Aktualijos

2021.04.27 18:58

Pirmuosius žingsnius žengiantis koronapasas graibstomas Izraelyje, tačiau keikiamas Danijoje

Rūta Nikitinaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.04.27 18:58

Lietuvai svarstant apie galimybių pasą, toks dokumentas aktualus ir užsienio šalyse. Imunitetą nuo koronaviruso įrodantis sertifikatas jau išduodamas Izraelyje. Šioje šalyje, LRT RADIJO žiniomis, norint pasigaminti vadinamąjį koronapasą, tenka apsišarvuoti kantrybe – susidomėjimas juo milžiniškas. Tuo metu danai nesižavi tokiu dokumentu ir teigia, kad koronapaso reikalavimas apsunkina tiek verslą, tiek žmonių socialinį gyvenimą.

Europos Sąjungos (ES) žaliasis pasas, leisiantis laisviau keliauti po bendrijos šalis, turėtų atsirasti vasarą, tačiau iki to dalis valstybių kuria šalyje galiojančius imuniteto sertifikatus. Netrukus galimybių pasas, arba koronapasu vadinamas dokumentas, turėtų atsirasti Prancūzijoje ir Estijoje. Lietuvoje apie galimybių pasą tik svarstoma.

Dėl paso – ir bemiegės naktys

Tuo metu Izraelyje, kuriame paskiepyta apie 80 proc. suaugusiųjų, jau porą mėnesių galioja nacionalinis koronaviruso skiepų pasas. Kaip LRT RADIJUI teigia Tel Avive gyvenanti lietuvė Živilė Avital, kartu su asmens dokumentu pateiktas skiepų sertifikatas suteikia galimybę lankytis sporto klubuose, kavinėse, koncertų salėse, teatruose ir kitose uždarose erdvėse.


„Žaliąjį pasą sudaro trys elementai: asmens kodas, galiojimo data ir unikalus QR kodas, kurį galima nuskenuoti. Šį pasą gali gauti visi asmenys, paskiepyti nuo COVID-19, gavę abi vakcinos dozes, taip pat asmenys, pasveikę nuo COVID-19“, – pasakoja Ž. Avital.

Pasak pašnekovės, tokį pasą Izraelyje galima užsisakyti ir parsisiųsti Sveikatos ministerijos svetainėje, per mobiliąją programėlę arba paskambinus telefonu. „Pasą reikia išsaugoti telefone arba atsispausdinti, kad būtų galima nuskenuoti QR kodą, – toliau pasakoja Izraelyje gyvenanti lietuvė. – Atėjus, fiziškai atvykus, reikia parodyti tą žaliąjį pasą darbuotojui.

Kai kurios užsienio šalys kaip Graikija, Kipras jau yra pripažinusios Izraelio žaliąjį pasą ir įsileidžia Izraelio turistus, kurie yra paskiepyti ir turi šį dokumentą. Tose šalyse Izraelio piliečiams nėra reikalavimo karantinuotis.

O jau tada nuo pačių darbuotojų atsakingumo priklauso, ar būsi paprašytas kartu pateikti asmens dokumentą, ar tas pasas, QR kodas, bus nuskenuotas, ar pakaks tiesiog darbuotojui užmesti akį į tavo telefoną ir pamatyti, kad tu tą žaliąjį pasą turi. Iš patirties pasakysiu, kad labai dažnai darbuotojai tiesiog užmeta akį, kad tu turi pasą telefone.“

Ž. Avital pabrėžia, kad galimybė su žaliuoju pasu lankytis kultūros ir pramogų vietose daugeliui buvo papildoma motyvacija pasiskiepyti. „Žaliasis pasas suteikia ir lengvatų keliaujant. Kai kurios užsienio šalys kaip Graikija, Kipras jau yra pripažinusios Izraelio žaliąjį pasą ir įsileidžia Izraelio turistus, kurie yra paskiepyti ir turi šį dokumentą. Tose šalyse Izraelio piliečiams nėra reikalavimo karantinuotis.

Nemažai kam pavyko parsisiųsti žaliąjį pasą tiesiog mėginant prisijungti naktį ar nepopuliariomis valandomis.

Kai tik žaliasis pasas buvo pristatytas ir atsirado galimybė jį parsisiųsti, buvo labai sunku techniškai tai padaryti – svetainė neatlaikydavo daugybės užklausų. Nemažai kam pavyko parsisiųsti žaliąjį pasą tiesiog mėginant prisijungti naktį ar nepopuliariomis valandomis“, – apie itin išaugusią žaliojo paso paklausą kalba Ž. Avital.

Prancūzams nerimą kelia duomenų apsaugos užtikrinimas

Apie galimybių pasą svarstoma ir Prancūzijoje. Kaip teigia LRT bendradarbė Goda Klimavičiūtė, toks dokumentas leistų atverti jau pusę metų neveikiančias kultūros ir laisvalaikio erdves, tačiau kol kas nėra aišku, kaip bus reguliuojamas šių pasų tikrinimas.

„Jau esamoje programėlėje atsiras nauja funkcija, kuri leis pridėti PGR tyrimo ar antigenų testo rezultatus, o vėliau ir vakcinacijos pažymėjimą. Šiuo metu Prancūzijos Vyriausybė dirba prie sanitarinio paso, kad būtų galima atidaryti restoranus, barus, muziejus ir kitas visuomenei atviras vietas.

Akivaizdu, kad sveikatos pažymėjimas kelia tiek teisinio, tiek duomenų apsaugos pobūdžio klausimų, ypač kai kalbama apie neskelbtinus medicininius asmens duomenis. Taip pat toks pasas neturėtų būti diskriminacinis.

