Aktualijos

2021.03.26 11:37

Dėl pandemijos ambasados nespėja gaminti pasų – laukti tenka ir ištisus mėnesius

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.26 11:37

Prasidėjus pandemijai ir emigrantams nebegalint dažnai skraidyti į Lietuvą, ambasadose susidarė eilės. Norintys pasikeisti pasus ar susitvarkyti kitus dokumentus tautiečiai laukia vos ne pusę metų ar kelis mėnesius. Užsienio reikalų ministerija sako, kad problemą sprendžia – didins ambasadų pajėgumus.

Pasų gamyba užsienio atstovybėse vyksta panašiai kaip ir Lietuvoje. Tik, priešingai nei čia, svetur vadinamųjų langelių, kur galima susitvarkyti dokumentus, ambasadose yra tik po vieną. Iki pandemijos to užteko, bet dabar išvykę tautiečiai į Lietuvą negrįžta dėl COVID-19. Norvegijoje dėl to susidarė eilė iki vasaros pabaigos.

Norvegijos lietuvių bendruomenių tarybos pirmininkė Violeta Dobrovolskienė sako, kad anksčiau žmonės vykdavo į Lietuvą, pasidarydavo dokumentus – korteles, pasus, įgaliojimus.

„Dabar nebeturim galimybės tiek dažnai skraidyti į Lietuvą ir žmonės kreipiasi į ambasadą, susidarė eilė. Nebūtų sudėtinga palaukti, bet atsirado žmonių, kurie nepasižiūrėjo paso galiojimo laiko, termino, neužsisakė anksčiau“, – sako V. Dobrovolskienė.

Lietuvos ambasadose emigrantų, norinčių susitvarkyti asmens dokumentus, eilės

Nuotoliniu būdu užsisakyti dokumentų negalima. Norėdami pasigaminti naują asmens dokumentą tautiečiai užsienyje turi atvykti į ambasadą, kur yra aparatūra pirštų atspaudams paimti, fotografuoti, nustatoma tapatybė. Tada duomenys siunčiami į Lietuvą, čia spausdinami dokumentai.

„Mes viską perduodame į duomenų bazę Lietuvoje, ten pagal mūsų dokumentus parengiamas pasas. Bet mes prieš siųsdami turime patvirtinti tapatybę“, – pasakoja Lietuvos ambasadorius Norvegijoje Jonas Paslauskas.

Per pandemiją ambasadose vienam žmogui skiriamas pusvalandis, mat po kiekvieno žmogaus vizito patalpa dezinfekuojama. Per savaitę ambasadoje aptarnaujama apie 30 asmenų, šiuo metu laukia – 170.

Ambasadorius Norvegijoje skaičiuoja, kad šalyje yra apie 70 000 tautiečių. „Tautiečių mobilumas dingo ir susidarė eilės paslaugoms iki liepos pabaigos. Dabar ambasada turi Alytaus dydžio kontingentą, o resursai nėra tokie dideli“, – teigia J. Paslauskas.

Žada didinti pajėgumus

Anot ambasadoriaus, kaip praplėsti ambasados galimybes, kalbamasi su Užsienio reikalų ministerija (URM). „Tariamės su ministerija dėl papildomų etatų įsteigimo, konsulinių misijų į Norvegijos regionus“, – sako ambasadorius Norvegijoje.

Užsienio reikalų ministerija sako skirsianti lėšų, kad Norvegijos ambasadoje atsirastų dar vienas langelis dokumentams priimti.

„Jau priimti sprendimai, kad bus reikalingas antras langelis. Ar tai padės tokiam skaičiui piliečių, kurie pageidauja gauti paslaugas, žiūrėsime ateityje. Mąstome išplėsti išorės paslaugų teikėjų skaičių tokiose šalyse, kur didelės lietuvių bendruomenės“, – sako URM laikinai Konsulinio departamento direktoriaus pareigas einantis Audrius Bendinskas.

Be to, žadama, kad daugės konsulinių misijų, kai pareigūnai vyksta, kur nėra ambasadų arba trūksta pajėgumų. „Šiais metais esame jų numatę dvigubai daugiau, jei leis COVID-19 situacija pasaulyje. Tam valstybė skyrė dvigubai daugiau lėšų ir mes misijų padarysime dvigubai daugiau“, – teigia A. Bendinskas.

JK lietuviams netrukus atsivers dar vienas pasų centras

Britanijoje problema – ne tik eilės dėl dokumentų. Čia gyvenantys lietuviai dėl „Brexito“ turi gauti gyventojo statusą. „Norinčių susitvarkyti labai daug, dar Jungtinė Karalystė turi tokį iššūkį – po „Brexito“ turi susitvarkyti statusą, svarbu iki birželio 30 užpildyti šiuos dokumentus“, – sako Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė.

Bendruomenės pirmininkė skaičiuoja, kad per 4 savaites ambasadoje susidarė beveik 2000 tautiečių eilė. „Kiek yra šiuo momentu dirbančių žmonių ir kiek galinčių padėti, tai apkrova šimtaprocentinė, per 4 savaites 1700 užsiregistravusiųjų. Tai didelis skaičius“, – pasakoja A. Černiauskaitė.

Užsienio reikalų ministerija tikina, kad Britanijoje problema taip pat sprendžiama. Kad ne visiems reiktų vykti į ambasadą gamintis dokumentų, jau atidaryti du pasų centrai.

„Ne tik ambasadoje priimami prašymai dėl asmens dokumentų keitimo, taip pat bendradarbiaujame su išorės paslaugų teikėju, vadinamaisiais pasų centrais, kurie atidaryti Londone, Edinburge. Per mėnesį bus atidaryta ir Mančesteryje“, – sako Užsienio reikalų ministerijos atstovas A. Bendinskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt