Aktualijos

2021.06.10 19:07

Airijos lietuviai apie šalyje atlaisvintą karantiną: barų kiemai sausakimši, gauti staliuką beveik neįmanoma

Kristina Kybartaitė, LRT.lt2021.06.10 19:07

Nuo pirmadienio Airijoje atlaisvintas karantinas: aludės ir restoranai jau gali aptarnauti lankytojus lauko terasose, taip pat atidaryti sporto klubai. Ribojimų išvarginti žmonės skuba pasimėgauti galimybėmis. Barų kiemai sausakimši, o gauti staliuką, kaip pasakojo vietos lietuviai, gali tapti tikru iššūkiu.

Rasti vietą restorane – lyg išlošti loterijoje

Kaip portalui LRT.lt pasakojo Dublino lietuvių bendruomenės pirmininkė Laima Prokofjevienė, Airijoje sujudimas jaučiamas nuo praėjusio ilgojo savaitgalio. Gražūs orai ištraukė žmones iš namų, tačiau dar labiau tai pasijuto pirmadienį, kai pirmą kartą nuo Kalėdų duris atvėrė restoranai ir aludės.

„Nors valgyti galima tik lauko terasose, tai nesustabdė ištroškusios ir išalkusios minios – lauke išsirikiavo eilės, o rezervuoti staliuką buvo beveik neįmanoma. Mes taip pat, tikėdami sėkme, mėginome pavakarieniauti. Aišku, nutolę nuo Dublino 200 per kilometrų, nedideliame miestelyje. Bet sėkmė, parodžiusi liežuvį, nusiuntė mus į užeigėlę, kur nusipirkę maisto pavalgėme sėdėdami jūros krantinėje“, – pasakojo pašnekovė ir pridūrė, kad labai džiaugiasi, jog pagaliau vėl galima pavalgyti ne namie.

Tiesa, pasak jos, tam vis dar reikia sėkmės, o gauti staliuką savaitgalį – praktiškai neįmanoma.

Sutapo su gerais orais

Kaip pasakojo Airijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Arūnas Teišerskis, pagyvėjimas, suintensyvėjęs socialinis gyvenimas išties jaučiamas. Tačiau, pasak jo, tai justi net ilgiau, negu atidaryti barai.

„Visi atlaisvinimai sutapo su labai gerais orais Airijoje, nors geri orai atėjo šiek tiek anksčiau. Airija garsėja prastais orais, bet pastarąsias dvi savaites labai gražus oras. Tie geri orai irgi lėmė, kad žmonės stengėsi išnaudoti galimybę ir išeiti laukan“, – sakė jis.

Tiesa, pasak bendruomenės pirmininko, dėl pagyvėjusio socialinio gyvenimo, dar prieš atidarant barus, kilo neramumų.

„Minia paauglių buvo suplūdę į Dublino centrą. Tuo metu dar nebuvo leidžiama būriuotis, reikėjo laikytis atstumų. Policija bandė juos išvaikyti, įvyko muštynės su policija. Pareigūnai buvo apmėtyti buteliais, sudaužytas policijos automobilis.

Spauda rašė, kad ten buvo 200–300 paauglių. Kitą dieną dukra buvo išėjusi pasivaikščioti ir sakė, kad matė ginkluotą policiją, budinčią mieste“, – pasakojo A. Teišerskis.

Anot jo, tokie įvykiai galėjo neigiamai paveikti miesto centre įsikūrusį verslą, nes žmonės vengė ten eiti, kad nepasikartotų panašus incidentas.

Vis dėlto, pasak A. Teišerskio, apskritai žmonės džiaugiasi atlaisvinimais, ypač todėl, kad dauguma sąžiningai laikėsi karantino ribojimų.

„Šis pirmadienis buvo laisvadienis, buvo ilgasis savaitgalis. Mes patys keliavome į pietinę Airiją. Ten mėginome užeiti į kavinę. Nebuvo itin didelės grūsties, bet žmonių daug ir visos vietos buvo užimtos. Ir dabar visi restoranai sako, kad dauguma vietų jau rezervuotos“, – kalbėjo jis.

Srautams riboti – specialios priemonės

Iš Vilniaus į Airiją persikraustę Gitana ir Povilas Smalai – vieni pirmųjų lietuvių, šalyje atidariusių savo aludę. Trejus su puse metų veikiantis „North Gate Coffee Bar“ taip pat pasinaudojo galimybe pagaliau vėl pakviesti lankytojus užeiti.

Kaip pasakojo Povilas, nors baras veikia ne sostinėje, o nedideliame Atenrio mieste, lankytojų netrūksta.

„Mūsų baras populiarus tarp žmonių, kurie anksčiau nuolat lankydavosi. Airijoje baras – kaip pas mus bažnyčia. Jie baruose daugiau sėdi negu namie. Jie eina į barus ne gerti, o susitikti su draugais, bendrauti, socializuotis“, – pasakojo pašnekovas.

Anot jo, susidomėjimas didelis, todėl tenka imtis priemonių, kad prie baro nebūtų žmonių antplūdžio.

„Mes nutarėme daryti taip: jei kas nors nori rezervuoti stalą, turi užsisakyti ir maisto. Tada žmonės gali ateiti ir būti iki uždarymo. Anksčiau pas mus buvo laiko limitas – 1 valanda 45 minutės“, – sakė Povilas.

Pašnekovo teigimu, į jų barą ateiti iš anksto neužsakius vietos galima nebent pirmadienį–ketvirtadienį.

„Kitomis dienomis geriau rezervuotis, nes antplūdis didelis, daug žmonių nori ateiti po šio karantino atsipalaiduoti“, – teigė vyras.

P. Smalas pasakojo, kad išlikę ne tik žmonių skaičiaus prie stalelių ribojimai. Pirmiausia į barą reikia užeiti su kauke, ten žmogus registruojamas: įrašomas jo vardas, telefono numeris, staliuko numeris ir atėjimo laikas. Tuomet lankytojai pasodinami. Užeiti į vidų pasinaudoti tualetu irgi galima tik dėvint kaukę.

Daugiau atlaisvinimų

Kaip praneša „Irish Times“, maitinimo įstaigos gali aptarnauti klientus lauke, o sporto klubuose, baseinuose gali vykti asmeninės treniruotės.

Nuo pirmadienio Airijoje atidaryta apie 4 000 aludžių, į darbą grįžo apie 25 000 darbuotojų.

Taip pat jau gali veikti kino teatrai ir teatrai, lauke esantys pramogų parkai.

Pasak „Irish Times“, nuo šiol vestuvėse gali dalyvauti iki 25 žmonių, taip pat gali vykti sporto renginiai lauke.

Atviroje erdvėje organizuojamuose renginiuose gali dalyvauti iki šimto žmonių.

Dėl pirmadienį paskelbtų atlaisvinimų atidaryta daugiau nei 50 proc. Airijos aludžių, galinčių aptarnauti klientus lauke. Planuojama, kad viduje aptarnauti klientus bus galima nuo liepos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.