Aktualijos

2020.05.16 17:54

„Eurovizija“ kasmet suvienija ir tautiečius visame pasaulyje: ką šiame konkurse lemia patriotiškumas?

Karolina Marcinkevičiūtė, LRT.lt2020.05.16 17:54

Nors tarptautinis „Eurovizijos“ konkursas buvo atšauktas dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos, susidomėjimas tradiciniu renginiu nesumažėjo. Socialiniuose tinkluose ir privačiose fanų grupėse užsienio lietuviai dalijasi palaikančiomis žinutėmis šiemet Lietuvą turėjusiems atstovauti „The Roop“ bei ragina ir toliau palaikyti mūsų šalies atstovus, nepamiršti patriotiškumo.

Skatina pilietiškumą

Kaip LRT.lt sakė Lietuvos delegacijos „Eurovizijoje“ vadovas, prodiuseris Audrius Giržadas, ne paslaptis, jog nemažai palaikymo Lietuvos atstovai visuomet sulaukia iš tų šalių, kuriose gyvena daug emigrantų iš Lietuvos.

„Iš tiesų lietuvių bendruomenės tose šalyse, kurios gali už mus balsuoti, mums labai padeda, ypač jei joms daina patinka ar atlikėjo komanda pasistengia pabendrauti su bendruomene“, – kalbėjo prodiuseris.

Anot jo, neretai pasibaigus nacionalinei konkurso atrankai ir paaiškėjus Lietuvos atstovui speciali žinutė būna skiriama būtent užsienyje gyvenantiems tautiečiams. Tai tarsi priminimas apie save ir pilietiškumo žadinimas.

„Delegacijos dabar rečiau važiuoja į kitas šalis, kadangi (paprastai) vyksta pristatymo renginiai Londone, Amsterdame, Tel Avive ir Latvijoje, ten suvažiuoja daug žurnalistų. Prieš konkursą pervargti niekas nenori, tad dalyviai stengiasi išnaudoti ir socialinę erdvę, tačiau visos šalys be išimties stengiasi priminti savo diasporoms, kad jie tokie yra.

Kai kurių šalių bendruomenės balsuoja visiškai beatodairiškai ir nesvarbu, ar jiems patinka ta daina, ar ne.

Lietuviai išlaiko objektyvumą ir šaltą protą, nebūtinai visus 20 balsų beatodairiškai atiduoda Lietuvos atstovui. Jei patinka kitų šalių atlikėjai, balsuoja ir už kitus“, – kalbėjo A. Giržadas.

Daugiausia balų – iš emigrantų?

Jam pritarė ir „Eurovizijos“ konkurso apžvalgininkas Justas Buivydas. Praėjusiais metais iš Airijos, Jungtinės Karalystės ir Norvegijos mūsų šalies atstovas Jurijus Veklenko sulaukė po 12 taškų (iš viso 36), kai iš likusių 17-os šalių pavyko gauti 41 balą.

Labai panašūs rezultatai pastebimi ir kitais metais. 2016 ir 2018 m. iš šalių, kuriose gausu mūsų emigrantų, žiūrovų finale gavome taip pat 36 taškus, 2017 pusfinalyje – 22 (Jungtinė Karalystė mūsų pusfinalyje nebalsavo).

„Man visada įdomu matyti, kaip lietuviai pyksta, kad Balkanai, Skandinavai balsuoja vieni už kitus, o Graikija ir Kipras kasmet apsikeičia po 12 balų.

Tie patys žmonės nepastebi, kad iš tų Europos šalių, kuriose lietuvių diaspora didžiausia ir aktyviausia, o čia kalbu, žinoma, apie Airiją, Jungtinę Karalystę ir Norvegiją, žiūrovų kiekvienais metais gauname gausybę taškų.

Dar vienas įdomus ir smagus faktas – Latvija į „Eurovizijos“ finalą patenka nedažnai ir tik du kartus per visą istoriją yra buvę taip, kad latviai į finalą pateko, o lietuviai ten nepasirodė, – 2005 ir 2008 metais. Abu kartus Airija latviams skyrė po 12 balų, nors paprastai balų jiems beveik neduoda“, – teigė J. Buivydas.

Pasak konkurso apžvalgininko, akivaizdu, jog abu kartus lietuvių emigrantai Airijoje mobilizavosi ir solidarizavosi balsuodami už latvius, nes tuomet už Lietuvą balsuoti jie tiesiog negalėjo.

„Emigrantų palaikymas, nors ir nėra kertinis, kiekvienai šaliai yra reikalingas ir gali padėti peržengti pusfinalio barjerą, jei rezultatai būna apylygiai.

Drįstu teigti, kad mūsų tautiečiai užsienyje yra tie žmonės, dėl kurių balsų Lietuva „Eurovizijoje“ greičiausiai niekada nebeužims paskutinės vietos, kadangi tų 20–30 papildomų balų visada turėtų užtekti norint lentelėje aplenkti bent vieną kitą šalį“, – savo įžvalgomis dalijosi LRT.lt „Lituanicos“ pašnekovas.

Anksčiau lietuvių bendruomenė Tenerifėje taip pat visuomet susirinkdavo kartu stebėti konkursą, tačiau pastaruoju metu didelio susidomėjimo nėra. Kita vertus, kaip sako šios bendruomenės pirmininkė Agneta Vansavičienė, šiemet neįvykęs konkursas nuliūdino ne vieną emigrantą.

„Anksčiau visi susirinkdavome į kavinę, ten stebėdavome finalą, tačiau dabar visiems liūdna, kad konkursas taip ir neįvyks“, – sakė ji.

Airijoje gyvenantis Darius Mileris, geriau žinomas atlikėjo Nojaus pseudonimu, visuomet seka, kaip Lietuvos atstovams sekasi siekti pergalės ir kiek balų jie sulaukia iš skirtingų šalių lemiamą vakarą.

„Tai ir mano profesinis susidomėjimas, ir noras pamatyti žanrų įvairovę, šou elementus bei visus pliusus ir minusus.

Renginys kokybiškai organizuojamas, nors yra ir nemažai kičo, subjektyvių, paviršutiniškų, keistų sprendimų, bet yra ir originalių, gilių pasirodymų. Draugai ir pažįstami, kiek žinau, taip pat žiūri tiesiogines transliacijas, balsuoja, tai ir pastebima skelbiant balsus.

Ne paslaptis, kad gyvenant užsienyje gimtinės ilgesys įgauna tikrą prasmę, norisi matyti savo šalį puikiai pasirodančią, norisi, kad ji būtų gerai įvertinta, tai ir mūsų kultūros skleidimas, ir pasididžiavimas, ir orumas, ir tarsi mūsų visų siekimas, kad būtume įvertinti“, – kalbėjo dainininkas.

Jungtinėje Karalystėje gyvenantis „Eurodienos“ redaktorius Tautvydas Neliupšis šiuo konkursu domisi jau nuo 2006 metų, kai išvydo Lietuvos atstovų „LT United“ pasirodymą, kuris pelnė iki šiol aukščiausią Lietuvos vietą – šeštą.

„Savos šalies palaikymo objektyviu pavadinti tikriausiai nelabai galima, tačiau tai yra vienijantis dalykas, kuris dažnai sutelkia įvairiose šalyse gyvenančius lietuvius ir, mano nuomone, toks vienybės išreiškimas yra puikus.

„Eurovizijos“ vien ne Lietuvoje gyvenančių lietuvių balsais nelaimėsime, tačiau tie balsai, manau, yra gan svarbūs kiekvienam Lietuvos atstovui. Taip pat palaikymas vis tiek nėra visiškai aklas, ir jis kyla iš to, kad žmonėms patinka dainos, kurias Lietuva siunčia į konkursą“, – kalbėjo jis.

Jis taip pat pastebėjo, kad Lietuvos atstovus ypač palaiko Airijoje gyvenantys tautiečiai. Tiek sėkmingus pasirodymus anksčiau surengę Donny Montell ar Ieva Zasimauskaitė, tiek ir finalo nepasiekę „Fusedmarc“ ar Jurijus Veklenko visuomet sulaukdavo 12 balų.

LRT.lt taip pat primena, kad, dėl koronaviruso pandemijos atšaukus Roterdame turėjusią vykti „Euroviziją“, Europos transliuotojai ieško būdų, kaip pagerbti šiemet ant didžiosios konkurso scenos turėjusius pasirodyti atlikėjus bei grupes.

Dalis transliuotojų (taip pat ir LRT) gegužės 16-osios vakarą, kai Roterdame turėjo vykti „Eurovizijos“ finalas, tiesiogiai iš Nyderlandų transliuos ceremoniją „Eurovision: Europe Shine a Light“, taip pat vakaro metu rodys dokumentinius filmus apie visus savo šalies atstovus, kalbins ekspertus, muzikantus.

Vokietijos visuomeninis transliuotojas ARD sumanė surengti alternatyvų konkursą dalyviams pagerbti. Gegužės 9-ąją ARD surengė specialią transliaciją, kurios metu buvo parodyti visų „Eurovizijoje“ turėjusių pasirodyti atlikėjų vaizdo klipai, o televizijos žiūrovai balsuodami internetu ir telefonu galėjo išrinkti dešimt jiems labiausiai patikusių kūrinių, tie kūriniai pateko į konkurso finalą. Jis bus rodomas šeštadienio vakarą prieš „Eurovision: Europe Shine a Light“ ceremoniją, kurią ARD taip pat transliuos.

Į vokiškojo konkurso finalą pateko ir Lietuvos atstovai – grupė „The Roop“, tad atlikėjai yra pakviesti į Hamburgą savo dainą „On Fire“ atlikti gyvai tiesioginio eterio metu ir kovoti dėl „Eurovizijos“ širdžių nugalėtojų titulo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.