Aktualijos

2021.05.02 19:18

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: pasipiktinimas dėl vakcinų ir daugiau atvertų veiklų

LRT.lt, BNS2021.05.02 19:18

Pasipiktinimas dėl vakcinų perskirstymo, sprendimas dėl visų moksleivių grįžimo į mokyklas, Rusijos atsakas dėl diplomatų išsiuntimo, verdiktas dėl nacionalinio stadiono, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinti 8302 COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 249 tūkst. 680 žmonių.

Koronavirusas šią savaitę nusinešė 94 gyvybes. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 3950 žmonių.

Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze paskiepyti 691 tūkst. 343 asmenys, abiem – 303 tūkst. 295.

Mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta 49,1 proc. vyresnių nei 80-ies gyventojų, 63,3 proc. – 70–79 metų gyventojų ir 46,2 proc. – 60–69 metų gyventojų.

Lietuvoje mažiausiai vieną skiepą nuo koronaviruso yra gavę maždaug ketvirtadalis žmonių.

Šiuo metu Lietuva iš viso yra gavusi 1 mln. 151 tūkst. 105 vakcinos dozes, 1 mln. 112 tūkst. 205 dozės pristatytos į vakcinavimo centrus. Juose panaudota 994 tūkst. 638 dozės.

Pasipiktinimas dėl vakcinų. Motyvuodama sudėtinga situacija Vilniuje, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) perskirstė 19,8 tūkst. vakcinų dozių iš kitų savivaldybių sostinei. Tai sukėlė savivaldybių, turėjusių atšaukti užsiregistravusių gyventojų skiepijimą, pasipiktinimą.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius taip pat pažymėjo, kad toks perskirstymo būdas nėra priimtinas. Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, šis sprendimas buvo neišvengiamas.

Vakcinavimo centras „Litexpo“. Vilniuje, parodų rūmuose „Litexpo“, atidarytas vakcinavimo centras. Numatyta, kad per šią savaitę jame turėtų būti paskiepyta daugiau nei 40 tūkst. gyventojų. Tiesa, kol kas jis nedirbs visu pajėgumu dėl vakcinų trūkumo.

Kitą savaitę Vilniuje skiepytis nuo COVID-19 bus kviečiami 45-erių ir vyresni žmonės, sako Vilniaus meras.

Apklausa dėl skiepijimosi. Naujausios Eurobarometro apklausos duomenys parodė, kad 4 iš 10 lietuvių skiepytųsi nuo COVID-19, kai tik galės, dar apie penktadalį tai padaryti ruošiasi šiemet. Dar maždaug penktadaliui neplanuojant skiepytis, ekspertai įspėja nepalikti informacinės vakcinavimo kampanijos savieigai.

Švelnesnis karantinas. Lietuvoje veiklą šią savaitę leista atnaujinti sporto klubams, daliai baseinų ir pirčių, lauke jau gali vykti sporto, laisvalaikio ir pramogų veikla.

Vyriausybė apsisprendė ir dėl mokyklų atvėrimo visiems moksleiviams. Nuo gegužės 10-osios galės sugrįžti 5–11 klasių mokiniai. Jiems ir ugdymo įstaigų darbuotojams teks testuotis, kai ugdymas vyks klasėse, bus privalomos kaukės.

Jei pamokos būtų rengiamos lauke, testuotis nebūtų privalu. Savivaldybės galės rinktis – kaupinių ar greitaisiais antigenų testais tirti vaikus ir mokyklų darbuotojus. Nuo gegužės 3 dienos kontaktiniu būdu leista mokytis abiturientams. Iki šiol buvo leidžiama jiems rengti gyvas konsultacijas, laikantis dešimties mokinių klasėje taisyklės.

Rusijos atsakas dėl diplomatų išsiuntimo

Rusija pranešė, kad iš šalies išsiunčia du Lietuvos ir po vieną Estijos bei Latvijos diplomatą, taip reaguodama į atitinkamus šių šalių veiksmus. Rusijos žiniasklaida paskelbė, kad Maskva taip pat įtraukė Baltijos šalis ir dar šešias valstybes į Rusijai nedraugiškų šalių sąrašą.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad atsakas buvo lauktas.

Išreikšdama palaikymą Čekijai, anksčiau Lietuva iš šalies išsiuntė du Rusijos diplomatus. Įtampa tarp Rusijos ir Čekijos išaugo, kai Praha apkaltino Rusijos slaptąsias tarnybas 2014 metais surengus aukų pareikalavusį sprogdinimą viename Čekijos ginklų sandėlyje ir išsiuntė 18 rusų diplomatų.

Rusija liepė išvykti 20 Čekijos ambasados darbuotojų, o Praha paskelbė Maskvai ultimatumą ir perspėjo, kad gali išsiųsti iš šalies daugiau rusų diplomatų, nebent išsiųstiems čekams bus leista grįžti dirbti.

„Misija Sibiras“ nutraukė veiklą

15 metų gyvavusi iniciatyva „Misija Sibiras“ pranešė nutraukianti veiklą. Projektas stabdomas, nes lankyti grupėmis tremtinių ir politinių kalinių palaidojimo vietas tampa nebeįmanoma dėl koronaviruso pandemijos bei prastėjančių Lietuvos ir Rusijos santykių, nurodė organizatoriai.

Sprendimas dėl nacionalinio stadiono

Apeliacinis teismas pripažino, kad Viešųjų pirkimų tarnybos nurodymas nutraukti nacionalinio stadiono koncesijos suteikimo procedūrą buvo neteisėtas.

Tai reiškia, kad Vilniaus valdžia galės pasirašyti daugiau nei 150 mln. eurų vertės sutartį su konkurso laimėtojais. Sostinės meras Remigijus Šimašius sako, kad sutarus su Vyriausybe nacionalinis stadionas galėtų iškilti per trejus metus.

Siūlymas atgaivinti Baltijos kelionių burbulą

Estijos užsienio reikalų ministras pasiūlė Baltijos šalims pakartoti praėjusių metų eksperimentą ir sukurti Baltijos šalių kelionių burbulą atveriant savo sienas viena kitos gyventojams.

Tokią idėją entuziastingai palaiko Latvijoje ir Estijoje gyvenantys tautiečiai, kurie pasiilgo ir Lietuvoje gyvenančių artimųjų, ir kelionių.

Tiesa, Lietuvos premjerė abejoja tokios iniciatyvos reikalingumu, kadangi šiuo metu svarstoma žaliojo paso idėja visos ES mastu.

Išrinktas Radviliškio meras

Radviliškio rajono meru išrinktas Lietuvos žaliųjų partijos atstovas, savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas Vytautas Simelis. Jis sako sieksiantis suformuoti rajone naują valdančiąją daugumą.

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Penktadienį, savo 72-ojo gimtadienio dieną ligoninėje mirė Seimo narys, Kovo 11-osios Akto signataras, vienas Lietuvos laisvosios rinkos instituto įkūrėjų Kęstutis Glaveckas. Sekmadienį jis amžinojo poilsio atgulė sostinės Antakalnio kapinėse.

Portalo LRT.lt kalbinti politiko kolegos atsiminė ir jo linksmumą bei šiltumą, ir svarbų indėlį liberaliai politikai Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt