Aktualijos

2021.05.23 18:40

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: Baltarusijos režimo nutupdytas lėktuvas ir „The Roop“ pasirodymas „Eurovizijoje“

LRT.lt, BNS2021.05.23 18:40

Sprendimas dėl karantino ribojimų atlaisvinimo, galimybių paso pristatymas, Lietuvos atstovų „The Roop“ pasirodymas „Eurovizijoje“, Baltarusijos režimo Minske nutupdytas į Vilnių skridęs keleivinis lėktuvas, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinti 5263 COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 270 tūkst. 849 žmonės.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 80 gyvybių. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 4185 žmonės.

Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze paskiepyti 931 tūkst. 794 asmenų, abiem – 510 tūkst. 282 gyventojų.

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Lietuvoje iki liepos pradžios gali būti paskiepyta 70 proc. gyventojų, tačiau tai nereiškia masinio imuniteto. Tikslą užtikrinti masinį imunitetą Lietuvoje iki liepos 6-osios kelia prezidentas Gitanas Nausėda.

Savaitės pabaigoje paaiškėjo, kad Lietuva po ilgesnės pertraukos pagaliau išlipo iš vadinamosios juodosios zonos. Šiuo džiugiu pastebėjimu socialinėje erdvėje pasidalijo ir LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas, trumpai parašęs: „Pagaliau pabėgom iš juodosios zonos.“

Į ją šalis patenka, kai 14 dienų sergamumo rodikliai peržengia 500 sergančiųjų 100 tūkst. gyventojų ribą.

Statistikos departamento duomenimis, pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 497,9 atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 4,7 procento. Šie du rodikliai svarbūs priimant sprendimus dėl karantino laisvinimo scenarijų Lietuvoje.

Karantino laisvinimas. Atsižvelgdama į mažėjantį naujų COVID-19 užsikrėtimų skaičių, Vyriausybė nusprendė dar labiau švelninti karantino ribojimus. Keletas esminių pasikeitimų nuo kitos savaitės:

* Leidžiama susitikti dviem šeimoms arba ne daugiau nei penkiems skirtingų namų ūkių asmenims uždarose erdvėse, lauke leidžiama būriuotis iki 10 asmenų – dvigubai daugiau nei iki šiol.

* Barų ir kavinių darbo laikas prailginamas viena valanda – iki 22 val. Taip pat bus įleidžiami visi, turintys imunitetą, ar jaunesni nei 16 metų, tačiau naktiniai klubai lieka užverti.

* Atsisakoma draudimo savaitgaliais veikti prekybos centrams, paviljonams su dengtais stogais turgavietėse.

Galimybių pasas. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pristatė nuo kitos savaitės veikti pradedantį galimybių pasą, kuris suteiks daugiau laisvių naudotis tam tikromis paslaugomis ar dalyvauti renginiuose. Jį gauti ir patikrinti jau galima specialioje interneto svetainėje gpasas.lt. Plačiau apie šią naujovę skaitykite ČIA.

Registracijos COVID-19 skiepams sistema. Šią savaitę pradėjo veikti visuotinė elektroninė registracijos COVID-19 skiepams sistema, tačiau pirmą veikimo dieną pranešta apie trikdžius. Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, nepaisant trikdžių, per pusdienį visuotine sistema vakcinuotis nuo COVID-19 registravosi 16 tūkst. žmonių. Plačiau apie registracijos sistemą skaitykite ČIA.

Baltarusijos režimo nutupdytas į Vilnių skridęs keleivinis lėktuvas

Sekmadienį Aliaksandro Lukašenkos režimas perėmė ir Minske nutupdė iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą, kad sulaikytų Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir tinklaraštininką, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją ir vyriausią redaktorių Romaną Protasevičių.

S. Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačiorka BNS sekmadienį sakė, kad Vilniuje turėjęs leistis „Ryanair“ kompanijos lėktuvas buvo perimtas A. Lukašenkos režimui pakėlus naikintuvą.

