Aktualijos

2021.01.23 19:51

Dubline būsto nuoma kaip reikiant paplonina piniginę – kokios kainos skirtinguose rajonuose ir ko ieško tautiečiai?

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2021.01.23 19:51

Airijos sostinė Dublinas išlieka pagrindiniu šioje šalyje gyvenančių lietuvių traukos centru. Tiesa, būsto nuoma čia kaip reikiant paplonina piniginę. Anot nekilnojamojo turto agente dirbančios Linos Vaičekauskienės, dėl nuomos kainų Dublinas išlieka brangiausių Europos miestų penketuke. Ekspertė sutiko portalui LRT.lt papasakoti, kiek teks pakloti už nuomą skirtinguose sostinės rajonuose ir kokios tendencijos vyrauja pastaruoju metu.

Nekilnojamojo turto agentės L. Vaičekauskienės teigimu, Airijos lietuviai Dubliną gyvenimui renkasi dėl to, kad čia daugiausia galimybių susirasti darbą įvairiuose sektoriuose, taip pat gausus aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų pasirinkimas.

„Ir ne tik vaikams, baigusiems vidurinę mokyklą, bet ir suaugusiesiems, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių neįgijo išsilavinimo Lietuvoje. Arba tiems, kurie nori siekti aukštesnio laipsnio arba keisti turimą profesiją“, – komentuoja ji.

Pašnekovė įvardija ir kultūrinių bei sporto renginių gausą, tarp pranašumų mini ir tai, kad būtent Dubline yra Lietuvos Respublikos ambasada. Tarp gyvenimo sostinėje minusų – aukštos nuomos kainos ir didelės automobilių spūstys piko valandomis.

„Pavyzdžiui, dėl COVID-19 aš į darbą važiuoju automobiliu. Iš ryto užtrunku valandą, kol nuvažiuoju 8 kilometrus. Jei išgirsite ką nors, kas gyvena Dubline, sakant, kad gyvena už valandos kelio iki darbo, tai bus labai normalu“, – sako NT specialistė.

Nuomos kainos ir toliau augo

Kaip pažymi pašnekovė, Lifio upė Dubliną skiria į dvi dalis – pietų ir šiaurės. Istoriškai šiaurinėje pusėje gyveno darbininkų klasės žmonės, o pietinėje – turtingesni viduriniosios klasės gyventojai. Kaip vienus iš brangiausių bei patraukliausių rajonų gyvenimui pašnekovė išskiria Bolsbridžą, Blakroką, Dolkį, Kilinį bei Sandikouvą.

Patys pigiausi ir ne tokie patrauklūs rajonai, NT specialistės teigimu, – Balimanas, Finglas, Klondolkinas, Balifermotas, Krumlinas.

„Taip pat, nors ir nėra pigiausia, mano manymu, viena iš nepatrauklių vietų gyventi yra Dublino centras. Miesto tarnybos skiria daug lėšų miestui tvarkyti, bet centras atrodo nešvarus.

Žymiai išaugo benamių ir slampinėjančių narkomanų skaičius, net keli priklausomybių gydymo ir reabilitacijos centrai yra įsikūrę pačiame miesto centre, taip pat didžiausia koncentracija emigrantų iš viso pasaulio“, – komentuoja L. Vaičekauskienė.

Jos teigimu, apskritai nuomos kainos Airijos sostinėje tapo didesnės nei tokiuose miestuose kaip Paryžius, Kopenhaga ir Stokholmas. Tad, remiantis nuomos kainomis, Dublinas išlieka brangiausių Europos miestų penketuke. Nors pandemija turėjo įtakos šiai rinkai Airijoje, pašnekovė sako, kad, palyginti su praėjusiais metais, nuomos kainos toliau augo.

„Vidutinė nuomos kaina Airijoje dabar siekia 1 412 eurų per mėnesį, Dubline vidutinės nuomos išlaidos yra 2 030 eurų per mėnesį“, – pažymi L. Vaičekauskienė.

Dalis siekia socialinio būsto

NT specialistė neabejoja – dešimtmetį ar ilgiau čia gyvenantys tautiečiai jau yra įsigiję arba planuoja įsigyti nuosavą būstą, o tie, kurie nuomojasi, renkasi pagal individualius kriterijus. Anot pašnekovės, paprastai šeimos dairosi 3–4 miegamųjų namo ar apartamentų. Tie, kurie atvažiavę be šeimų, neretai nuomojasi kambarį arba studiją.

„Senbuviai nebenori gyventi susispaudę po keletą šeimų viename būste, yra apsisprendę likti Airijoje, bent kol vaikai baigs mokyklas, ir yra linkę labiau investuoti į gyvenimo kokybę, renkasi komfortą, erdvius namus su vieta mašinai, žiūri, kad būtų kuo patogiau nuvykti į darbą, mokyklą, užklasinės veiklos vietas.

Aišku, yra ir tokių, kurie kooperuojasi gyventi kartu, kad būtų pigiau. Tie, kas ieško kambario nuomai, nori, kad name gyventų kuo mažiau žmonių, kad kambarys turėtų tualetą su dušu“, – tendencijas išskiria L. Vaičekauskienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad dalis Airijoje gyvenančių lietuvių siekia ir socialinio būsto. Vis dėlto NT specialistė įspėja, kad jį gauti nėra taip lengva.

„Tiems, kurie gauna mažas pajamas, valstybė padeda mokėti nuomą ir automatiškai įtraukia į eilę gauti socialinį būstą. Nuoma, kurią moka nuomininkas namų valdybai, yra labai maža ir priklauso nuo pajamų. Bet neprisikurkite iliuzijų – reikia atitikti griežtus reikalavimus, kartkartėmis pristatyti įvairias formas ir finansines ataskaitas. Be to, žmonės tokio būsto laukia dešimtmečiais.

Tiesa, yra „išradingų“ tautiečių, kurie naudojasi sistema ir socialinio būsto siekia labai atkakliai: slėpdami pajamas, sąmoningai blogindami savo gyvenimo sąlygas ar bandydami ieškoti ligų, kad gautų neįgalumą“, – sako L. Vaičekauskienė.

Būsto nuomai Dubline ieškantiems tautiečiams pašnekovė pirmiausia pataria apsibrėžti poreikius ir susipažinti su rajonu, kuriame svarstoma įsikurti.

„Pagalvokite, kokio būsto reikia, ar visus būsto gyventojus tenkina vieta, kiek laiko vyksite į darbą, mokyklą. Jei rajonas nepažįstamas, pasivažinėkite arba pasivaikščiokite aplinkui, pašnekinkite vietos gyventojus ar kaimynus.

Pavyzdžiui, kai kurie rajonai – Finglas, Balimanas – istoriškai turi blogą reputaciją ir žmonės bijo net pagalvoti apie juos, bet tai nereiškia, kad visas rajonas yra blogas. Žmonės migruoja, rajono atmosfera keičiasi“, – pasakoja NT specialistė.

Pataria negudrauti ir atidžiai skaityti nuomos sutartį

L. Vaičekauskienės teigimu, nuomininkai neretai nutyli priežastis, dėl kurių paliko ankstesnę gyvenamąją vietą. Pavyzdžiui, kad nemokėjo nuomos, trukdė kaimynams, nuniokojo būstą. Taip pat pasitaiko atvejų, kai išsinuomoję būstą slepia augintinius, o vėliau stebisi, kad sužinojęs šeimininkas neleidžia laikyti gyvūno arba nutraukia sutartį.

Anot pašnekovės, socialinę paramą nuomai gaunantys asmenys taip pat neretai neatskleidžia tokios informacijos, nes daug nuomotojų tokių nuomininkų priimti nenori.

„Nenori dėl to, kad yra susiformavusi negera nuomonė apie socialiai remtinus nuomininkus. Kad ir kaip gaila, labai dažnai kenčia tikrai tvarkingi, padorūs ir pareigingi nuomininkai. Šiandien šitą pagalbą gali gauti visi mažas pajamas gaunantys žmonės“, – komentuoja pašnekovė.

Vis dėlto NT ekspertė pataria būti sąžiningiems su agentu ar nuomotoju ir nemėginti vienaip ar kitaip pergudrauti.

„Melas anksčiau ar vėliau išlenda, o pasitikėjimas būna prarastas. Tokiu atveju jokių nuolaidų ar paslaugų iš nuomotojo bėdos atveju nesitikėkite. Nuomininkai puikiai išmano savo teises ir pamiršta, kad nuomuotojas irgi jas išmano.

Visais atvejais, kad ir kaip sunku būtų bendrauti, patarčiau kalbėtis ir ieškoti kompromiso. Tik jo neradus reikia kreiptis į institucijas pagalbos“, – dėsto L. Vaičekauskienė.

Jau išsirinkus būstą pašnekovė pataria atidžiai skaityti nuomos sutartį, išsiaiškinti visus kylančius klausimus ir tik tada pasirašyti. Anot NT specialistės, ypač svarbu laikytis sutarties sąlygų, laiku mokėti nuomą, antraip kyla rizika prarasti būstą.

„Patarčiau pasidaryti būsto nuotraukų ar vaizdo įrašą prieš įsikeliant gyventi. Taip turėsite įrodymą, kokia buvo būsto būklė nuomos pradžioje, kad išvengtumėte nesusipratimų, kai būstą paliksite. Pradėję nuomotis būstą viską fiksuokite, bendraukite ir iškart praneškite agentui ar nuomotojui apie gedimus“, – pataria L. Vaičekauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt