Aktualijos

2020.10.18 19:18

LRT trumpai. Svarbiausios savaitės naujienos iš Lietuvos: pirmojo Seimo rinkimų turo atgarsiai ir rekordiniai COVID-19 skaičiai

LRT.lt, BNS, ELTA2020.10.18 19:18

Atgarsiai po pirmojo rinkimų į Seimą turo, nauji COVID-19 susirgimų rekordai ir raginimai įvesti ribojimus Vilniuje – portalas LRT.lt trumpai pateikia svarbiausius šios savaitės įvykius ir temas iš Lietuvos.

Su COVID-19 susijusios naujienos

Per pastarąją savaitę Lietuvoje patvirtinta 1398 nauji COVID-19 atvejai, o penktadienį buvo fiksuotas naujų susirgimų COVID-19 paros rekordas – patvirtintas 281 atvejis. Šiuo metu koronavirusu tebeserga 4276 asmenų, 3097 pasveiko. Izoliacijoje šiuo metu yra 33 446 asmenys.

Šią savaitę pranešta, kad nuo koronaviruso mirė dar 10 žmonių. Iš viso šalyje nuo COVID-19 mirė 113 žmonių, dėl kitų priežasčių mirė 22 užsikrėtusieji.

Nauji kriterijai dėl pasveikusiųjų. Šią savaitę pranešta, kad keičiami kriterijai, kuriais remiantis asmenys laikomi pasveikusiais nuo koronaviruso: nuo šiol pasveikusiu, kai sergama lengva forma, bus laikomas asmuo, kai nuo ligos pradžios praeis 10 dienų, tai turės patvirtinti gydytojas. Plačiau skaitykite ČIA.

Svarstymai dėl izoliacijos trumpinimo. Vyriausybė svarsto trumpinti privalomos izoliacijos trukmę nuo 14 iki 10 dienų. Nauja tvarka, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, galiotų tiek sergantiems, tiek sąlytį turėjusiems asmenims. Plačiau skaitykite ČIA.

Sprendimas dėl rinkėjų izoliacijoje. Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė leisti saviizoliacijoje esantiems rinkėjams per antrąjį Seimo rinkimų turą balsuoti specialiuose mobiliuosiuose punktuose šešiose savivaldybėse. Plačiau skaitykite ČIA.

Raginimai dėl ribojimų Vilniuje. Stebint nerimą keliančias tendencijas dėl viruso plitimo, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) paragino Vilniaus miesto savivaldybę laikinai riboti aktyvaus laisvalaikio veiklą uždarose patalpose ir trumpinti barų darbo laiką. Savivaldybė atmeta raginimus riboti barų ir kavinių darbo laiką, tačiau žada didinti testavimo apimtis.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga penktadienį taip pat paragino Vilniaus savivaldybę nesnausti ir priimti sprendimus, kad COVID-19 protrūkiai netaptų nebevaldomi. Plačiau skaitykite ČIA.

Taip pat skaitykite

Paveiktų šalių sąrašas. Nuo pirmadienio bus privaloma izoliuotis atvykusiems iš Italijos, Bulgarijos ir Lichenšteino. Šios šalys papildė paveiktų šalių sąrašą, nes jose paskutines 14 dienų sergamumo koronavirusu rodiklis yra daugiau nei 10 proc. didesnis negu Lietuvos. Plačiau skaitykite ČIA.

Seimo rinkimai

Pirmadienį paaiškėjo, kad pirmąjį Seimo rinkimų turą daugiamandatėje apygardoje laimėjo opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai: už konservatorius balsavo 24,8 proc. rinkėjų, jie gaus 23 mandatus parlamente. Antra liko valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, gavusi 17,5 proc. balsų ir 16 mandatų.

Darbo partija gavo 9,47 proc. ir devynis mandatus, Lietuvos socialdemokratų partija – 9,26 proc. ir aštuonis mandatus. Pirmą kartą parlamento rinkimuose dalyvaujanti Laisvės partija surinko 9,02 proc. balsų ir užsitikrino aštuonis mandatus, Liberalų sąjūdis – 6,79 proc. ir šešis mandatus. Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir Socialdemokratų darbo partija neperkopė rinkimų barjero.

Taip pat skaitykite

Prezidentas Gitanas Nausėda telefonu pasveikino šešių į Seimą patekusių partijų pirmininkus. Šalies vadovas sako, kad priklausomai nuo antrojo turo rezultatų gali būti suformuota ir kairioji, ir dešinioji valdančioji dauguma. G. Nausėdos teigimu, daugelis partijų pritaria jo gerovės valstybės vizijai mažinti skurdą ir skirti daugiau dėmesio švietimui, o jis pats yra pasirengęs tarpininkauti siekiant nacionalinio susitarimo dėl švietimo.

Laisvės partija pasirodė geriau, o socialdemokratai – blogiau, nei prognozavo apklausos. Seimo rinkimuose savo valią pareiškė 47,52 proc. rinkėjų – trimis procentiniais punktais mažiau nei per rinkimus 2016 metais.

Taip pat skaitykite

Užsienio lietuvių balsai

Šiais metais užsienyje gyvenantys lietuviai turi istorinį šansą rinkti savo atstovą Seime – jiems buvo įsteigta atskira Pasaulio lietuvių vienmandatė rinkimų apygarda. Po pirmojo turo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė sakė, kad užsienio lietuvių aktyvumo pakanka, kad apygarda išliktų ir per 2024 metų rinkimus.

Užsienio lietuvių balsai lėmė, kad į antrąjį turą iškopė Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė, surinkusi 34,31 proc. balsų, ir konservatorių kandidatė Dalia Asanavičiūtė, sulaukusi 25,85 proc. rinkėjų palaikymo.

Balsuoti Seimo rinkimuose užsienyje buvo užsiregistravę 43 tūkst. 411 rinkėjų, iš jų savo valią pareiškė šiek tiek per 30 tūkstančių.

Visas naujienas, susijusias su rinkimais į Seimą, galite rasti ČIA.

Naujas biudžetas

Vyriausybė paskelbė 2021 metų biudžeto projektą. Valdžios sektoriaus deficitas – skirtumas tarp išlaidų ir pajamų – kitąmet turėtų siekti 5 proc. bendrojo vidaus produkto. Vyriausybė siūlo, kad minimali mėnesio alga popieriuje kitąmet augtų nuo 607 iki 642 eurų, o vadinamieji vaiko pinigai – nuo 60 iki 70 eurų. Pensijos turėtų didėti maždaug 7 procentais. Biudžetą galutinai tvirtins jau naujos kadencijos Seimas gruodžio mėnesį.

Taip pat skaitykite

Mirė kompozitorius, architektas, dailininkas Kęstutis Antanėlis

Antradienį pasirodė žinia apie legendinio kompozitoriaus, architekto ir dailininko Kęstučio Antanėlio mirtį, jam buvo 69-eri. Kolegos velionį prisimena kaip maištingą, veiklų ir labai kūrybingą žmogų, kuris sovietmečiu supažindino daugelį lietuvių su bliuzu ir roku.

Ryškiausias K. Antanėlio darbas – 1971 metais Vilniuje pastatyta A. Lloydo Webberio roko opera „Jėzus Kristus superžvaigždė“. Kolegų prisiminimus apie K. Antanėlį plačiau skaitykite ČIA.