Lietuvos atstovų teigimu, lėktuvu skrido 171 keleivis.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareikalavo paleisti sekmadienį režimo sulaikytą Baltarusijos opozicijos žurnalistą R. Protasevičių, o tarptautinę bendruomenę – imtis veiksmų.

Plačiau skaitykite ČIA.

„The Roop“ pasirodymas „Eurovizijos“ finale

„Eurovizijoje“ Lietuvai atstovaujanti grupė „The Roop“ antradienį vykusiame pusfinalyje iškovojo kelialapį į finalą, o finale užėmė 8 vietą.

Konkurse triumfavo Italijos grupė „Maneskin“ su daina „Zitti e buoni“.

Žiūrovai Lietuvai skyrė 165 balus ir „The Roop“ daina pateko į geriausiai įvertintų pasirodymų dešimtuką. Iš nacionalinių žiuri Lietuva iš viso gavo 55 balus – aukščiausią 12-os balų įvertinimą Lietuvai skyrė Italijos komisija, 10 balų skyrė Izraelio komisija.

Konkurso finale šeštadienį iš viso varžėsi 26 atlikėjai.

Seime įregistruotas Partnerystės įstatymo projektas

Seime penktadienį įregistruotas Partnerystės įstatymo projektas, kuris įteisintų tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę. Projektu partnerystė apibrėžiama kaip oficialiai registruotas dviejų asmenų bendro gyvenimo faktas su tikslu sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius.

Žmogaus teisių komiteto narys konservatorius Andrius Navickas sako, kad didesnė dalis TS-LKD frakcijos Partnerystės įstatymą turėtų palaikyti. Opoziciniai socialdemokratai vieningos pozicijos neturi, o „darbiečiai“ projektui nepritars.

Minsko kaltinimai

Baltarusijai pareiškus apie neva turimus duomenis dėl Lietuvoje veikusio SS bataliono nusikaltimų vykdant „baltarusių genocidą“, Lietuvos užsienio reikalų ministerija reagavo teigdama, kad tai „apgailėtini bandymai“ iškraipyti istoriją, o Minskas taip siekia pateisinti savo totalitarizmo dvasia paremtus sprendimus. Plačiau skaitykite ČIA.

Lietuvos įmonės pėdsakai pinigų plovimo skandale

Lietuvos užmojai tapti Europos „fintech“ centru patyrė smūgį po to, kai „Financial Times“ atskleidė, kad Vokietijos bendrovės „Wirecard“ pinigų plovimo skandale galimai dalyvavo Lietuvos bendrovė „Finolita Unio“, per kurią galėjo būti atlikta maždaug 100 mln. eurų vertės sandorių, atsidūrusių Vokietijos teisėsaugos akiratyje.

Lietuvos bankas sulaukė Vokietijos politikų kritikos dėl šio atvejo. Reakciją žada ir Lietuvos parlamentarai.

Suteikta pilietybė Dexteriui Fletcheriui

Prezidentas Gitanas Nausėda išimties tvarka suteikė Lietuvos pilietybę britų aktoriui ir režisieriui Dexteriui Fletcheriui. Anot G. Nausėdos, D. Fletcheris, nors ir nėra gimęs Lietuvoje, „asmeninį likimą bei kūrybinius planus sieja su mūsų šalimi“. D. Fletcheris yra lietuvių teatro bei operos režisierės Dalios Ibelhauptaitės vyras.

Rašytojo netektis

Mirė 79-erių rašytojas, kino scenaristas Ričardas Šavelis, Lietuvoje geriausiai žinomas dėl scenarijaus filmui „Tadas Blinda“. Režisierius Algimantas Puipa LRT.lt sakė, kad R. Šavelis buvo „labai šarmingas, turėjo gerą humoro jausmą, tas atsispindėjo jo kūriniuose“. Plačiau skaitykite ČIA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt