Aktualijos

2021.04.11 19:00

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: atšaukti judėjimo ribojimai ir blogėjantys COVID-19 sergamumo rodikliai

LRT.lt, BNS2021.04.11 19:00

Atšaukti judėjimo tarp savivaldybių ribojimai, prastėjanti epidemiologinė situacija, sprendimas neatverti visų prekybos vietų, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinti 6558 COVID-19 atvejai. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 226 tūkst. 173 žmonės.

Nuo COVID-19 Lietuvoje per šią savaitę mirė 70 žmonių. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 3687 žmonės.

Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze paskiepyti 477 tūkst. 368 asmenys, abiem – 189 tūkst. 272 žmonės. Lietuva iki šiol yra gavusi 717 tūkst. 245 vakcinos dozes, visos jos pristatytos į skiepijimo centrus. Juose iki šiol sunaudotos 666 tūkst. 640 dozės.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad epidemiologinė situacija šalyje prastėja ir per kiek daugiau nei savaitę Lietuva gali atsidurti prasčiausio scenarijaus zonoje, tačiau pripažino, jog paplitus koronaviruso atmainoms nebėra laikomasi vasarį patvirtinto karantino atlaisvinimo plano.

Vyriausybės duomenimis, pandemijos pagreitis Lietuvoje yra teigiamas nuo kovo 12 dienos: jau beveik mėnesį nebuvo nė dienos, kad savaitės atvejų skaičius mažėtų, keitėsi tik greitėjimo tempas.

Judėjimo ribojimų pabaiga. Šią savaitę nuspręsta nebetęsti judėjimo tarp savivaldybių ribojimų. Jie nustojo galioti naktį iš antradienio į trečiadienį. Sveikatos apsaugos ministras sakė, kad ši priemonė „yra išsėmusi savo galimybes“.

Visos prekybos neatvers. Vyriausybė, motyvuodama prastėjančia epidemiologine padėtimi, nesiėmė toliau atlaisvinti prekybos, kaip buvo žadėjusi. Prekybininkų atstovai pažymėjo, kad toks sprendimas sukėlė šoką.

Anot premjerės Ingridos Šimonytės, Vyriausybės patvirtintas karantino švelninimo planas yra inertiškas ir gali būti koreguojamas įvedant dar vieną – vakcinacijos masto – kriterijų. Praeitą savaitę Vyriausybė skelbė, kad visos parduotuvės gali būti atidarytos balandžio 12 dieną.

Kiti sprendimai dėl karantino. Vyriausybė nuo penkių iki dešimties išplėtė į būrelius lauke galinčių rinktis žmonių skaičių, sumažino būtiną plotą vienam žmogui neformaliojo ugdymo vietose viduje, leido aptarnauti žmones archyvuose. Savivaldybėms palikta laiko pereiti prie testavimo mokyklose, jeigu epidemiologinė situacija jose negerėja.

Skiepijimo procesas. Vakcinos nuo koronaviruso nesulaukiantys pareigūnai šią savaitę prie Vyriausybės surengė protesto akciją. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad pareigūnų sąrašai jau derinami ir ten, kur jie dar nepradėti skiepyti, tai bus padaryta artimiausiu metu.

Taip pat Sveikatos apsaugos ministerija numatė, kad nuo koronaviruso gali būti skiepijami ir įmonių, kuriose yra daugiau nei 100 darbuotojų, kolektyvai, jeigu lieka vakcinos paskiepijus kitas prioritetines grupes. Prezidentūra sukritikavo esamą prioritetų tvarką ir teigė, kad reikėtų grįžti prie objektyvių kriterijų, tokių kaip žmonių amžius ar sveikatos būklė.

Šią savaitę dėmesio sulaukė ir Europos vaistų agentūros (EVA) aukšto rango pareigūno pareiškimas, kad yra ryšys tarp bendrovės „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso ir retų kraujo krešulių susidarymo atvejų. Netrukus po to oficialią poziciją pateikė ir Europos vaistų agentūra. Ji informavo, kad neįprastų kraujo krešulių susidarymas turėtų būti pažymėtas kaip labai retas „AstraZenecos“ vakcinos šalutinis poveikis.

Lietuva nusprendė tęsti skiepijimą „AstraZenecos“ vakcina be apribojimų, tačiau besiskiepijantieji bus informuojami, kokius požymius reikėtų stebėti.

Koronavirusas apdovanojimų M.A.M.A. dalyviams. Šią savaitę paaiškėjo, kad COVID-19 nustatytas 4 muzikos apdovanojimuose dalyvavusiems asmenims. Organizatoriai aiškinasi, ar šie atvejai susiję su vienu susirgimu, dar prieš renginį nustatytu darbuotojui.

Transliacijos metu kaukių nedėvėję, ant scenos saugių atstumų nesilaikę muzikantai bei nuomonės formuotojai, dalijęsi asmenukėmis iš užkulisiuose vykusių linksmybių, praėjusią savaitę sulaukė visuomenės pasipiktinimo.

Lietuvoje sutrumpėjo gyvenimo trukmė

Lietuvoje pernai gyvenimo trukmė, palyginti su ankstesniais metais, sutrumpėjo 1,4 metų ir tai yra trečias aukščiausias rodiklis Europos Sąjungoje. Lietuvoje šis rodiklis 2019 metais siekė 76,5 metų, o pernai – 75,1.

Ekonomika augs lėčiau

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika šiemet augs 3,2 proc. – beveik 1 proc. punktu mažiau, nei prognozuota spalį. Pasak TVF, lėčiau euro zonoje šiemet augs tik Suomijos ir Kipro ekonomika. Fondo ekonomistai taip pat prognozuoja, kad nedarbo lygis šalyje šiemet išsilaikys apie 8,4 proc. ir reikšmingai pradės mažėti tik kitąmet, o infliacija paspartės 0,5 punkto, t. y. iki 1,5 proc.

Išaugo kibernetinių incidentų skaičius

Pristatyta praėjusių metų Nacionalinė kibernetinio saugumo būklės ataskaita. Joje teigiama, kad kibernetinių incidentų skaičius išaugo ketvirtadaliu, – tai siejama su pandemijos suvaržymais. Analitikų vertinimu, incidentų padažnėjimą lėmė ir Seimo rinkimai, ir politinės permainos, nors konkrečių mėginimų neteisėtai paveikti rinkimus išvengta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt