Aktualijos

2020.11.12 10:45

Ispanijos lietuvių bendruomenė kuria mobiliąją programėlę į šiuolaikinę vergovę patekusiems tautiečiams

LRT.lt2020.11.12 10:45

Ispanijos lietuvių bendruomenė kuria mobiliąją programėlę, kuri padės į prekeivių žmonėmis rankas patekusiems tautiečiams vienoje vietoje rasti visą reikalingą informaciją ir sulaukti pagalbos, rašoma Ispanijos lietuvių bendruomenės valdybos pranešime žiniasklaidai.

Šiandien pasaulyje egzistuoja daugybė prekybos žmonėmis formų – seksualinis išnaudojimas, vergiškas darbas, elgetavimas, išnaudojimas nusikaltimams vykdyti, priverstinės santuokos, prekyba organais, kt.) Prekiautojai žmonėmis darosi vis išradingesni. Naudojama vis mažiau fizinės jėgos, bet daugėja psichologinio smurto.

„Tai, kad nematome vergovės, nereiškia, kad jos nėra šalia jūsų arba produktuose, kuriuos vartojate. Jeigu žmonėms, gaminantiems šias prekes, gresia pavojus, jų darbo sąlygos yra neteisėtos, laikas veikti“, – sako projekto vadovė Ieva Čekuolytė.

Vis dažniau nusikaltėliai aukų paieškai pasitelkia ir virtualią erdvę. Naivius, pažeidžiamus žmones vilioja itin patraukliai skambantys apgaulingi darbo pasiūlymai.

„Nors problema dažnam mūsų atrodo tolima, dažniausiai tiesiog trūksta sąmoningumo, atidumo aplinkai. Pasidomėjus paaiškėja, kad vergiškos darbo sąlygos ir žmonių, nežinančių savo teisių, išnaudojimas klesti ne tik žemės ūkyje, statybose, bet ir aptarnavimo sektoriuje“, – atkreipia dėmesį Ispanijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkė Agneta Vansavičienė.

Pagalba lietuvių kalba vienu mygtuko paspaudimu

Ispanijoje gyvena daugiau nei 28 tūkst. lietuvių. Šalis pirmauja šiuolaikinės vergystės atvejų skaičiumi. Prievartą prieš savo tautiečius dažnai naudoja ir Lietuvos piliečiai, kasmet išaiškinamos kelios jų nusikalstamos organizacijos.

Dažniausiai į išnaudojimu grįstas darbo sąlygas patenka asmenys be vidurinio ir netgi pagrindinio išsilavinimo, atvykę iš mažų miestelių, nemokantys užsienio kalbų, patiklūs, pažeidžiami, turintys priklausomybių.

Ispanijos lietuvių bendruomenė, laimėjusi Vidaus reikalų ministerijos konkursą „Prekybos žmonėmis prevencija lietuvių bendruomenėse užsienyje“, siekdama priartinti pagalbą labiausiai pažeidžiamoms grupėms, pasitelkė technologijas ir kuria mobiliąją programėlę „Raktas“, ją planuojama pristatyti šių metų gruodžio mėnesį.

Kuriama programėlė, kurią kiekvienas galės įsirašyti į savo mobilųjį telefoną, ir, prireikus pagalbos, tuoj pat ja pasinaudoti. Plakatai su QR kodu, kurį pasitelkus programėlę bus galima įsirašyti, kabės lietuvių renginiuose, parduotuvėse, bažnyčiose, oro uostuose, pasienyje.

Atsisiuntęs programėlę asmuo turės patvirtinti savo buvimo vietą ir pagalba bus pasiekiama vienu mygtuku. Paspaudus raudoną ragelį, pavojuje atsidūręs žmogus automatiškai bus sujungiamas su Lietuvos nacionalinės asociacijos prieš prekybą žmonėmis telefono numeriu, kuris veikia visą parą, septynias dienas per savaitę.

Jei reikia ne skubios pagalbos, o konsultacijos, šone bus pasirinkimo meniu su šalies, kurioje yra lietuvių bendruomenės savanorio, vietos policijos ir organizacijos, kovojančios su prekyba žmonėmis, kontaktai. Taip pat programėlėje bus pateikiama informacija, kaip pažinti prekybą žmonėmis, kur pranešti apie nusikaltimus, kur kreiptis pagalbos. Programėlė „Raktas“ veiks visose 27 ES šalyse.

Kuriama veiksminga tarptautinė pagalbos grandinė

Vergystės aukomis rizikuoja tapti ir asmenys, nesidomėję darbo ir gyvenimo sąlygomis užsienio šalyje. Saugok save, įsirašyk aplikaciją „Raktas“ į savo telefoną, prieš važiuodamas (-a) dirbti į užsienį, nesileisk išnaudojamas (-a) ir nelik abejingas kitam, pakliuvusiam į bėdą. Jei nukentėjai, nori pranešti apie nusikaltimą ar reikia informacijos – lietuviškas SOS numeris, veikiantis visą parą, yra +370 616 91119 (Lietuvos nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis).

Projektas „Raktas“ įgyvendinamas rugsėjo–gruodžio mėnesiais kartu su Jungtinės Karalystės, Graikijos ir Norvegijos lietuvių bendruomenėmis. Šiuo metu vykdoma aktyvi prevencinė veikla, organizuojami mokymai ir seminarai, kuriamas Lietuvoje ir užsienyje veikiančių institucijų, nevyriausybinių organizacijų, teisėsaugos ir užsienio lietuvių bendruomenių atstovų savanorių tinklas.

Aktyvi partnerystė padės greičiau ir veiksmingiau atpažinti aukas ir padėti nukentėjusiesiems nuo prekybos žmonėmis nusikaltimų. Taip pat, sujungus jėgas, planuojama aktyviau vykdyti edukacinę veiklą, supažindinti visuomenę, ir ypač pažeidžiamus jos narius, su darbo užsienyje grėsmėmis, didinti sąmoningumą ir drauge mažinti nusikaltimų skaičių.

Pranešimą parengė Justina Mikeliunaitė, Jovita Bagdonaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt