Aktualijos

2020.05.23 11:56

LRT trumpai. Kokios galimybės keliauti į Lietuvą ir iš jos?

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.05.23 11:56

Nors skrydžiai iš Lietuvos yra vykdomi tik trimis kryptimis ir vis dar išlieka daug nežinomybės dėl ateities kelionių, lietuviai ieško galimybių susitikti su užsienyje ar Lietuvoje likusiais mylimaisiais, aplankyti artimuosius ar sugrįžti į darbą emigracijoje. Specialistai praneša, kad švelnėjant karantinui atsiranda ir vis daugiau galimybių keliauti. Ką privalu žinoti prieš planuojant kelionę?

Krypčių daugės

Jau pirmadienį žadama atnaujinti reguliarius skrydžius iš Vilniaus ir Kauno į Oslą. Šiuo metu reguliarūs skrydžiai vykdomi trimis kryptimis: Frankfurto, Rygos ir Talino. Kitiems skrydžiams leidimų kol kas nėra išduota.

Nors kol kas tiesioginių skrydžių į lietuvių emigrantų gausiai gyvenamą Jungtinę Karalystę nėra, populiarus išlieka oro linijų „Lufthansa“ skrydis į Londoną per Frankfurtą, tai šiuo metu yra vienintelė galimybė pasiekti Anglijos sostinę ar grįžti į Lietuvą iš jos.

Grįžti į Lietuvą galima per Frankfurtą, keltu iš Kylio, Rostoko, Travemiundės (Vokietija) į Klaipėdą, taip pat per Latviją ir Estiją, nuo kitos savaitės – iš Norvegijos.

Įspėjama, kad nors kai kurios oro linijos ir skelbia apie planuojamus skrydžius kitomis kryptimis, įsigyti bilietus reikėtų tik patikrinus informaciją Vilniaus oro uosto tinklalapyje ar Užsienio reikalų ministerijos pateikiamoje informacijoje www.keliauk.urm.lt. Kitu atveju išlieka didelė rizika, kad skrydis galiausiai bus atšauktas.

Reguliariems skrydžiams leidimus išduoda Vyriausybė Užsienio reikalų ministerijos teikimu, o kitiems – Lietuvos transporto saugos agentūra.

Daugiausia priimant sprendimus dėl kelionių šiuo metu lemia epidemiologinė padėtis toje šalyje, kur keliaujama. Dar šią savaitę LRT.lt rašė, kad tolimesni skrydžių atnaujinimai bus įgyvendinami koordinuojant veiksmus su kitomis Baltijos valstybėmis.

„Tarp trijų Baltijos valstybių sutarta koordinacija, sutarta laikytis bendro principo, yra nustatytas rodiklis – per dvi savaites ne daugiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Jeigu to nėra viršijama, ta kryptis laikoma saugia“, – konferencijos metu nurodė S. Skvernelis.

„Keliauti beveik neįmanoma“

Kaip LRT.lt teigė Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė, dabartinėmis sąlygomis vykti į keliones yra ypač sunku.

„Dabartinėmis sąlygomis keliauti beveik neįmanoma. Kol kas laisvai keliauti Lietuvos piliečiai gali tik į Latviją bei Estiją, dėl mūsų bendrų susitarimų vadinamasis Travel Bubble leidžia turistines keliones. Beje, URM kelionių rekomendaciją yra atnaujinusi (rekomenduojama laikytis šalies nurodymų) tik šioms dviem šalims. Visur kitur vis dar rekomenduojame nevykti“, – sakė R. Jakilaitienė.

Europos Sąjungos (ES) sienų kirtimas dar apribotas. Daugumą šalių tranzitu galima būtų kirsti tik turint labai aiškią ir dažniausiai dokumentais pagrindžiamą priežastį. Dauguma užsienio šalių piliečių turistauti dar negali ir kada tai bus leidžiama, priklauso nuo kiekvienos šalies sprendimų švelninant apribojimus.

