Aktualijos

2020.11.22 19:35

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: kandidatai į ministrus ir Karbauskio pasitraukimas iš Seimo

LRT.lt, BNS, ELTA2020.11.22 19:35

Tebesitęsianti kova su COVID-19, pristatyta Ingridos Šimonytės kandidatūra į ministro pirmininko postą, paaiškėjusios siūlomų ministrų pavardės, „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimas dėl pasitraukimo iš Seimo ir Lenkijos prezidento vizitas Lietuvoje, – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per pastarąją savaitę patvirtinta 12325 nauji COVID-19 atvejai. Šiuo metu koronavirusu tebeserga 35560 asmenys, 10945 pasveiko.

Toliau auga ir mirčių nuo COVID-19 skaičius. Pranešta, kad šią savaitę koronavirusas nusinešė dar 109 gyvybes. Iš viso šalyje nuo šio viruso mirė 386 žmonės, dėl kitų priežasčių mirė 156 užsikrėtusieji.

Planai dėl karantino pratęsimo. Kadenciją baigiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Vyriausybei siūlys karantiną tęsti dar bent tris savaites po to, kai lapkričio 29-ąją baigsis dabar numatytas terminas.

Karantino taisyklių patikslinimas. Vyriausybė patikslino karantino nuostatas, aiškiau apibrėždama ribojimus sporto klubams, baseinų ir pirčių paslaugoms. S. Skvernelis teigė, kad tolesni laikinosios Vyriausybės sprendimai dėl karantino pratęsimo priklausys nuo COVID-19 plitimo rodiklių, ligoninių užimtumo, tačiau patvirtino, kad karantinas truks bent iki jo vadovaujamos Vyriausybės darbo pabaigos.

Naujienos dėl vakcinų. Lietuvos Vyriausybė pritarė siūlymui įsigyti 1,24 mln. vakcinos nuo koronaviruso dozių iš jas kuriančių farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“. Pati „Pfizer“ pranešė baigusi vakcinos tyrimą, kuris parodė, kad preparato veiksmingumas siekia 95 procentus.

Gerų žinių šią savaitę pranešė ir JAV biotechnologijų bendrovė „Moderna“. Ji paskelbė, kad, remiantis daugiau kaip 30 tūkst. žmonių klinikinių tyrimų rezultatais, jos kuriamos vakcinos nuo COVID-19 veiksmingumas siekia 94,5 proc. Įmonė tikisi iki metų pabaigos pagaminti 20 milijonų dozių, tačiau plačiau prieinama ji tikriausiai bus ne anksčiau kaip pavasarį.

Tyrimai dėl antikūnų. Koronaviruso židiniu pavasarį buvusios Nemenčinės gyventojų kraujo tyrimus atlikę Vilniaus universiteto mokslininkai paskelbė, kad imunitetą užtikrinantys antikūnai išlieka pusę metų.

Mobiliosios komandos. Lietuvoje pradėjo veikti mobiliosios komandos, kurios teiks asmens sveikatos priežiūros paslaugas koronavirusu sergantiems ir rizikos grupei priklausantiems asmenims jų namuose arba socialinės globos namuose, kuriuose jie gyvena. Pirma tokia mobilioji komanda pradėjo dirbti Raseinių rajone.

Reikalavimai atvykstantiesiems. Pirmadienį įsigaliojo reikalavimas atlikti koronaviruso testą asmenims, atvykstantiems iš Danijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Nyderlandų ir Švedijos. Tokių priemonių imtasi reaguojant į pranešimus, kad šių šalių audinių auginimo ūkiuose nustatyta mutavusi koronaviruso atmaina.

Paskola. Europos Komisija Lietuvai perdavė 300 mln. eurų lengvatinę paskolą. Šios lėšos skirtos darbo vietoms išsaugoti ir padėti darbuotojams, nukentėjusiems nuo koronaviruso krizės. Iš viso Lietuvai numatyta skirti 602,31 mln. eurų.

Ministrų kandidatūros ir kitų pozicijų dalybos

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį Seime pristatė I. Šimonytės kandidatūrą į ministro pirmininko pareigas. Šalies vadovas sakė, kad pirmas Vyriausybės uždavinys bus suvaldyti koronaviruso pandemiją, ir paragino ilgesnėje perspektyvoje siekti „didesnio socialinio teisingumo – užtikrinti pakankamą viešųjų paslaugų finansavimą, naikinti neteisingas mokestines lengvatas, mažinti pajamų nelygybę, didinti savivaldos finansinį savarankiškumą“.

I. Šimonytės kandidatūros svarstymui parlamente numatyta savaitė. Iki priesaikos ji dar turės su prezidentu suderinti Vyriausybės sudėtį ir gauti parlamento patvirtinimą Vyriausybės programai.

Anksčiau šią savaitę į premjerus teikiama I. Šimonytė paskelbė kandidatus į ministrus:

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai: Arvydas Anušauskas – krašto apsaugos; Agnė Bilotaitė – vidaus reikalų; Arūnas Dulkys – sveikatos apsaugos; Gabrielius Landsbergis – užsienio reikalų; Monika Navickienė – socialinės apsaugos ir darbo; Gintarė Skaistė – finansų; Jurgita Šiugždinienė – švietimo, mokslo ir sporto; Dainius Kreivys – energetikos.

„Laisvės partija“: Kasparas Adomaitis – susisiekimo, Aušrinė Armonaitė – ekonomikos ir inovacijų; Evelina Dobrovolska – teisingumo.

Liberalų sąjūdis: Simonas Gentvilas – aplinkos apsaugos; Simonas Kairys – kultūros.

Kandidatas į žemės ūkio ministrus kol kas nepaskelbtas. Dėl šių kandidatūrų taip pat dar nėra susitarta su prezidentu G. Nausėda.

Taip pat skaitykite

Portalo LRT.lt kalbinti ekspertai teigė, kad galima būsima Vyriausybė, nors ir be didelės politinės patirties, atrodo ambicinga. Įžvelgiama daug „šviežio kraujo“, bet matoma ir katė maiše.

Šią savaitę paaiškėjo ir į Seimo pirmininko pavaduotojų pareigas paskirtųjų pavardės. Tai konservatoriai Paulius Saudargas ir Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė bei Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas. Seimui atmetus „valstietės“ Aušrinės Norkienės kandidatūrą, patvirtinta ir socialdemokrato Juliaus Sabatausko kandidatūra.

Taip pat pasiūlyti kandidatai į penkiolikos parlamentinių komitetų pirmininkus.

Taip pat skaitykite

Įtampa Seime ir Ramūno Karbauskio pasitraukimas

Seimo pirmininkei liberalų lyderei Viktorijai Čmilytei-Nielsen paraginus „valstiečius“ ieškoti kitos kandidatūros į vicepirmininkus vietoj A. Norkienės, „valstiečiai“ ir socialdemokratai kalbėjo, kad neskirdami jų kandidatų į Seimo valdybą dešinieji pažeidžia opozicijos teises.

Galiausiai ketvirtadienį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis pranešė atsisakantis Seimo nario mandato. Jis teigia taip protestuojantis prieš naujosios valdžios veiksmus skirstant pozicijas parlamente, kai „valstiečiai“ negavo nei Seimo vicepirmininko, nei Audito komiteto pirmininko pareigų.

R. Karbauskis sako, kad visiškai iš politikos nesitrauks ir ruoš partiją savivaldos rinkimams. Kai kurie politiniai oponentai spėlioja, kad R. Karbauskis dar gali apsigalvoti.

Šią savaitę apie pasitraukimą iš Liberalų sąjūdžio frakcijos paskelbė ir Kęstutis Glaveckas. Jis tokio sprendimo priežasčių nekomentuoja, kolegos sako, kad pasitraukimą galėjo lemti tai, jog jis negavo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininko pareigų.

Lenkijos prezidento vizitas

Dviejų dienų vizito šią savaitę į Lietuvą buvo atvykęs Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Šalių vadovai aptarė bendradarbiavimo klausimus, įvykius Baltarusijoje bei žmogaus teisių klausimus pačioje Lenkijoje, kur vyksta masiniai protestai dėl abortų įstatymo griežtinimo.

Lietuvos vadovas G. Nausėda sako, kad susitikime iškėlė klausimą dėl abortų draudimų ir paragino Lenkijos valdžią ieškoti kompromisų su protestus rengiančia visuomene.

A. Duda pabrėžė, kad Lenkijoje žmogaus teisės atitinka visus tarptautinius standartus, o jo pasiūlytos pataisos, švelninančios abortų draudimą, užtikrins moterų teises. Plačiau skaitykite ČIA.

Išplėstos sankcijos Baltarusijai

Lietuva, Latvija ir Estija išplėtė sankcijas Baltarusijos režimo pareigūnams ir įtraukė į juodąjį sąrašą informacijos bei sporto ministrus. Baltijos šalys koordinuotai sąrašą papildė 28 pavardėmis, siekdamos išlaikyti spaudimą Aliaksandro Lukašenkos režimui.

Baltarusijos sporto ministrui Sergejui Kovalčiukui sankcijos įvestos dėl režimą kritikuojančių sportininkų persekiojimo, o informacijos ministrui Igoriui Sluckiui – dėl interneto ribojimo.