Aktualijos

2021.06.06 20:24

Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: pradėta masinė vakcinacija ir Musko kosminių technologijų įmonės atėjimas

LRT.lt, BNS2021.06.06 20:24

Prasidėjusi masinė gyventojų vakcinacija, Elono Musko kosminių technologijų įmonės atėjimas į Lietuvą, išaugęs nelegalių migrantų srautas pasienyje su Baltarusija, sulaikytas diplomatinį paštą gabenęs Lietuvos automobilis, incidentas dėl vaivorykštės spalvų perėjos – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 2237 COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 276 tūkst. 453 žmonės.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 45 gyvybes. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 4307 žmonės.

Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze paskiepyti 1 mln. 107 tūkst. 424 asmenys, abiem – 662 tūkst. 428 gyventojai. Mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso Lietuvoje yra gavę 39,6 proc. žmonių.

Taip pat nuo birželio 1 d. įsigaliojo tam tikri karantino švelninimai. Išsamiau apie juos galite skaityti ČIA.

Masinė vakcinacija. Šią savaitę Lietuvoje pradėta masinė gyventojų vakcinacija. Skiepytis gali visi vyresni nei 16 metų gyventojai. Neatlaikiusi antplūdžio, dėl didelių apkrovų pirmą dieną sutriko gyventojams identifikuoti registruojantis naudojama Elektroninių valdžios vartų sistema.

Be kita ko, Lietuva artimiausiu metu planuoja priimti sprendimą dėl vaikų nuo 12 metų amžiaus skiepijimo, jis turėtų prasidėti jau birželį, sako premjerė Ingrida Šimonytė. Pasak premjerės, 70 proc. šalies gyventojų abiem dozėmis realu paskiepyti iki vasaros pabaigos.

Taisyklės izoliacijoje esantiems abiturientams. Ministerija paskelbė, kad izoliacijoje per egzaminų sesiją būsiantys abiturientai galės laikyti egzaminą, jeigu turės ne senesnį nei dviejų parų PGR tyrimo rezultatą, nejaus simptomų ir prieš egzaminą pasidarys greitąjį testą.

Žaliasis sertifikatas. Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Lietuva nuo birželio 7 dienos prisijungs prie Europos Sąjungos COVID-19 sertifikato, leisiančio turintiems imunitetą ar neigiamą testą laisviau keliauti po Šengeno zonos šalis. Visoje ES jis ims veikti nuo liepos.

Elono Musko įmonės atėjimas

JAV verslo magnato, elektromobilių bendrovės „Tesla“ įkūrėjo Elono Musko kosminių technologijų įmonė „SpaceX“ steigiasi Lietuvoje. Birželio 2 dieną Lietuvoje įregistruota bendrovė „Starlink Lithuania“, rodo Registrų centro duomenys.

„Starlink“ yra „SpaceX“ dirbtinių žemės palydovų sistemos projektas, Lietuvoje bendrovė ketina teikti palydovinio interneto paslaugą, kuri aktualiausia atokesnėse šalies vietose.

Sulaikytas diplomatinį paštą gabenęs Lietuvos automobilis

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija pranešė apie, kaip teigiama, beprecedentį diplomatinį paštą gabenusio Lietuvos automobilio sulaikymą. Baltarusijos pareigūnai pasienyje pareikalavo nuplėšti diplomatines plombas ir atidaryti automobilį. Lietuvos diplomatiniams kurjeriams nesutikus su šiuo reikalavimu, automobilis buvo priverstas grįžti į Lietuvos teritoriją. Dėl įvykio Baltarusijos ambasados atstovui įteikta protesto nota.

