Aktualijos

2021.03.17 17:13

Tuščios gatvės, daugiau policijos ir liūdesys: Airijos lietuvė papasakojo, kaip šiemet atrodo Šv. Patriko diena

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.03.17 17:13

COVID-19 pandemija Airijoje antrus metus iš eilės neleidžia džiaugtis Šv. Patriko diena. Dubline gyvenančios lietuvės Laimos Prokofjevienės teigimu, šventiniame parade ir kituose renginiuose paprastai aktyviai dalyvaujantys tautiečiai šį kartą, kaip ir visa šalis, jaučia liūdesį. Tiesa, palyginti tuščiose Dublino gatvėse šventinę dieną patruliuoja gerokai gausesnės policijos pajėgos, mat baiminamasi, jog žmonės būriuosis, portalui LRT.lt sako pašnekovė.

Kaip pasakoja Dublino lietuvių bendruomenės pirmininkė L. Prokofjevienė, šiuo metu šalyje galioja griežčiausi karantino ribojimai: nuo namų leidžiama nutolti ne didesniu nei 5 kilometrų atstumu, negalima susitikti su kitu namų ūkiu, dirba tik maisto prekių parduotuvės ir vaistinės. Taigi ir Šv. Patriko diena kitokia: Dublino gatvės tuščios, jose patruliuoja gerokai daugiau policijos pareigūnų.

„Airijos valdžia bijo, kad nebūtų planuojami mitingai, susibūrimai. Įprastas Šv. Patriko dienos paradas atšauktas, visos realios šventės atšauktos, bet yra informacijos, kad žmonės planuoja rinktis vienoje iš didžiausių miesto gatvių esančiame parke“, – pasakoja lietuvė.

Anot jos, paprastai lietuviai dalyvaudavo tūkstančius žmonių sutraukiančiame Šv. Patriko dienos parade, jis būdavo transliuojamas ir per televiziją. Tiesa, ir šiemet tautiečiai Airijoje turėjo galimybę paminėti šią progą ir dalyvavo internetinėje erdvėje Šv. Patriko organizacijos surengtame 6 dienų festivalyje.

„Šiais metais Lietuvą reprezentavo tautinių šokių kolektyvas „Suktinis“. Vasario pabaigoje buvo teikiamos paraiškos, reikėjo gauti leidimus, pasirašytus Airijos prezidento ir Sveikatos ministerijos, o tada vyko filmavimas.

Tuo metu nuo namų taip pat negalėjome nuklysti daugiau nei 5 km ir netgi lauke su kitu namų ūkiu galėjome susitikti tik išskirtiniais atvejais. Tai buvo kažkas neįtikėtino, kai parke filmuojant pasirodymą šoko 11 lietuvaičių. Pavieniai žmonės, kurie vaikščiojo parke, stodavo pažiūrėti“, – dėsto lietuvių bendruomenės Dubline pirmininkė.

Lietuvių šokių kolektyvo pasirodymą per internetinę televiziją žiūrovai jau pamatė ir, kaip pabrėžia L. Prokofjevienė, jo metu nuskambėjo tiek Lietuvos vardas, tiek lietuvių kalba, buvo matomas ir tautinis kostiumas.

Kaip pažymi pašnekovė, į tokį festivalį, kaip ir į Šv. Patriko dienos paradą, patekti nėra paprasta. „Bet lietuviai dalyvauja jau 16 metų ir per tiek metų yra pasitikėjimas mumis“, – sako tautietė.

Vis dėlto ji patikina, kad nors ir teko dalyvauti virtualiai surengtame festivalyje, tikrosios Šv. Patriko dienos nuotaikos nesijaučia. „Iš tiesų liūdna. Keistas jausmas, tokia tuštuma“, – vyraujančias nuotaikas apibūdina L. Prokofjevienė.

Kaip skelbė BNS, pirmas COVID-19 atvejis Airijoje buvo patvirtintas pernai vasario 29 dieną. Vyriausybė paprašė visų barų nebeprekiauti po kovo 15-osios. Tuomet buvo likusios vos 24 valandos iki 2020-ųjų Šv. Patriko dienos.

Per praėjusius metus 4,9 mln. gyventojų turinčioje Airijoje mirė 4 534 žmonės, kuriems testais buvo nustatytas užsikrėtimas koronavirusu. Šiuo metu šalyje galioja jau trečias karantinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt