Aktualijos

2020.08.07 20:41

Lietuvė iš komendanto valandos suvaržyto Melburno: žmonės dėl COVID-19 stipriai paveikti psichologiškai

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.08.07 20:41

Antras pagal dydį Australijos miestas Melburnas nuo sekmadienio gyvena komendanto valandos režimu. Šiame mieste įsikūrusi lietuvė Gintautė Gataveckaitė pasakoja, kad žmonės stipriai paveikti psichologiškai. „Ne tik dėl to, kad dauguma susirūpinę finansine situacija, negali tęsti darbų, išeiti iš namų aplankyti šeimos ir draugų, bet ir dėl to, kad antroji banga atėjo labai netikėtai“, – portalui LRT.lt sako pašnekovė.

Melburno gyventojams nuo sekmadienio nurodyta šešias savaites likti namuose nuo aštuntos valandos vakaro iki penktos valandos ryto. Miestiečiai sportoti gali iki valandos per dieną ir ne daugiau nei dviese, kiekvienas išėjęs iš namų privalo dėvėti kaukę ir negali nuo jų nutolti daugiau nei penkis kilometrus.

Į parduotuvę leidžiama eiti tik vienam šeimos nariui, o daugumos prekybos, paslaugų vietų, verslo įmonių veikla sustabdyta. „Pavyzdžiui, barai, restoranai, kirpyklos, grožio salonai, nekilnojamojo turto agentūros, drabužių parduotuvės ir panašiai nuo trečiadienio 23.59 valandos nebegalėjo dirbti.

Restoranams ir barams toliau leidžiama priimti ir pristatyti užsakymus internetu. Drabužių parduotuvės taip pat dirba internetu. Visos mokyklos uždarytos, mokymasis vyksta nuotoliniu būdu pasitelkiant vaizdo ir garso konferencijas“, – vardija G. Gataveckaitė.

Kaip aiškina lietuvė, tokios griežtos priemonės Melburne įvestos dėl nemažėjančio, o kai kuriomis dienomis ir augančio COVID-19 užsikrėtusiųjų skaičiaus. Nors anksčiau buvo privaloma dėvėti kaukes, galiojo tam tikros izoliacijos taisyklės, šių priemonių nepakako.

„Deja, dalis gyventojų šių taisyklių nesilaikė, kategoriškai atsisakė dėvėti kaukes ir tvirtino, kad jų pasirinkimas yra žmogaus teisė. Taip pat rengdavo namie vakarienes, pasibuvimus ir vakarėlius arba atlikę COVID-19 testą nesiizoliuodavo laukdami jo rezultatų“, – pasakoja pašnekovė.

Dabar dauguma gyventojų reikalavimų paiso: dienomis būna namuose, dirba nuotoliniu būdu ir stengiasi išnaudoti bent leidžiamą valandą sportui vaikščiodami ar bėgiodami lauke, sako lietuvė. Tiesa, vietose, kuriose žmonės renkasi sportuoti, pavyzdžiui, parkuose, dažnai patruliuoja Australijos gynybos pajėgų pareigūnai.

Jie tikrina, ar visi laikosi 1,5 metro atstumo, ar nesportuoja didesnėmis nei 2 žmonių grupėmis, ar tikrai gyvena ne toliau nei už 5 kilometrų nuo parko. Po dvidešimtos valandos, tvirtina G. Gataveckaitė, gatvės būna ištuštėjusios, stoja tyla.

„Visuomenė gana stipriai paveikta psichologiškai. Ir ne tik dėl to, kad dauguma žmonių susirūpinę finansine situacija, negali tęsti darbų, išeiti iš namų aplankyti šeimos ir draugų, bet ir dėl to, kad antroji banga atėjo labai netikėtai. Ypač kai su pirmąja banga Australija susidorojo itin sėkmingai – užsikrėtusiųjų skaičius buvo vienas žemiausių pasaulyje.

Komendanto valanda buvo sutikta kamuojant nežiniai, nes visuomenė negavo aiškių, tikslių duomenų, kodėl ir kaip ši priemonė padės sumažinti viruso plitimą.

Mano nuomone, komendanto valanda buvo įvesta siekiant parodyti situacijos rimtumą ir kontroliuoti netinkamai besielgiančius, taisyklių nepaisančius gyventojus“, – sako pašnekovė.

Vis dėlto G. Gataveckaitė pabrėžia, kad padėtis Viktorijos valstijoje, kuriai ir priklauso Melburnas, neatspindi visos šalies situacijos. Kitose valstijose kasdien fiksuojamas naujų užsikrėtusiųjų skaičius svyruoja nuo 0 iki 12 atvejų, todėl ir priemonės taikomos kitokios.

Pavyzdžiui, Naujajame Pietų Velse rekomenduojama išėjus iš namų dėvėti kaukes, tačiau tai nėra privaloma, tam tikri apribojimai taikomi ir lankantis restoranuose, kavinėse.

„Vakarų Australijoje apribojimų beveik nebėra. Gyventojai gali eiti žiūrėti futbolo į stadioną – leidžiama būti 50 proc. žiūrovų. Stadione telpa 60 tūkstančių žmonių, taigi šiuo metu rungtynes gyvai gali stebėti 30 tūkstančių. Šioje valstijoje nefiksuojamas viruso perdavimas bendruomenėje“, – komentuoja lietuvė.

Anot jos, išaugęs susirgimų skaičius Australijoje įvardijamas kaip antroji viruso banga. „Kartais, deja, ir kaip Melburno banga, nes kitose valstijose antroji banga kol kas neprasidėjo. Tikėkimės, ir neprasidės“, – sako G. Gataveckaitė.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad pirmąją bangą Australijai pavyko gana sėkmingai suvaldyti dėl to, jog daugiausia susirgimų buvo fiksuojama tarp sugrįžusių iš užsienio ir viešbučiuose besikarantinavusių arba namuose dvi savaites praleidusių asmenų.

Tuomet atsekti viruso kelią ir sustabdyti jo plitimą buvo lengviau. „Dabar virusas perduodamas visuomenėje. Dažnu atveju neįmanoma susekti viruso šaltinio ir suvaldyti tolesnio plitimo“, – teigia lietuvė.

Per pastarąją parą Australijoje užfiksuoti 408 nauji COVID-19 atvejai. Bendras susirgimų skaičius šioje šalyje siekia 20 270, iš jų pasveiko 11 147, mirė 266, tebeserga 8 857 žmonės.