„Užvakar Kroatija paskelbė, kad ES ir Šengeno erdvės šalių piliečiai gali atvykti į Kroatiją turistiniais tikslais, jei turi iš anksto apmokėtą ar rezervuotą apgyvendinimo vietą ar jachtą. Girdime, kad Italija – itin mėgstama kelionių kryptis – švelnina karantino priemones, tačiau tik savo gyventojams. Apie jokius turistus dar nekalbama.

Ispanija jau skelbia, kad turintiesiems nekilnojamojo turto šalyje jau galima atvykti, bet būtina turėti ne tik nekilnojamojo turto, tačiau ir rezidento statusą. Taigi greičiausiai šiemet turistams reikės taikytis prie įvairių apribojimų ir reikalavimų.

Tad dar palaukime, kaip šalims pavyks susidoroti su virusu, ir atraskime Lietuvą iš naujo. Juk turime ir pajūrį, ir ežerų, nuostabių restauruotų dvarų, upių ir įvairių pramogų atostogoms. Palaikykime vietinius verslus keliaudami Lietuvoje“, – sakė pašnekovė.

Užsienio šalys riboja užsienio piliečių atvykimą, todėl ketinant keliauti būtina rasti informaciją apie šalies, į kurią vykstama, reikalavimus atvykstantiesiems. Jei teks iki savo kelionės tikslo vykti tranzitu per kitas ES šalis, taip pat būtina sužinoti reikalavimus tranzitui. Informacija apie vykimą į ES šalis, Didžiąją Britaniją, Norvegiją bei Islandiją yra keliauk.urm.lt. Čia pateiktos nuorodos į šalių oficialias institucijas, kurios teikia informaciją apie reikalavimus ir apribojimus.

Išimtis šeimoms ir poroms

Į Lietuvą taip pat gali atvykti ir užsienyje gyvenančios antrosios pusės. Pabrėžta, kad išlaikomas šeimų susijungimo principas. Tai būtų laikoma išimtine teise, tačiau yra galimybė į Lietuvą atskristi užsienyje šiuo metu gyvenantiems partneriams bei sutuoktiniams.

Sugrįžus į Lietuvą ar išvykus, jei keliaujama ne iš Baltijos šalių ar Lenkijos, yra privaloma laikytis 14 dienų saviizoliacijos.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Spaudos tarnybos vyr. specialistės Justinos Petravičienės, sugrįžus, pavyzdžiui, iš Latvijos pajūrio, ir neišvykus iš šios šalies teritorijos, karantino laikytis nereikės ir jokių papildomų reikalavimų nebus. Bus tik pamatuojama tik kūno temperatūra.

Tačiau jei, pavyzdžiui, sugrįžtama iš Švedijos ar kokios kitos šalies, kad ir per Baltijos šalis ar Lenkiją, saviizoliacija yra privaloma.

„Norėdamas vykti į užsienio šalį žmogus turėtų įvertinti tos šalies reikalavimus ir padėtį. Taisyklės skirtingose šalyse gali skirtis, o, atlikus testą Lietuvoje, jo rezultatai atsidurs elektroninėje sveikatos sistemoje. Galėsite tai pamatyti, bet tyrimo atsakymai nėra verčiami. Reikia vadovautis tos valstybės reikalavimais. Jei ta (į kurią keliaujama) valstybė jus įsileidžia, galbūt pas juos atskridus reikės atlikti testą“, – kalbėjo specialistė.

LRT.lt jau rašė, kad viešai skelbiami „Google“ duomenys parodė, jog pastarosiomis savaitėmis lietuviai ėmė aktyviau lankytis prekybos ir poilsio vietose, dalis grįžo į biurus, aktyviau naudojamasi visuomeniniu transportu.

Trys tarptautinio keleivių pervežimo autobusais bendrovės pranešė atnaujinančios susisiekimą tarp Baltijos valstybių sostinių. „Lux Express“ susisiekimą atnaujins nuo gegužės 22-osios, „Ecolines“ – nuo gegužės 29 dienos, o „Eurolines“ – nuo birželio 5 dienos.

Kol kas karantinas Lietuvoje yra paskelbtas iki gegužės 31 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.