Aktualijos

2021.06.10 12:35

Gyvenamąją vietą ne Lietuvoje deklaravę emigrantai čia pasiskiepyti negali, bet SAM pripažįsta – dėl klaidų daliai pavyksta

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.06.10 12:35

Įsibėgėjant vasarai, daugiau emigrantų atostogoms grįžta į Lietuvą, šiemet aktualiu jiems tapo ir skiepų klausimas. Teisę į skiepą Lietuvoje turi tik gyvenamąją vietą čia deklaravusieji, tačiau pripažįstama, kad kartais sistemoje užsiregistruoti pavyksta ir šios sąlygos neatitinkantiems piliečiams.


Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių vyriausiasis specialistas Lukas Galkus primena, kad skiepui pakanka būti deklaravus gyvenamąją vietą Lietuvoje, nebūtinas privalomasis sveikatos draudimas.

„Į skiepą teisę turi tie piliečiai, kurie nuolatos ar laikinai gyvena Lietuvoje. Kas liečia mūsų emigravusius tautiečius, jeigu jie grįžtų į Lietuvą ir čia deklaruotų savo gyvenamąją vietą, tada skiepas jiems priklausytų. Bet jeigu jie gyvena užsienyje, ten dirba ir yra išsideklaravę iš Lietuvos, skiepas jiems, deja, bent jau kol kas nepriklauso“, – LRT RADIJUI ketvirtadienį sakė jis.

Tiesa, elektroninė registracijos sistema veikia netobulai, todėl nutinka ir kitaip negu numato taisyklės.

„Sistemoje vis dar pasitaiko atvejų, kada pavyksta užregistruoti tuos, kuriems nepriklauso, bet tokius atvejus mes žiūrime, sekame, integracija su informacinėmis sistemomis yra daroma, kad galima būtų identifikuoti visus, kurie yra išsideklaravę, bet, žinoma, kartais gali pasitaikyti klaidų“, – sakė SAM specialistas.

Primenama, kad ir Lietuvoje nuolat gyvenantys asmenys, jeigu nesinaudoja elektroninėmis identifikacijos priemonėmis, gali būti užregistruoti artimo žmogaus.

„Išlieka ta pati tvarka – asmuo, kuris gali save identifikuoti per valdžios vartus, gali pagelbėti pažįstamam ir jį užregistruoti, bet mes rekomenduojame, jeigu žmogus turi lietuvišką asmens kodą, paskambinti 1808 pačiam. Prisistačius, toks žmogus tikrai bus užregistruotas“, – laidai „Ryto garsai“ sakė L. Galkus.

Registracijai galima skambinti ir iš užsienio, telefonu +370 66 01 1808.

Pasak L. Galkaus, didelio emigrantų užklausų skaičiaus pastaruoju metu nėra sulaukiama.

„Įsibėgėjant vasarai paklausimų daugėja, matome didesnį susidomėjimą norinčių atvykti čia ir pasiskiepyti. Žiūrėsime, galbūt situacija keisis, matome dabar, kad Jungtinė Karalystė, kurioje daug mūsų tautiečių, pradeda skiepyti jaunesnius negu 30 metų gyventojus, todėl daug kam atsiranda galimybė pasiskiepyti ir ten. Žmonės turbūt norės pasiskiepyti ten, kur gyvena, kad gautų palengvintas keliavimo sąlygas, tokių atvejų turbūt pasitaikys ir pas mus, kas norės atvykti ir pasiskiepyti, bet kol kas reikšmingo susidomėjimo augimo nematome – paklausimų yra, bet ne ypatingai daug“, – sakė pašnekovas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.