Aktualijos

2021.06.13 19:19

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: metinė prezidento kalba ir Seime atlikta krata

LRT.lt, BNS2021.06.13 19:19

Metinis šalies prezidento Gitano Nausėdos pranešimas, rekordiškai aukšta Vilniaus universiteto (VU) pozicija pasaulio universitetų reitinge, krata Seime, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 1280 COVID-19 atvejų. Iš viso šalyje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 277 tūkst. 746 žmonės.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 32 gyvybes. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 4339 žmonių.

Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze paskiepyti 1 mln. 167 tūkst. 830 žmonių, dviem – 739 tūkst. 291. Mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso Lietuvoje yra gavę 41,8 proc. žmonių.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys šią savaitę sakė, kad jei epideminė situacija toliau gerės, karantinas po birželio gali būti nebetęsiamas.

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijai nerimą kelia sulėtėję skiepijimo tempai, žmonėms vangiau registruojantis skiepui. „Tie, kurie norėjo gauti vakciną, ją gavo, dabar laukia sunkiausia dalis – įtikinti tuos, kurie dvejoja“, – sakė ministerijos atstovas Lukas Galkus.

Pasaulio sveikatos organizacija šią savaitę įspėjo, kad vakcinacijos rodikliai Europoje dar gerokai per maži, kad būtų užkirstas kelias vėl pradėti plisti virusui, ir paragino šalis neatšaukti apsaugos priemonių.

COVID pažymėjimas. Lietuvoje nuo pirmadienio popietės jau galima išsiimti skaitmeninį Europos Sąjungos COVID pažymėjimą, supaprastinantį keliones tarp Bendrijos šalių imunitetą turintiems žmonėms.

Prezidentas Gitanas Nausėda skaitė antrą metinį pranešimą

Antradienį skaitydamas antrą metinį pranešimą, šalies vadovas G. Nausėda dėkojo visuomenei už kantrybę ir pilietiškumą pandemijos akivaizdoje, gerų žodžių turėjo savivaldai, medikams ir kitų profesijų atstovams, kritikos sulaukė Vyriausybė. Svarbiausi pranešimo akcentai:

* Prezidentas paragino esminiais valstybės gyvenimo klausimais rengti referendumus ir lengvinti jų inicijavimo sąlygas šalies gyventojams.

* G. Nausėda kvietė siekti regiono stabilumo, stiprinti gynybinius pajėgumus ir „nenuleisti rankų“ siekiant užkirsti kelią Astravo atominės elektrinės elektrai į Baltijos šalių rinką.

* Prezidentas teigė, kad koronaviruso pandemijos metu lyderystės ėmėsi savivalda, ir ragino stiprinti jos savarankiškumą, o ministerijas kritikavo dėl ilgo kultūros ir švietimo įstaigų uždarymo.

* Prezidentas teigė, kad Vyriausybė turėtų imtis švietimo, sveikatos, mokesčių, kultūros reformų, kol joms ši valdančioji dauguma dar turi laiko, o ne švaistyti laiką ginčams dėl rinkimų tvarkos ar alkoholio pardavimo pailginimo.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė prezidento pranešime pasigedusi realistiškesnio vertinimo, kokią pandeminę situaciją paveldėjo pernai gruodį pradėjusi dirbti nauja Vyriausybė. Tuo metu Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis teigė, kad pranešimas jį maloniai nustebino.

LRT kalbinti ekspertai pažymėjo, kad šalies vadovas metinėje kalboje kliovėsi „populistine konstrukcija“, o kai kur jo teiginiai ir raginimai prasilenkė su realia prezidento politine laikysena, kitiems stebėtojams pranešime pritrūko ir konkretumo kalbant užsienio politikos, ypač – Baltarusijos tema. Plačiau skaitykite ČIA.

Vilniaus universiteto reitingas

Kasmetiniame pasauliniame universitetų reitinge „QS World University Rankings 2021“ Vilniaus universitetas pakilo į rekordinę 400-ąją vietą. Tai didžiausias kada nors pasiektas Lietuvos universitetų įvertinimas šiame reitinge.

Įtarimai korupcija Seimo nario Puidoko patarėjui ir STT krata Seime

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl įtariamos Seimo nario Mindaugo Puidoko padėjėjo korupcijos. Seimo nario padėjėjas Kęstutis Motiečius įtariamas papirkimu ir prekyba poveikiu. Ikiteisminis tyrimas pradėtas po Seimo nario Mato Maldeikio pranešimo apie jam pasiūlytus 50 tūkst. eurų.

M. Puidokas savo ruožtu teigia patyręs STT pareigūnų smurtą, kai šie jo kabinete atliko kratą. Anot parlamentaro, pareigūnai prieš jį smurtavo, smaugė, suplėšė drabužius. STT patvirtino, kad M. Puidokui nepaklusus teisėtiems reikalavimams perduoti mobiliuosius telefonus buvo panaudota jėga. Prokuratūra žada įvertinti, ar pareigūnų veiksmai buvo pagrįsti.

Seimo sprendimai:

* Lietuvoje bus galima gaminti produktus ne tik iš pluoštinių kanapių sėklų ir pluošto, bet ir iš kitų augalo dalių. Auginti bus galima tik įteisintų veislių pluoštines kanapes.

* Seimas leido nuo 2022 metų pirmąkart rinktis ne tik pigiausią, kaip reikalaujama dabar, bet ir brangesnį kompensuojamąjį vaistą, sumokant tik priklausančią kainos priemoką. Dabar ne pigiausią vaistą pasirinkę pacientai turi sumokėti visą jo kainą.

* Registruota Konstitucijos straipsnio pataisa dėl kandidatavimo po apkaltos – tai būtų leidžiama praėjus dešimties metų terminui. Pataisa aktuali siekiant įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą per apkaltą iš prezidento posto pašalinto Rolando Pakso byloje.

Šiai pataisai teigia pritarsiantys ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ir Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis. Plačiau skaitykite ČIA.

* Priimtos pataisos, leidžiančios palankiau skaičiuoti motinystės ir tėvystės išmokas tėvams, kurių pajamos sumažėjo dėl prastovų per pandemiją.

Žygimanto Pavilionio komentarai

Rusijos provokatoriai paskelbė pokalbio su Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Ž. Pavilioniu, kur jis mano kalbąs su Rusijos opozicionieriumi Leonidu Volkovu, įrašą.

Parlamentaras pašnekovui siūlė nekreipti dėmesio į G. Nausėdos požiūrį, nes prezidentas esantis „simbolinis“. Prezidentūra pareiškė, kad tokie pareiškimai silpnina šalies pozicijas, parlamentinė opozicija kreipiasi į etikos sargus, o ekspertai tikina, kad tam, kas buvo paviešinta, visiškai nereikia skirti dėmesio.

Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo LGBT eitynėms Kaune

Kauno savivaldybė nesuteikė leidimo organizuoti LGBT eitynes miesto centre motyvuodama saugumu ir vykdoma rekonstrukcija. Eitynių organizatoriai sako, kad šį savivaldybės sprendimą skųs.

Tarptautinė operacija

Milžiniško masto tarptautinėje policijos operacijoje, kai pareigūnai gavo prieigą prie nusikaltėlių naudotų šifruotų telefonų, sulaikyta 800 įtariamų nusikaltėlių, rasta kelios dešimtys tonų narkotikų. Policija sulaikė ir daugiau nei 30 su nusikalstamomis grupuotėmis siejamų lietuvių, įtariamų narkotikų platinimu, konfiskuota 1,3 tonos narkotikų.

Nutekėję duomenys

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras pranešė, kad nutekėjo 191 tūkst. internetinės parduotuvės „Kilobaitas.lt“ vartotojų duomenys: vardai, pavardės, elektroninio pašto adresai, telefono numeriai, gyvenamosios vietos adresai ir nesaugiu šifravimo algoritmu užkoduoti prisijungimo slaptažodžiai.

Neteisėta migracija

Penktadienį Pabradėje pradėtas įrengti palapinių miestelis neteisėtai Lietuvos sieną kirtusiems migrantams apgyvendinti. Numatyta, kad miestelyje tilps iki 350 žmonių, bus elektros generatorius ir sanitarinė įranga.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pažymėjo, kad dėl išaugusių srautų gali būti skelbiama ekstremali situacija.

Jos teigimu, yra sudėlioti keli scenarijai, o šiuo metu veikiama pagal scenarijų A, kai į sienos kontrolę ir migrantų srautų suvaldymą įtrauktos visos Vidaus reikalų ministerijai (VRM) pavaldžios tarnybos, paramą teikia šauliai, kariuomenė.

„Esame nusimatę ir kitą scenarijų – scenarijų B. Priklausys nuo situacijos, tai yra ekstremalios situacijos skelbimas. Manome, kad jeigu skaičiai tikrai didės, matysime, kad reikalingas efektyvesnis atsakas, skelbsime ekstremalią situaciją. Na, o scenarijus C jau yra priedangos plano jungimas: tai kraštutinis [variantas], kai situacija visiškai sudėtinga ir reikia kariuomenės pagalbos“, – penktadienį žurnalistams Pabradėje sakė ministrė.

Visą naujausią informaciją apie situaciją Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje rasite ČIA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.