Aktualijos

2021.04.06 18:34

Nemokami kiaušiniai ar porcija koldūnų – Kinija ieško būdų, kaip skatinti žmones skiepytis

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.04.06 18:34

Vištienos sparneliai, kiaušiniai, prekybos centrų dovanų kuponai ir piniginiai prizai – tokiomis iniciatyvomis Kinijos valdžia ir verslas siekia paskatinti gyventojus aktyviau skiepytis. Pekinas turi ambicingą tikslą – iki vasaros paskiepyti pusę piliečių. Kol kas tokių yra tik 4 proc. Apie situaciją Kinijoje LRT TELEVIZIJAI plačiau papasakoti sutiko Šanchajuje gyvenantis architektas Mindaugas Skrupskelis. 

Šiuo metu Kinijoje naudojamos 5 šalyje sukurtos vakcinos. Ir nors kol kas paskiepyta apie 4 proc. Kinijos gyventojų, valdžia norėtų, kad iki birželio pabaigos tokių būtų 40 proc. Šalies viduje procesas vyksta lėtai, vakcinų gamintojai susitelkę į eksportą. Siekdama paskatinti žmones skiepytis, Kinija ėmėsi įvairių akcijų.

Pavyzdžiui, kai kur žmonėms buvo siūlomos nemokamos pakuotės servetėlių, kiaušinių, miltų ar apsipirkimo kuponai, o Pekino Čaojango rajone įsikūrusiems verslams, kurių daugiau nei 80 proc. darbuotojų pasiskiepijo, buvo išduoti specialiai dekoruoti sertifikatai.

Paskatą lankytojams pasiūlė ir vienas japonų restoranas: pirmiems 50 lankytojų, parodžiusių, kad yra paskiepyti, buvo siūlomos nemokamos vištienos sparnelių ar koldūnų porcijos, o kai kurių rajonų gyventojams už skiepijimąsi buvo pažadėti piniginiai prizai, rašo „The Washington Post“.

Kinijoje dirbantis lietuvis pastebi karantino atlaisvėjimą: tai reiškia, kad valdžia mano, jog kova jau baigta

Šanchajuje gyvenantis lietuvis sako, kad dėl vakcinų šalyje yra įvairių nuomonių. Nors nemaža dalis žmonių skiepytis nesiveržia, yra ir tokių, kurie nori pasiskiepyti, tačiau dar nesulaukė eilės, nes skiepijami prioritetinių grupių sąrašuose esantys asmenys.

„Atskiri regionai turi tam tikrą autonomijos laipsnį. Tarkim, Šanchajus yra labai autonomiška dalis Kinijoje ir labai savarankiškai priima sprendimus, kaip vyks vakcinavimas. Pavyzdžiui, pagal susitarimą bus tam tikras kvalifikacinis reikalavimas, kad žmogus būtų pasiskiepijęs, jeigu dirba su didele žmonių grupe.

Pavyzdžiui, jeigu tu esi mokytojas, privalai būti pasiskiepijęs. Kitokiu būdu negali tęsti darbo, nes būsi potencialus platintojas, jei užsikrėsi ir daug mokinių su tavimi bendraus“, – komentuoja lietuvis.

Anot jo, pastaruoju metu šalyje mažėja su COVID-19 suvaldymu susijusi kontrolė, todėl gyvenimas vis labiau laisvėja.

„Pastebėjau, kad nebėra temperatūros matavimo ir nebėra QR kodų prie metro. Grįžau iš Pekino, oro uoste QR kodų jau irgi neprašė. Vadinasi, visos tos priemonės po truputį atpalaiduojamos. Ten, kur anksčiau buvo nuolatinis žmonių, jų kontaktų su užsikrėtusiaisiais sekimas, šitas sekimas mažėja.

Vadinasi, ir grėsmė mažėja. Manau, Kinija sugebėjo su tuo susitvarkyti ir tokie atlaisvinimai reiškia, kad turbūt jie mano, jog kova baigta“, – mintimis dalijasi M. Skrupskelis.

Vis dėlto šalies sienos lieka uždarytos ir veikiausiai jų atverti Kinija neskubės, pažymi lietuvis.

„Rimčiausiai reaguojama, jeigu virusas yra įvežtinis. Dabar buvo apie 40 atvejų, iš jų keli buvo įvežtiniai iš Mianmaro. Į tokius atvejus labiau reaguojama, nes tai galėtų būti nauja atmaina. Pagrindinis pavojus Kinijai yra iš išorės. Taip jaučiamės ir taip mums pranešama“, – komentuoja pašnekovas.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.

Populiariausi