Aktualijos

2021.04.03 09:18

Gyva laboratorija tapęs Izraelis: kovoje su COVID-19 šalis jau mato žalią šviesą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.04.03 09:18

Izraelio valdžia nebesijaudina dėl ligoninių apkrovos ir šalies medicinos pajėgumų. Šalies žmonės, su menkomis išimtimis, jau gali mėgautis įprastiniu gyvenimu. Izraelyje gyvenanti lietuvė Živilė Avital-Juonytė LRT TELEVIZIJAI sako, kad grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo padeda tik visuotinė populiacijos vakcinacija. Jauna valstybė skelbia imsianti skiepyti ir paauglius nuo 12 iki 15 metų.

Beveik 90 procentų izraeliečių, vyresnių nei 50 metų, yra visiškai paskiepyti abejomis vakcinos dozėmis. Izraelis, kuriame gyvena apie 9 milijonus žmonių, tapo natūralia vakcinos bandymų laboratorija pasauliui.

Izraelis karantine praleido 139 dienas. Pernai rudenį mirčių skaičius nuo koronaviruso šioje jaunoje valstybėje buvo bene didžiausias pasaulyje. Tačiau dabar, pasak Izraelyje gyvenančios komunikacijos specialistės Ž. Avital-Juonytės, situacija kardinaliai pasikeitė.

Pasak jos, koronavirusas jau nebėra karštoji aktualija, kokia vis dar išlieka bene visose Europos šalyse.

„Palyginti su pernai metais, situacija yra dramatiškai pasikeitusi. Izraelį buvo išvarginę 3 karantinai, buvo labai daug nepasitenkinimo įvairiais Vyriausybės sprendimais. O jie dar ir keičiami dažnai buvo. Tačiau sėkmingos vakcinacijos kampanijos dėka, kuri pradėta vykdyti gruodžio viduryje, per mažiau nei 3,5 mėnesio buvo paskiepyta daugiau nei 80 proc. šalies suaugusiųjų“, – tiesiogiai iš Izraelio kalba lietuvė.

Gyva laboratorija tapęs Izraelis: kovoje su COVID-19 šalis jau mato žalią šviesą

Tai dramatiškai pakeitė situaciją Izraelyje, tikina ji. „Tai leido didžiajai daliai izraeliečių sugrįžti beveik į normalų gyvenimą“, – pabrėžia ji.

Dauguma pasaulio šalių stebisi, kaip Izraeliui pavyko gauti tokį kiekį vakcinų. Keliama prielaida, kad šalis už jas sumokėjo didesnę, nei rinkos dalį. Dar viena prielaida yra ta, kad Izraelis, mainais už vakcinas, įsipareigojo pateikti farmacijos kompanijai gyventojų sveikatos duomenis. Ž. Avital-Juonytė patvirtina, kad abi prielaidos yra teisingos:

„Abi versijos yra teisingos. Izraelis sutiko už vakcinas mokėti gerokai didesnę, nei rinkos, kainą. Iš viso iki šiol už vakcinas yra sumokėta per 660 mln. eurų. Planuojama skirti dar tokią pačią sumą naujų vakcinų įsigijimui, – patikina ji. – Internete skelbiami duomenys patvirtina, kad Izraelis už vieną vakcinos dozę iš tikrųjų sumokėjo daugiau, nei kad Europos Sąjunga (ES) ar Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV).

Taip pat sausio mėnesį buvo sudaryta sutartis tarp Izraelio ir farmacijos bendrovės „Pfizer“. Sutartis, beje, taip pat yra skelbiama internete. [...] Pagal tą sutartį „Pfizer“ tapo pagrindiniu vakcinų tiekėju Izraeliui. O Izraelis, savo ruožtu, įsipareigojo dalintis anonimine informacija, kuri bus panaudota „Pfizer“ tyrimų tikslams, siekiant patvirtinti vakcinų veiksmingumą ne tik klinikinių tyrimų atveju, bet ir realaus gyvenimo atveju.“

Izraelyje masiškai buvo skiepijami gyventojai nuo 16 metų. Vakar „Pfizer“ paskelbė tyrimo išvadas, kuriose skelbiama, kad vakcina yra saugi ir patikima ir paaugliams nuo 12 iki 15 metų. Pasak Živilės, Izraelio valdžia nedelsiant į tai sureagavo ir ėmėsi veiksmų.

„Izraelio ligonių kasų vadovai bei pediatrijos asociacijos vadovas paskelbė, kad jau yra ruošiami paauglių sąrašai, jog būtų galima, vos tik tai bus duota žalia šviesa iš teisinės pusės, pradėti šios visuomenės grupės vakcinaciją“, – sako pašnekovė.

Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad paaugliai nuo 12 iki 15 metų Izraelyje sudaro svarbų ir gan nemažą visuomenės procentą.

„600 tūkstančių, – Vilniaus gyventojų dydžio populiacijos skaičių įvardija pašnekovė. – Tai tikrai yra nemaža visuomenės dalis. Apskritai Izraelis yra labai jauna valstybė su aukštu gimstamumo lygiu. Manoma, kad būtent vaikų ir paauglių skiepijimas gali padėti Izraeliui greičiau pasiekti tą vadinamąjį minios imunitetą.“

Nepaisant stulbinančių Izraelio pasiekimų vakcinacijos srityje, šalyje vis dar galioja tvarka dėvėti burną ir nosį dengiančias apsaugines kaukes. Tačiau, kaip pastebi lietuvė, gatvėse juntamas didžiulis pagyvėjimas.

„Kavinės yra pilnos žmonių. Norint užsisakyti staliuką, reikia netrumpai palaukti. Veikia kino teatrai, muziejai ir įvairios kultūros įstaigos bei institucijos. Jos priima paskiepytus asmenis – turinčiuosius žaliąjį pasą arba turinčiuosius neigiamą testo nuo COVID-19 atsakymą, ne senesnį nei 48 val.

Bene pagrindinis ribojimas, kuris vis dar išlieka, yra kelionės. Tiksliau, kelionės į užsienį. 100 proc. nėra atverta oro erdvė. Izraelis vis dar neįsileidžia užsienio piliečių, išskyrus tam tikras išimtis. Lygiai tas pats galioja ir išvykstantiesiems iš Izraelio. Nepaisant to, tikrai yra juntamas pagyvėjimas ir grįžimas prie to įprasto gyvenimo ritmo“, – tvirtina Izraelyje gyvenanti komunikacijos specialistė.

Viso pokalbio su Ž. Avital-Juonyte žiūrėkite laidos įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Gyva laboratorija tapęs Izraelis: kovoje su COVID-19 šalis jau mato žalią šviesą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.