Išaugęs nelegalių migrantų srautas

Per pirmąjį šių metų pusmetį sulaikyta apie 250 nelegalių migrantų, teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovas Rustamas Liubajevas. Pasak jo, tai rekordiniai pastarųjų metų skaičiai.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, jog nelegalių migrantų gabenime gali dalyvauti Baltarusijos pareigūnai. Anot jos, Baltarusijos pareigūnai teigia nelegalių migrantų nematantys, bando slėpti pėdsakus ir „tai yra požymis, kad tai sąmoninga politika ir sąmoningi veiksmai prieš Lietuvos valstybę“.

Dėl neeilinės situacijos pasienyje pasieniečiams į pagalbą siunčiamos kitų tarnybų pajėgos, neatmetama, kad, blogėjant situacijai, gali būti pasitelkta ir kariuomenė, sakė R. Liubajevas.

Šią problemą per vizitą Briuselyje iškėlė ir premjerė Ingrida Šimonytė. Susitikusi su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'iu Micheliu ir Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen ji paprašė didesnio Europos Komisijos dėmesio, stiprinant pasienio su Baltarusija kontrolę.

Baltarusijos generalinės prokuratūros prašymas apklausti Adamkų

Baltarusijos generalinė prokuratūra pateikė prašymą Lietuvos prokurorams apklausti buvusį prezidentą Valdą Adamkų kaip liudytoją tiriant bylą dėl Baltarusijos gyventojų genocido per Antrąjį pasaulinį karą. V. Adamkus šiuos įtarimus pavadino nesąmone ir „kvailu bandymu nukreipti dėmesį nuo baltarusių laisvės kovos“.

Incidentas dėl vaivorykštės spalvų perėjos

Po to, kai praėjusią savaitę Seimas pateikimo stadijoje nepritarė lyčių atžvilgiu neutraliam Partnerystės įstatymui, emocijos dar nerimsta. Keturi prieš LGBTQ nusiteikę asmenys juodais dažais Vilniuje uždažė vaivorykštės spalvų perėją.

Ši perėja sostinėje yra ne vienerius metus, o gegužės pabaigoje buvo atnaujintos jos spalvos. Netrukus po įvykio pasirodė nuotraukų, kuriose matyti, kad ant juodų dažų kreidelėmis nupiešta vaivorykštė. Miesto vicemeras pažadėjo, kad vaivorykštės perėja sugrįš, o už jos perdažymą teks susimokėti tiems asmenims, kurie ją uždažė juodai.

Neišduotas leidimas maršui

Vilniaus miesto savivaldybė neišdavė leidimo „Šeimos gynimo maršo“ organizatoriams dar vienam renginiui birželio viduryje. Meras Remigijus Šimašius sako, kad leidimas neišduotas, nes tai yra „politinis festivalis“, o jo dalyviai, kaip parodė pirmasis renginys, nesilaiko karantino reikalavimų.

Originali pavardžių rašyba lotyniško pagrindo rašmenimis

Vyriausybė pritarė siūlymui leisti originalią pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose. Seimui siūloma asmens dokumentuose leisti „q“, „x“ ir „w“ raides asmenims, sudariusiems santuoką su užsieniečiais, bei tautinių mažumų atstovams.

Alkoholio ribojimai

Apklausa parodė, jog 46,5 proc. Lietuvos gyventojų nepritaria, kad būtų peržiūrimi alkoholio ribojimai, pritariančių yra 41,5 proc. Net 74,6 proc. apklaustųjų nepritarė alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui.

Kainų augimas

Patvirtinta, kad nuo liepos gyventojams elektra brangs vidutiniškai apie 8 proc., o dujos – 26–50 proc. Pasak elektros ir dujų tiekimo bendrovės „Ignitis“, apie 100 kWh elektros sunaudojančio namų ūkio mėnesio išlaidos padidės apie 1,16 euro, dujas maistui naudojantys gyventojai vidutiniškai mokės 0,59 euro daugiau, jomis šildantys namus – apie 14 eurų daugiau.

Merų kadencijos

Visuomenės apklausa parodė, kad beveik du trečdaliai Lietuvos gyventojų yra linkę pritarti merų kadencijų skaičiaus ribojimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt