja LRT bendradarbė Jungtinėje Karalystėje (JK) Julija Šakytė, nors mokslininkai jau anksčiau ragino nukelti karantino pabaigą, dalis sprendimu piktinasi. Jaučiamas nepasitenkinimas ir dėl kelionėms taikomų ribojimų.

Nors visi likę ribojimai Anglijoje turėjo būti atšaukti birželio 21 dieną, dabar šis planas atidėtas iki liepos 19 dienos. Pastaruoju metu fiksuojamas ženklus užsikrėtimų skaičiaus augimas Britanijoje siejamas su pirmiausia Indijoje aptikta koronaviruso delta atmaina. Trečiadienį pranešta apie aukščiausią paros rodiklį nuo vasario mėnesio – užfiksuota 9 055 nauji koronaviruso atvejai, tai – apie 1 380 daugiau nei diena anksčiau.

Hospitalizacijų skaičius Didžiojoje Britanijoje, lyginant su ankstesne savaite, išaugo 40 proc.

LRT bendradarbės JK žurnalistės J. Šakytės teigimu, atšaukus karantiną, būtų galėję vykti masiniai renginiai ir šventės be ribojimų, duris būtų atvėrę naktiniai klubai. Tai taip pat būtų reiškę galiojančių taisyklių, pagal kurias namuose leidžiama rinktis iki šešių asmenų arba dviejų namų ūkių, pabaigą. „Vis dėlto nuo birželio 21 d. bus atšauktas dalyvių skaičiaus ribojimas vestuvėse“, – atkreipia dėmesį LRT bendradarbė.

Jos teigimu, gyventojai žinią dėl karantino pabaigos atidėjimo pasitiko ramiai, daugelis laikosi ribojimų. Tiesa, jaučiamas nepasitenkinimas dėl premjero sprendimų.

„Kai kurie piktinasi, kad B. Johnsonas tikino, kad birželio 21 d. tikrai bus atšauktas karantinas, bet planus pakeitė. Taip pat kai kurie priekaištauja, kad premjeras laiku neuždarė JK sienų su Indija, mat Indija buvo įtraukta į raudonąjį sąrašą tik balandžio 23 dieną, nors Vyriausybė balandžio 9 dieną į jį įtraukė Pakistaną ir Bangladešą, kuriuose COVID-19 atvejų skaičius buvo gerokai mažesnis“, – sako J. Šakytė.

LRT bendradarbė pažymi, kad mokslininkai jau kurį laiką kalbėjo apie trečiosios koronaviruso bangos pradžią. Šią bangą veikiausiai lemia būtent labai užkrečiamos „Delta“ atmainos plitimas. Dėl to skatinta atidėti karantino atšaukimą, kad kuo daugiau žmonių galėtų pasiskiepyti ir gauti antrąją dozę.

„Taigi, atidėjimas suteikia daugiau laiko paspartinti vakcinacijos programą ir sumažinti ligoninėse gydomų COVID-19 pacientų skaičių. Vis dėlto skeptikai teigia, kad toks delsimas turės dar didesnį poveikį verslui ir pradėjo priekaištauti, kad Vyriausybė niekada nesijaus pakankamai užtikrinta, kad panaikintų apribojimus“, – apie nuotaikas šalyje pasakoja pašnekovė.

Kaip praneša „The Guardian“, penktadienį Anglijoje startuoja galimybė skiepytis visiems, vyresniems nei 18 metų.

Didžioji Britanija pirmąja COVID-19 vakcinos doze jau paskiepijo daugiau nei 42 milijonus žmonių, beveik 80 proc. suaugusiųjų, o gerokai daugiau nei pusė jau yra paskiepyti dviem dozėmis.

Anglijos, Velso, Škotijos ir Šiaurės Airijos sveikatos priežiūros institucijos vykdo savo skiepijimo kampanijas. Velsas ir Šiaurės Airija jau suteikia galimybę skiepytis visiems suaugusiesiems, o Škotija vakcinas siūlo visiems, vyresniems nei 30 metų.

Galimybės keliauti iš JK išlieka stipriai apribotos

Dėl pablogėjusios situacijos plintant delta atmainai, dalis šalių griežtina reikalavimus atvykstantiems iš JK. Kaip skelbė „The Guardian“, Airija prailgino karantinavimosi trukmę iki 10 dienų atvykėliams iš JK, kurie nėra pasiskiepiję pagal visą skiepijimo planą. Vokietija iš JK leidžia atvykti tik Vokietijos piliečiams ir rezidentams bei jų šeimų nariams, taip pat tiems, kurie atvyksta dėl svarbių humanitarinių priežasčių.

Kaip pastebi LRT bendradarbė J. Šakytė, galimybes keliauti riboja ir pačios JK šalims taikoma „šviesoforo sistema“, pagal kurią valstybės suskirstytos į tris grupes: žalios, gintaro ir raudonos spalvos. Anot pašnekovės, Vyriausybė ragina keliauti tik į žaliajame sąraše esančias šalis, į jį šiuo metu įtraukta 11 krypčių.

Į gintariniam sąrašui priskiriamas šalis, tarp kurių yra ir Lietuva, rekomenduojama nevykti, o grįžus privaloma 10 dienų izoliacija namuose, taip pat privalomi du testai – 2 ir 8 dienomis po grįžimo, pranešama JK Vyriausybės tinklalapyje.

Prieš atvykstant į JK iš geltona spalva pažymėtų šalių taip pat privaloma atlikti COVID-19 testą, užsisakyti testus, kuriuos buvo privaloma atlikti jau esant Anglijoje, taip pat užpildyti specialią atvykimo formą.

Šių reikalavimų privaloma laikytis net ir tuo atveju, jei atvykstantis žmogus yra visiškai paskiepytas.

„Raudonojo sąrašo šalys yra tos, kurios, JK Vyriausybės teigimu, susiduria su didžiausia užsikrėtimo COVID-19 rizika. Taigi, į jas negalima vykti, išskyrus kraštutines aplinkybes. Šiame sąraše yra dešimtys šalių, tarp jų Indija, Pakistanas, Turkija, Brazilija ir Pietų Afrika.

Jeigu asmuo per pastarąsias dešimt dienų lankėsi šiame sąraše nurodytose šalyse, į JK gali patekti tik tuo atveju, jei yra JK ar Airijos pilietis arba JK gyventojas. Apskritai gerokai išaugo išlaidos, norint keliauti atostogų į užsienį. Mat NHS siūlomų testų negalima naudoti kelionėms, išskyrus tam tikras aplinkybes. Privatūs testai gali kainuoti apie šimtą svarų sterlingų arba apie du šimtus svarų kai kuriose privačiose klinikose“, – komentuoja J. Šakytė.

Visą spalvomis suskirstytą šalių sąrašą su reikalavimais galite rasti ČIA.

Tautiečiai domisi kelionėmis tiek į JK, tiek į Lietuvą

JK lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė sako, kad delta atmainos plitimas per daug nerimo nesukėlė.

„Tiek britai, tiek šalyje gyvenantys lietuviai žino JK tyrimų apimtis ir kad mutacijų aptikimą jie praneša vieni pirmųjų del vykdomų tyrimų ir apie tai kalba garsiai. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad ši mutacija yra jau 80-yje šalių, tad JK tik viena iš jų“, – dėsto pašnekovė.

Tačiau, anot A. Černiauskaitės, žmonės išlieka nepatenkinti dėl tam tikrų kelionių reikalavimų. Pavyzdžiui, kad net ir pasiskiepiję gyventojai, grįžę iš geltonojoje zonoje esančių šalių, vis tiek turi izoliuotis.

Vis dėlto lietuvių bendruomenės pirmininkė teigia sulaukianti klausimų iš tautiečių tiek dėl atvykimo į JK, tiek dėl kelionių į Lietuvą.

„Kelionės į Lietuvą ir kitomis atostogų kryptimis numatytos ir tikimasi atlaisvinimų liepos 19 dieną. Daug pasiskiepijusiųjų džiaugiasi, kad galės pasinaudoti skiepų privilegija ir nereikės izoliuotis atvykus į Lietuvą“, – komentuoja pašnekovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.