Aktualijos

2021.02.21 18:46

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: lietuviška koronaviruso atmaina ir „CityBee“ skandalas

LRT, BNS2021.02.21 18:46

Duris atvėrusios kirpyklos ir ne maisto prekių parduotuvės, lietuviška koronaviruso atmaina, Vasario 16-osios minėjimas ir „CityBee“ skandalas dėl pavogtų duomenų, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per šią savaitę Lietuvoje patvirtinti 3305 nauji COVID-19 atvejai. Nuo pandemijos pradžios COVID-19 šalyje užsikrėtė 194 tūkst. 51 žmogus, statistiškai pasveiko ir šiuo metu yra gyvas 179 tūkst. 509 žmonės, deklaruota – 131 tūkst. 201 pasveikęs.

Statistiškai šiuo metu serga 7979 žmonės, deklaruotas sergančiųjų skaičius siekia 56 tūkst. 287.

Deklaruotu sergančiuoju Statistikos departamentas laiko asmenį, kuriam buvo patvirtintas ligos atvejis ir ligos pabaiga nepatvirtinta gydytojo. Statistinis sergantysis yra asmuo, kuriam liga buvo patvirtinta per pastarąsias 28 dienas. Praėjus šiam terminui, žmogus laikomas statistiškai pasveikusiu.

Šią savaitę koronavirusas nusinešė dar 97 gyvybes, iš viso fiksuotas 3171 mirusysis nuo šios ligos.

Lietuva pagal naujus užsikrėtimo koronavirusu atvejus per pastarąsias dvi savaites yra tryliktoje vietoje Europos Sąjungoje, pagal mirtingumą – vienuolikta.

Karantino sušvelninimas. Lietuvoje po dviejų mėnesių pertraukos leista dirbti kirpykloms ir nedidelėms ne maisto prekių parduotuvėms, turinčioms įėjimą iš gatvės. Dėl apribojimų kirpėjų ir klientų gerokai mažiau nei įprastai, o eilės kai kur jau sudarytos mėnesiui į priekį. Prie kai kurių populiaresnių parduotuvių susidarė eilės, nes prekyvietėse ribojamas žmonių skaičius.

Šią savaitę sporto entuziastai prie Vyriausybės surengė akciją – treniravosi lauke sningant ir stingdant šalčiui. Taip jie siekė atkreipti valdžios dėmesį į savo prašymą leisti treniruotis uždarose patalpose.

Turgaviečių atstovai paskelbė rengiantys ieškinį valstybei dėl, jų teigimu, diskriminacinių karantino sąlygų. Jų nuomone, Vyriausybės nustatytos taisyklės protegavo stambiuosius prekybininkus.

Atkreiptas dėmesys ir į kultūros sektorių. Kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad muziejai, meno galerijos, bibliotekos, taip pat „drive in“ principu veikiančios kino erdvės gali būti atidarytos nuo kovo 1 dienos, o po jų galimų atlaisvinimų eilėje – kino, koncertų, teatrų įstaigos.

Vakcinacijos planas. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atnaujino COVID-19 vakcinacijos planą. Pagal jį masinę gyventojų vakcinaciją numatyta pradėti balandį. Šią savaitę dauguma savivaldybių pradėjo skiepyti vyresnius nei 80 metų žmones, kovą numatyta pradėti skiepyti vyresnius nei 65-erių gyventojus ir sergančiuosius lėtinėmis ligomis.

Planas atnaujintas atsižvelgus į farmacijos kompanijų „AstraZeneca“, „BioNTech“ su „Pfizer“ bei „Moderna“ pateiktus vakcinų pristatymo planus.

Taip pat šią savaitę SAM nusprendė, kad kompanijos „AstraZeneca“ vakcina nuo COVID-19 bus skiepijami visi gyventojai, antrasis skiepas bus skiriamas po 12 savaičių. Anksčiau svarstyta, ar šia vakcina skiepyti vyresnio amžiaus žmones, nes kol kas nėra pakankamai tyrimų rezultatų, ar vakcina suteikia efektyvią apsaugą vyresniems nei 55 metų asmenims.

Lietuviška koronaviruso atmaina. Atlikę koronaviruso mutacijos tyrimą Lietuvos mokslininkai šią savaitę pranešė, kad šalyje aptikta beveik 30 viruso mutacijų, o vieną jų galima vadinti lietuviškąja.

„Aš pasakyčiau, kad ji nėra pavojingesnė žmogaus sveikatai, ji neturi tokios rūpestį keliančios mutacijos, kokia yra britiškoje ar braziliškoje atmainoje. Mūsų atmaina nedaug pakitusi nuo Uhano, tai yra savybėmis ji nėra daug užkrečiamesnė ar pavojingesnė nei pirminė Uhano atmaina“, – sakė Santaros klinikų Biobanko vadovas, vienas tyrimo autorių Danielius Naumovas.

Vasario 16-osios minėjimas

Lietuvoje švenčiant valstybės atkūrimo dieną, valstybės apdovanojimais buvo pagerbti su koronavirusu kovoję medikai, dalis jų – po mirties, taip pat kultūros, meno pasaulio žmonės ir visuomenininkai.

Nors karantinas pakoregavo įprastas šios dienos minėjimo tradicijas, šventinė nuotaika buvo juntama: nuo pat ryto ant aukščiausio šalies pastato – televizijos bokšto – plevėsavo didžiausia šalyje vėliava, trispalvės spalvomis nušvito pastatai. 103-iąsias valstybės atkūrimo metines šventė ir užsienyje esantys lietuviai.

„CityBee“ skandalas dėl pavogtų duomenų

Šią savaitę kibernetiniai nusikaltėliai forume paskelbė 110 tūkst. Lietuvoje registruotų automobilių nuomos bendrovės „CityBee“ klientų informaciją. Buvo pavogti klientų, kurie bendrovės sistemoje registravosi iki 2018 metų vasario, vardai, pavardės, asmens kodai, telefono numeriai, elektroninio pašto ir gyvenamosios vietos adresai, vairuotojų pažymėjimo numeriai, užkoduoti slaptažodžiai.

Vartotojų atstovai ir advokatai pranešė planuojantys reikšti grupinius ieškinius, o klientų duomenis paskelbęs programišius apkaltino bendrovę juos saugojus itin prastai. Aplinkos ministras Simonas Gentvilas išsakė paramą „CityBee“, pavadinęs bendrovę „vienu geriausių darnaus judumo verslų“.

Nukentėję žmonės raginami pasikeisti slaptažodžius, tyrimus pradėjo policija ir Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija. Naujausią informaciją apie „CityBee“ skandalą galite rasti ČIA.

Atvykstančiųjų iš Lenkijos patikra

Nuo trečiadienio pradėta vykdyti atvykstančiųjų keliais iš Lenkijos kontrolė. Pasak pasieniečių, pasitaikė dešimtys atvejų, kai žmonės neturi užpildytų būtinų anketų, jas siūloma užpildyti vietoje. Šias anketas pildyti reikalaujama siekiant apsisaugoti nuo naujų viruso atmainų plitimo. Daugumai keliautojų taip pat būtini neseniai atlikti COVID-19 testai.

Nedarbo išmokos

Prezidentas Gitanas Nausėda su socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickiene aptarė per pandemiją išaugusį nedarbo lygį. Prezidentas ragina peržiūrėti nedarbo draudimo sistemą, kad paramą galėtų gauti daugiau žmonių.

M. Navickienė pažymėjo, kad bus plečiama parama nuo pandemijos nukentėjusiems savarankiškai dirbantiems asmenims, taip pat žada pavasario Seimo sesijoje teikti pataisas, kurios leistų palankiau skaičiuoti išmokas tėvams, kurių pajamos sumažėjo per pandemiją. Ji taip pat teigė, kad reikia atsieti bedarbio statuso ir sveikatos draudimo suteikimą, dėl to tariamasi su SAM.