Aktualijos

2021.06.14 13:45

Talino centre – okupacijų ir laisvės muziejaus ekspozicija lietuvių kalba

LRT.lt2021.06.14 13:45

Nuo birželio vidurio Estijos sostinėje Taline įsikūręs okupacijų ir laisvės muziejus „Vabamu“ pristato nuolatinę ekspoziciją lietuvių kalba. Muziejaus virtualus išmanusis audiogidas lietuvių kalba pritaikytas ne tik suaugusiesiems, tačiau ir vaikams. Šis muziejus yra vienintelis už Lietuvos ribų, kuriame su visa ekspozicija galima susipažinti aštuoniomis kalbomis, įskaitant lietuvių, rašoma muziejaus pranešime žiniasklaidai.

Talino senamiesčio pakraštyje įsikūrusiame „Vabamu“ galima susipažinti su Estijos istorija okupacijos metais ir laisvės atgavimo laikotarpiu. Tuo metu lietuviai ir estai turėjo daug bendro savo istorijoje – trėmimai, bėgimas nuo karo, represijos, nepriklausomybė, todėl visa paroda lietuvių lankytojams siūlo daug bendrų ir atpažįstamų istorijų.

Įprastai okupacijų istorija pasakojama niūriai ir liūdnai. Tačiau šis muziejus pasirinko kitą kelią – subūrė visą žmonių asmeninių istorijų ekspoziciją, kurioje telpa viskas: ir slegiantys, ir šviesūs prisiminimai.

Ekspozicijoje apžvelgiama, kaip skirtingai galėjo susiklostyti žmonių likimai, atsižvelgiant į jų išsilavinimą, tautybę, kilmę ar ryšius su artimaisiais, rašoma muziejaus pranešime žiniasklaidai.

Moderniame muziejuje naudojama daug šiuolaikinių technologijų. Apsilankymą muziejuje veda išmanusis gidas su lietuviškai kalbančio Martyno Starkaus balsu. Prie kiekvieno eksponato išgirsite po naują istoriją.

„Garsindamas muziejaus parengtą pasakojimą mintimis sugrįžau ir į mūsų istoriją. Nors scenarijus visose Baltijos šalyse buvo panašus, tačiau asmeniniai išgyvenimai ir likimo vingiai kiekvienoje šeimoje skirtingi. Labai džiaugiuosi galimybe virtualiai pasakoti istoriją Lietuvos piliečiams, kurie apsilankys muziejuje.

Dar labiau džiaugiuosi, kad ir dukrą pavyko sudominti ir įtraukti į bendrą reikšmingą darbą“, – pasakoja išmaniojo audiogido balsu tapęs laidų vedėjas keliautojas M. Starkus.

Šeimoms su vaikais skirtas atskiras išmanusis gidas, kuris pasakoja apie naujausią istoriją pasirinktinai ir suprantamai vaikams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.