Aktualijos

2020.12.05 13:26

Kelionių prieš šventes gausa: į Lietuvą grįžta emigrantai, o negrįžusiuosius svetur lankys artimieji iš Lietuvos

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.12.05 13:26

Dėl COVID-19 šiųmetės Kalėdos nebus tokios, kaip įprasta, tačiau nemažai svetur gyvenančių ar dirbančių lietuvių vis tiek traukia namo. Tarptautiniuose keltuose, plukdančiuose iš Švedijos, jau beveik nebeliko laisvų vietų. Oro uostuose kiek kitokios tendencijos – sutikti švenčių žmonės skrenda ne tik į Lietuvą, bet ir svetur.

Keltais iš Švedijos – grįžtančiųjų srautas

Gyvenimą tvirtai supančiojusi pandemija nepakeitė žmonių noro šventes sutikti gimtuose kraštuose arba svetur drauge su artimaisiais. Pastebima, kad gruodį svetur gyvenantys ar dirbantys lietuviai aktyviau traukia į Lietuvą.

„Švedijos linijoje Karlshamnas–Klaipėda matome padidėjusį žmonių srautą. Kiekvienais metais Kalėdų laikotarpiu tai yra piko mėnuo. Visais metais taip būdavo, žmonės vis grįždavo. Šiais metais taip pat turime užpildytus laivus. Galima daryti prielaidą, kad grįžta ne tik emigrantai, bet ir tie, kurie dirba Skandinavijoje“, – apibendrino bendrovės „DFDS Seaways“ viešųjų ryšių ir komunikacijos vadovas Vaidas Klumbys.

Tiesa, dėl pandemijos laivuose yra mažiau vietų, nei būdavo anksčiau, tad kiekvienu reisu plaukia mažiau žmonių.

„Vietų skaičius laivuose yra mažesnis, bet užpildymas šventiniu laikotarpiu tikrai geras. Žmonės grįžta“, – teigė V. Klumbys.

Anot pašnekovo, keltuose, plaukiančiuose iš Švedijos, jau beveik neliko laisvų vietų.

Kol kas aktyviausias judėjimas yra iš Švedijos į Lietuvą. Numatoma, kad po švenčių keleivių srautas ūgtelės į kitą pusę – žmonės grįš į darbus, namus užsienyje.

Žmonės grįžta.

Tiesa, nors iš Švedijos į Lietuvą žmonės plaukia gana aktyviai, Vokietijos linijoje tokios apkrovos nejuntama.

„Ten paklausa mažesnė, bet Vokietijos linija nuo Švedijos linijos skiriasi tuo, kad paprastai gruodžio mėnesį būdavo atostoginio, poilsinio segmento. Kadangi Vokietina garsėja Kalėdomis, Kalėdų mugėmis, dažnas lietuvis ir smulkusis verslas važiuodavo. Dabar šito nebėra. Matome, kad keltų užpildymas nebėra toks, koks būdavo prieš pandemiją, nors parduodamas mažesnis skaičius vietų“, – dėstė tarptautinių keltų bendrovės atstovas.

Oro transportu juda abiem kryptimis, yra planuojančiųjų šventines atostogas užsienyje

Keleivių sujudimas fiksuojamas ir Lietuvos oro uostuose.

Valstybės įmonės „Lietuvos oro uostai“ Aviacinių paslaugų skyriaus vadovas Aurimas Stikliūnas teigė, kad keleiviai domisi galimybėmis tiek išvykti iš Lietuvos, tiek į ją grįžti.

„Sulaukiame lietuvių užklausų dėl galimybės vykti į emigrantines sritis aplankyti artimųjų. Taip pat sulaukiame pačių emigrantų užklausų, ar jie galės grįžti į Lietuvą. Paklausa yra iš abiejų pusių“, – apibendrino A. Stikliūnas.

Tiesa, viską lems ribojimai dėl pandemijos. Šiuo metu į Lietuvą be privalomos saviizoliacijos galima atvykti iš daugelio Europos šalių. Toks reguliavimas, anot pašnekovo, sukuria palankias galimybes žmonėms vykti į Lietuvą. Neatmetama, kad išvykstančiųjų srautui įtakos gali turėti tai, ar atvykus iš Lietuvos pasirinktoje šalyje neteks izoliuotis.

Paklausa yra iš abiejų pusių.

Žmones lėktuvais skraidinančios bendrovės, pasak pašnekovo, reagavo į augančią paklausą ir nuo gruodžio vidurio siūlo papildomų skrydžių iš Lietuvos oro uostų.

„Šiuo metu turime apie 25 proc. skrydžių, palyginti su 2019 metais, bet gruodžio viduryje skrydžių skaičius turėtų išaugti ir siekti 40 proc. praėjusių metų“, – dėstė „Lietuvos oro uostų“ atstovas.

Nors šiuo metu atostogų svetur galimybės yra labai ribotos, nedidelė keleivių dalis vis dėlto pasinaudos galimybe išvykti ten, kur nereikia izoliuotis, – į Tailandą, Jungtinius Arabų Emyratus, Maldyvus.

„Matome, kad maža dalis keleivių, bet vis dėlto ieško tokių progų“, – tikino A. Stikliūnas.

Skrydžių kompanijos nuo gruodžio vidurio keletą kartų per savaitę vykdys skrydžius į šiltuosius regionus – Ispaniją, Italiją ir Graikiją.

„Žinoma, ten gyvena ir nemažai lietuvių. Taigi tai bus galimybė ir sugrįžti, ir išvykti pas artimuosius“, – sakė pašnekovas.

Vis dėlto daugiausia žmonių gruodį judės Airijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos, Prancūzijos kryptimis.

Keliaujantiesiems rekomenduojama pasidomėti suvaržymais dėl pandemijos

Šventinis laikotarpis tiek skrydžių kompanijoms, tiek oro uostams bus ypatingas, nes teks užtikrinti kelionių saugumą COVID-19 grėsmės prasme.

Keleiviams, vykstantiems svetur, rekomenduojama pasidomėti izoliacijos ar testavimo dėl COVID-19 tvarka būtent toje šalyje, į kurią vykstama.

„Matome tendenciją, kad kol nėra vakcinos, testavimas vykdomas plačiai ir kitų Europos šalių oro uostuose. Taip siekiama paspartinti keliavimo procesą ir kad keleiviams nereikėtų sukti galvos, kur pasidaryti testą. Lietuvos oro uostuose šiuo metu tokios galimybės nėra, nes esama teisinė bazė ir teisinis reguliavimas neleidžia teikti tokios paslaugos. Šiuo metu tokios paslaugos pasiūlyti negalime, nors poreikį matome ir sulaukiame užklausų“, – dėstė „Lietuvos oro uostų“ Aviacinių paslaugų skyriaus vadovas A. Stikliūnas.

Prognozuojama, kad tarptautinis judėjimas pastebimai atsigaus, kai norintiesiems atvykti atsivers vis daugiau valstybių. Kitas ypač svarbus veiksnys bus COVID-19 vakcina. Tad didesnio lūžio laukiama pavasarį.