Aktualijos

2020.10.29 19:07

Išpuolis prieš lietuvį berniuką suvienijo Liverpulio gyventojus – incidento vietoje sukūrė antirasistinį piešinį

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.10.29 19:07

Vaikų neapykantos išpuolis prieš 7-erių metų lietuvį Danielių Liverpulyje, Jungtinėje Karalystėje, nuskambėjo tiek žiniasklaidoje, tiek vietos bendruomenėje. Išreikšdami paramą gyventojai pasirūpino, kad incidento vietoje ant sienos atsirastų piešinys prieš rasizmą. Pasak berniuko tėčio, šeima tokio palaikymo nesitikėjo ir džiaugiasi matydama žmonių neabejingumą.

Incidentas įvyko rugsėjį viename iš Noti Ašo rajone šalia pradinės mokyklos esančių parkų. 7-erių Danielius Levonas ėjo į pamėgtą žaidimų aikštelę su draugu iš lenkų šeimos bei jo mama, kuri vežimėlyje kartu vežėsi dukrą. Kai pasiekė parką, jame jau buvo apie 10–12 pradinukų ir vyresnių vaikų. Pirmiausia jie puolė Danielių.

„Danielius varėsi dviratį, jį pastūmė, tada užšoko ant kojos, įspyrė į ranką. Paskui pradėjo pulti draugo mamą – mėtė butelius ir akmenis, užgauliojo“, – portalui LRT.lt pasakoja berniuko tėtis Arnas Levonas.

Puolama ir ksenofobiškais komentarais užgauliojama moteris išsitraukė mobilųjį telefoną ir užfiksavo vaikų elgesį. Pasak A. Levono, nors jis iškart kreipėsi į policiją, kelias dienas žadėto pareigūnų apsilankymo taip ir nesulaukė.

Tada vyras nusprendė paviešinti kaimynės nufilmuotą vaizdo įrašą savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. Netrukus su šeima susisiekė laikraštis „Liverpool Echo“, jis paskatino įvykiu pasidomėti ir iki tol jokių veiksmų nesiėmusią policiją.

„Policija atvažiavo, kai pasirodė straipsnis“, – sako A. Levonas. Jis taip pat pažymi, kad berniukas jau apklaustas, incidentas laikomas ksenofobišku išpuoliu, o byla keliaus į teismą.

„Po įvykio Danielius nuolat klausė, kodėl taip atsitiko, nesuprato, kodėl jį užpuolė. Reikėjo paaiškinti, kad ne visi vaikai tokie“, – komentuoja lietuvis.

Sulaukė vietos gyventojų palaikymo

Šis neapykantos išpuolis papiktino vietos bendruomenę. A. Levonas sako, jog, pasidalijus įrašu ir pasirodžius straipsniui, ėmė plūsti šimtai palaikymo žinučių.

„Žmonės net siūlė atvežti vaikus, kad Danielius galėtų su jais pažaisti. Su kaimynais turime bendrą susirašinėjimų grupę, jie taip pat labai palaikė, rašė, kad esame kaip šeima, apgailestavo, jog sūnui teko susidurti su tokiu elgesiu, siūlė pagalbą, jei tik ko prireiktų.

Kaimynas gaisrininkas atvežė užpultai moteriai puokštę gėlių ir perdavė visos gaisrinės palaikymą“, – pasakoja pašnekovas.

Dėl incidento su šeima susisiekė ir jų regionui Jungtinės Karalystės (JK) parlamente atstovaujantis Ianas Byrne`as. Jis pasiūlė susitikti ir pasikalbėti apie įvykį, o sužinojęs, kad Danielius lanko futbolo treniruotes ir palaiko Liverpulio klubą, įteikė jam vardinius mėgstamos komandos marškinėlius nuo Liverpulio fanų klubo „Spion Kop 1906“ narių.

Netrukus vienas bendruomenės narys Johnas Congrove`as internete ėmė rinkti lėšas kampanijai prieš neapykantą imigrantams. Jo iniciatyva ir surinktomis lėšomis išpuolio vietoje sieną papuošė ir antirasistinis piešinys su užrašu „Mersisaidas vieningas prieš rasizmą ir fašizmą.“

Piešinį kūrė profesionalus grafičio meistras, jam padėjo ir grupelė pradinukų.

„Mūsų bendruomenė laikosi kartu. Vaikų sukurtas piešinys prieš rasizmą ir fašizmą – puikus bendruomenės vienybės pavyzdys. Jis skatina mus nepamiršti, kiek imigracija prisidėjo prie šio miesto ir šios šalies gerovės“, – „Liverpool Echo“ komentavo I. Byrne`as.

Kadangi kampanijos metu lėšų buvo surinkta daugiau, nei reikėjo piešiniui, nuspręsta kitais metais surengti skirtingas kultūras pristatantį festivalį.

3-ejus metus Liverpulyje, o iš viso 9-erius JK gyvenantis A. Levonas džiaugiasi, kad jų šeimą palietęs skaudus incidentas neliko nepastebėtas ir atkreipė dėmesį į neapykantos prieš imigrantus problemą.

Lietuvio teigimu, kilusi reakcija parodė, jog su tokiais išpuoliais nebus taikstomasi. Tiesa, jis pats tikina savo aplinkoje iki šiol negirdėjęs apie panašius atvejus.

Po „Brexito“ neapykantos nusikaltimų prieš imigrantus padaugėjo. Remiantis JK Vidaus reikalų ministerijos spalio 13 dieną išleistos ataskaitos duomenimis, 2019–2020 m. Anglijoje ir Velse policija (išskyrus Didžiojo Mančesterio policiją) užregistravo 105 090 neapykantos nusikaltimų. Palyginus su 2018–2019 metais (97 446 nusikaltimai), tokių nusikaltimų skaičius išaugo 9 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.