Tai būtų savotiškas leidimas, palengvinantis ar net reguliuojantis patekimą į restoranus, muziejus ir kitas kultūrines vietas ar laisvalaikio zonas. Dar nėra nuspręsta, ar šis pasas bus privalomas, galbūt tik labai rizikingose vietose, kas kontroliuos žmones – policija ar prie įėjimo“, – svarsto Prancūzijoje gyvenanti lietuvė.

Pasak jos, abejonių kelia ir tokiame dokumente pateiktų asmens sveikatos duomenų apsaugos užtikrinimo klausimas. „Akivaizdu, kad sveikatos pažymėjimas kelia tiek teisinio, tiek duomenų apsaugos pobūdžio klausimų, ypač kai kalbama apie neskelbtinus medicininius asmens duomenis. Taip pat toks pasas neturėtų būti diskriminacinis.

Kaip jį galima padaryti prieinamą ar būtiną visiems, jei ne visi gali pasiskiepyti ar skiepytis nėra privaloma? – retoriškai klausia lietuvė. – Labai yra daug klausimų, kaip tai funkcionuos ir ar verta apskritai tokį turėti, jei bus padarytas Europos pasas, kuris praktiškai patemtas tais pačiais dokumentais ir informacija. Kam turėti du?“

G. Klimavičiūtės teigimu, karantiną Prancūzijoje planuojama atšaukti nuo gegužės 3 dienos.

Prie estiškos platformos prisideda ir vienaragiai

O štai Estijoje apie imuniteto sertifikatą pradėta kalbėti dar prieš metus. „Savąjį sertifikato modelį šalis ėmė kurti jau prieš metus, bendradarbiaudama su PSO. Šiuo metu yra sukurtas šio skaitmeninio sertifikato prototipas, o tęstinis įdiegimas planuojamas balandžio paskutinėmis dienomis“, – tikina LRT bendradarbis Taline Vaidas Matulaitis.

Pasak jo, ribota apimtimi „estiškoji platforma pradėta testuoti praeitų metų gegužę dviejuose technologijų startuoliuose, vadinamuosiuose vienaragagiuose. „Kaip veikia skaitmeninis sertifikatas? Jį gauti bus gana paprasta, – tvirtina lietuvis. – Užeinate į savo skaitmeninę ligos istoriją ir jums sugeneruojamas individualus QR kodas, kuri galite arba išsisaugoti telefone, arba atsispausdinti.

Estijoje labai akcentuojama galimybė galbūt net nelaukiant europinio įdiegimo, įdiegus savą, pradėti keliones į Suomiją, kuri yra labai svarbi partnerė.

Neseniai vieno didžiausių Baltijos džiazo festivalių vadovė išsakė mintį, kad internetinės bilietų pardavimo platformos galėtų būti integruotos su imuniteto sertifikatu, todėl žmogui internete perkant bilietą tereikėtų pažymėti savo sertifikato numerį, taip patvirtinant, kad jis neserga COVID-19 virusu ir gali ateiti į renginį.“

Anot V. Matulaičio, Estijoje žmonės yra pripratę prie suskaitmenintų duomenų, todėl dauguma imuniteto sertifikato idėją vertina palankiai. „Pagrindinė skelbiama priežastis ir paskirtis bus kelionės. Estijoje labai akcentuojama galimybė galbūt net nelaukiant europinio įdiegimo, įdiegus savą, pradėti keliones į Suomiją, kuri yra labai svarbi partnerė. Kitos galimybės taip pat svarstomos“, – Estijos planus komentuoja V. Matulaitis.

LRT RADIJAS primena, kad skaitmeninį imuniteto sertifikatą Estijoje galės gauti paskiepyti, persirgę arba neigiamą testo rezultatą turintys žmonės.

Neigiamiausiai vertinamas dokumentas Danijoje

Nuo balandžio pradžios imuniteto pasas galioja Danijoje. Tačiau, LRT bendradarbės Danijoje Aistės Pileckytės-Hoffbeck teigimu, šis dokumentas daugelio vertinamas neigiamai.

„Per visą Danijos koronaviruso istoriją šis pasas yra neigiamiausiai vertinamas dalykas, kadangi tai reikalauja labai daug laiko ir visa atsakomybė primetama verslo atstovams, – tokios reakcijos priežastimi neabejoja ji. – Visų pirma, užtrunka labai daug laiko kam nors jį patikrinti. Visų antra, tas paso reikalavimas, kad turi būti pasidaręs testą per paskutines 72 valandas, tačiau testą pasidarius dar 24 valandas reikia laukti rezultato, tad spontaniškai į kavinę nenueisi, jeigu gražus oras. Turi suplanuoti vos ne prieš tris dienas, pasidaryti testą.“

Per visą Danijos koronaviruso istoriją šis pasas yra neigiamiausiai vertinamas dalykas, kadangi tai reikalauja labai daug laiko ir visa atsakomybė primetama verslo atstovams.

Dabar, kai to paso visur reikalauja, testavimo vietos labai užkištos, sako lietuvė. „Visuomenės vertinimas buvo toks, kad visa vakcinavimo programa turi baigtis rugpjūtį. Tai kam dabar įvelti tokį biurokratinį procesą, kuris visiškai nepadės verslui, užuot atsidaryti su tam tikrais apribojimais arba išvis neatsidaryti? Kol kas visas šis procesas yra labai chaotiškas ir žmonės gūžčiodami pečiais klausia, o kam to reikia“, – Danijoje vyraujančias nuotaikas perteikia Aistė Pileckytė-Hoffbeck.

LRT RADIJAS primena, kad mūsų šalyje taip pat svarstoma galimybė įvesti galimybių pasą. Lietuvoje vadinamasis koronapasas galėtų įsigalioti jau gegužę.

Apie galimybių pasus užsienio šalyse klausykitės ir radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt