Aktualijos

2021.06.13 10:59

JK siūloma nuolaida pirmam būstui susidomėjo ir lietuviai: ekspertė paaiškino, ką svarbu žinoti

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.06.13 10:59

Pirmą būstą Jungtinėje Karalystėje (JK) norintys įsigyti gyventojai pagal Vyriausybės inicijuotą naują programą galės kreiptis dėl 30–50 procentų nuolaidos pritaikymo naujos statybos namams, praneša „The Guardian“. Lietuvius JK konsultuojanti nekilnojamojo turto (NT) ekspertė Indrė Servaitė portalui LRT.lt sako pastebinti tautiečių susidomėjimą šia programa, tačiau pabrėžia – svarbu atidžiai įvertinti ne vieną kriterijų.

JK Vyriausybės teigimu, pirmenybė pasinaudoti šia pirmam būstui siūloma nuolaida bus teikiama būtinųjų profesijų atstovams, pavyzdžiui, medicinos darbuotojams, mokytojams ir tiems, kurie per pandemiją atsidūrė priešakinėse pozicijose: kurjeriams, prekybos centrų darbuotojams.

Vietos valdžia galės nusistatyti programos dalyvių prioritetų tvarką, o su nuolaida įsigyti būstai ateityje galės būti parduodami tik su ta pačia nuolaida pirmą būstą perkantiems asmenims, rašo „The Guardian“.

Šios programos dalyviai turi atitikti kelias sąlygas:

* Namų ūkio metinės pajamos neturi viršyti 80 tūkst. svarų sterlingų, o jei gyvenamoji vieta yra Londone – 90 tūkst. svarų sterlingų.

* Perkamo pirmo būsto kaina negali viršyti 420 tūkst. svarų sterlingų Londone ir 250 tūkst. svarų sterlingų kitose Anglijos vietose.

* Reikia gyventi arba dirbti toje vietovėje, kurioje ketinama įsigyti pirmą būstą.

Kaip pranešė „The Guardian“, pirmi būstai pagal minėtą programą bus parduodami Bolsoverio rajone, Rytų Midlandse, bet artimiausiu metu tokia galimybė turėtų būti prieinama visoje šalyje.

Vyriausybė informavo, kad planuoja finansuoti 1 500 NT objektų, kurie bus parduodami jau rudenį, per metus ketinama pardavimui parengti bent 10 000 būstų, o jei bus poreikis – ir daugiau.

Pastebi lietuvių susidomėjimą

Jungtinėje Karalystėje dirbančios nekilnojamojo turto ekspertės Indrės Servaitės teigimu, pirmą būstą planuojančių įsigyti tautiečių susidomėjimas jaučiamas. Vis dėlto, anot jos, net ir turint galimybę pasinaudoti tam tikromis siūlomomis lengvatomis, pirmiausia reikėtų įvertinti planuojamo pirkti NT vertę.

„Ši programa taikoma naujos statybos būstams. Palyginus konkrečiame miestelyje senesnių ir naujos statybos namų kainas, naujos statybos namai dažniausiai būna 20–30 proc. brangesni.

O ir būsto dydis, sodo plotas būna mažesnis, tad rekomenduočiau atsižvelgti, ar naujos statybos namas iš tikrųjų vertas tos sumos, už kiek jį parduoda. Dažniausiai NT objektai, kurie yra statyti valstybės, pardavinėjami aukštesne rinkos kaina“, – komentuoja pašnekovė.

Taip pat svarbu įvertinti savo galimybes mokėti paskolą ir atkreipti dėmesį, kokia bus būsto paskolos mėnesinė įmoka, pažymi lietuvius JK konsultuojanti ekspertė.

„Galima nusipirkti būstą su 5 proc. depozitu, bet jei žmogus įneš tik 5 tūkst. depozito pirkdamas namą už 100 tūkst., jo mėnesinės įmokos bus didelės. Kuo didesnį depozitą žmogus įneša, tuo mažiau reikia mokėti už paskolą kiekvieną mėnesį. Reikėtų atidžiai įvertinti.

10–20 proc. pirkėjų peržengia kartelę ir pasiima labai didelę NT paskolą. Jeigu vėliau kas nors atsitinka, pavyzdžiui, vienas šeimos narys netenka darbo, tuomet nebeišgalima mokėti paskolos“, – sako I. Servaitė.

Ji taip pat pažymi, kad kol kas šią schemą patvirtino keletas šalies bankų, o skirtingose vietovėse gali skirtis ir pirkėjams keliami reikalavimai. Dėl to, pasak NT ekspertės, prieš perkant būstą reikėtų pasidomėti, kokie kriterijai galioja skirtinguose bankuose.

„Kai kurie bankai turi labai griežtus kriterijus, jie nori, kad šeimoje būtų kuo didesnės pajamos, kad abu šeimos nariai būtų dirbantys. Labiausiai žiūrima į žmogaus mėnesio pajamas, į kredito istoriją, ar nėra praleistų mokėjimų. Net jeigu asmuo neišsimokėjo už internetą ar televiziją, tai gali turėti neigiamos įtakos paskolos gavimui“, – teigia I. Servaitė.

Naudinga gyvenant vietovėse, kuriose didelės NT kainos

Pasak ekspertės, pristatyta programa pirmajam būstui turėtų pritraukti daugiau pirkėjų tose šalies vietose, kur NT kainos ypač didelės – Londone ir aplink jį.

„Jeigu būsto kaina yra 400 tūkst., ši programa bus labai naudinga pirkėjui, nes ne visi gali įpirkti būstą už tokią didelę sumą.

NT kainos 2–3 valandos nuo Londono prasideda nuo 100 tūkst. ir siekia maždaug iki 250 tūkst. Ten gyvenantiems žmonėms ši programa ne tokia aktuali, nes namų kainos ir taip žymiai mažesnės“, – dėsto pašnekovė.

Vis dėlto dalis ekspertų šią programą kritikavo teigdami, kad tokių būstų paklausa gali viršyti pasiūlą, o tai dar labiau įkaitins NT rinką ir prisidės prie kainų kilimo, rašė „The Guardian“.

Anot I. Servaitės, jau dabar rinkoje nėra tiek namų, kiek yra norinčiųjų juos įsigyti. Ekspertė atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu NT kainos stiebėsi ypač greitai, o valstybė visais būdais stengiasi paskatinti NT pardavimą, mat dėl pandemijos ir karantino ekonomika patyrė didelių nuostolių, daugeliui dirbti negalėjusių žmonių iki šiol mokamos išmokos. Ji pažymi, kad aiškesnės tendencijos turėtų išryškėti rudenį.

„Pastebimas pats didžiausias NT kainų augimas nuo 2007 metų. Aiškesnė situacija NT srityje turėtų išryškėti rugsėjo ir spalio mėnesiais ir kažkiek susinormalizuoti, nes tada planuojama nebeteikti su kovidu susijusios paramos, o NT kainų augimas turėtų stabilizuotis žiemą.

Be to, šiuo metu panaikintas žemės mokestis pirmą kartą būstą perkantiems asmenims. Tai vienkartinis mokestis, kuris siekia 1 arba 3 proc. būsto kainos. Kadangi dabar jo nereikia mokėti, kainos yra žymiai paaugusios ir yra daug norinčiųjų pirkti“, – aiškina ekspertė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.