Aktualijos

2021.01.24 20:26

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: sušvelnintas karantinas ir draudimas Kirkorovui atvykti į Lietuvą

LRT.lt, BNS2021.01.24 20:26

Viltis dėl gerėjančios COVID-19 situacijos, planai iki vasaros paskiepyti bent 70 proc. gyventojų, sprendimai dėl karantino ir draudimas Rusijos muzikos žvaigždei Filipui Kirkorovui atvykti į Lietuvą, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Šią savaitę Lietuvoje patvirtinta 6 505 nauji COVID-19 atvejis. Nuo pandemijos pradžios COVID-19 šalyje užsikrėtė 176 624 asmenys, 52 892 tebeserga, 119 085 pasveiko.

Šią savaitę koronavirusas nusinešė dar 164 gyvybes. Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 2 649 žmonės.

„Esame eksponentinio kritimo stadijoje ir, išlaikius dabartines tendencijas 5–6 savaites, situacija turėtų tapti tokia, kokia buvo prieš prasidedant antrajai pandemijos bangai spalį“, – savaitės pradžioje teigė Vyriausybė.

Karantino režimas. Šią savaitę Vyriausybė nusprendė kiek sušvelninti karantino suvaržymus. Nuo ketvirtadienio leista į mokyklas grįžti moksleiviams, kurie patiria sunkumų mokydamiesi iš namų, o vienišiems ar negalią turintiems žmonėms leidžiama bendrauti su vienu šeimos ūkiu.

Švietimo ministrė sako, kad kitu etapu numatoma leisti į mokyklas grįžti pradinukams ir abiturientams, tačiau tiksli data priklausys nuo epidemiologinės situacijos.

Vakcinavimo planai. Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pranešė sulaukęs Europos Komisijos pirmininkės patvirtinimo, kad Lietuva gaus pakankamai COVID-19 vakcinos dozių, leisiančių iki vasaros paskiepyti du trečdalius šalies gyventojų.

Taip pat šią savaitę Specialiųjų tyrimų tarnyba perspėjo dėl rizikos, kad gali formuotis vakcinos nuo COVID-19 juodoji rinka. Tarnybos vadovas taip pat pranešė Seimo nariams, kad nuo sausio 6-osios pakeitus skiepijimo kriterijus pareigūnai nebegali kontroliuoti šio proceso.

Parama verslui. Pradėjo veikti naujas pagalbos verslui paketas. Nuo trečiadienio verslas jau gali teikti paraiškas gauti subsidijas ir lengvatines paskolas. Pirmąjį paketą sudaro 180 mln. eurų: 150 mln. eurų skiriama subsidijoms, 30 mln. eurų – paskoloms. Nuo 500 eurų iki 800 tūkst. eurų siekiančias vienkartines subsidijas galės gauti įmonės, kurių vidutinė mėnesio apyvarta sumažėjo 30 proc. ar daugiau. Tokių įmonių yra apie 94 tūkst.

Draudimas Kirkorovui atvykti į Lietuvą

Rusijos atlikėjui F. Kirkorovui uždrausta atvykti į Lietuvą penkerius metus. Vyriausybės atstovai sako, kad toks sprendimas priimtas, nes dainininkas viešai teisina Krymo okupaciją. Klausimas dėl F. Kirkorovo politinėje darbotvarkėje atsidūrė, kai žurnalistas Andrius Tapinas paviešino, kad dėl koronaviruso pandemijos atidėjus jo koncertą organizatoriai gavo valstybės kompensaciją.

Šaltis iš Lietuvos pasitraukė

Savaitę trukęs šaltis iš Lietuvos pasitraukė. Deja, žemiau –20 laipsnių nukritusi temperatūra pražudė mažiausiai 10 žmonių.

Tiesa, tokio šalčio nepabūgo sveikos gyvensenos entuziastai ir į ledinį Žaliųjų ežerų vandenį šoko maudytis naktį. Tarp jų buvo ir krikščionių ortodoksų. Jie pagal senąjį kalendorių sausio 19-ąją švenčia Trijų karalių šventę ir Jėzaus krikšto dieną, todėl tikima šios nakties vandens galia, jo apsivalymo savybėmis.

Antano Guogos Seimo nario mandatas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atsisakė tenkinti „darbiečio“ Antano Guogos prašymą nutraukti jo Seimo nario įgaliojimus. A. Guoga VRK siūlė panaikinti jo mandatą jam posėdyje dalyvaujant nuotoliniu būdu, tačiau komisija nusprendė, kad, remiantis įstatymu, parlamentaras turi pats posėdyje perskaityti pareiškimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros įskaita

Abiturientams šiemet nereikės laikyti lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos. Įskaitos taip pat nereikės laikyti ankstesnių metų buvusiems mokiniams, kurie šiemet yra pateikę prašymus laikyti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą.

„Ryanair“ stabdo skrydžius

Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ šią savaitę pranešė, kad dėl pandemijos ir kelionių ribojimų laikinai stabdo visus skrydžius iš Vilniaus bei Palangos ir kelis artimiausius mėnesius skraidins tik iš Kauno į Dubliną.

„Lietuvos oro uostų“ atstovas spaudai Tadas Vasiliauskas sako, kad bendrovė numačiusi skrydžių apimtis mažinti visose Europos šalyse. Jis teigė neturintis jokios patvirtintos informacijos, kad kompanija planuotų uždaryti bazę Vilniaus oro uoste.