Aktualijos

2020.05.13 20:03

Į Lietuvą grįžę emigrantai ieško darbo, tačiau mokslininkai perspėja, kad tai žmonių nuo išvykimo nesulaikys

Dėl koronaviruso pandemijos į Lietuvą grįžę emigrantai ieškosi darbo. Kol kas išaugusi darbuotojų pasiūla labiausiai juntama paslaugų, statybos srityse. Anot mokslininkų, laikinai apribotas išvykimas iš šalies – galimybė paskatinti reemigraciją. Tačiau, anot jų, vien rasti darbą ir sutarti dėl atlyginimo gali būti per maža priežastis ilgesniam laikui likti Lietuvoje.

31-erių kaunietis Domantas Kuzma ketverius metus savanoriavo ir dirbo užsienyje. Veiklą būtų tęsęs, tačiau į Lietuvą grįžti privertė po Europą išplitusi koronaviruso infekcija.

„Jau nebuvo kito šanso, reikėjo grįžti į saviizoliaciją grįžusiems, tada jau nusprendžiau kad reikia ieškotis darbuko, kažkiek bandyti gyventi Lietuvoje, o paskui žiūrėsime“, – sako jis.

Grįžę emigrantai ieško darbo: anot jų, vien jį rasti gali būti per maža priežastis likti tėvynėje

Paieškos užtruko daugiau nei mėnesį. Pagal išsilavinimą vyras darbo ieškojo socialinių paslaugų srityje. Išsirinko senelių namus.

Klaipėdietis Vladas Sasnauskas ką tik susirado darbą Lietuvoje. Jis kelerius metus dirbo Norvegijoje, prasidėjus pandemijai grįžo į Lietuvą ir dirbs mechanizatoriumi.

„Svarbiausia argumentai (sugrįžimo – LRT.lt) – dėl koronaviro, mes kaip ir planavome jau pasilikti Lietuvoje, nebevažinėti. Tai tas ir pastūmėjo, pristabdė, o kaip toliau bus, bus matyti“, – teigia jis.

Kelių remonto darbus vykdančios įmonės „Kauno tiltai“ generalinis direktorius Aldas Rusevičius sako, kad šį pavasarį darbuotojų pasiūla gerokai didesnė. Ateina kitur darbus praradę, įdarbinta ir nemažai grįžusių emigrantų.

„Jie beldžiasi, priėmėme ne vieną ir sektorius infrastruktūros galėtų tapti vienu iš tų, kuris palengvins situaciją darbo rinkoje“, – pastebi direktorius.

Užimtumo tarnyboje pandemijos nulemtų pokyčių kol kas nematyti. Emigrantai aktyviau nei ankstesniais metais registravosi metų pradžioje: sausį, vasarį. Balandį jų sulaukta mažiau. Daugiau nei 60 procentų darbo ieškančių emigrantų – vyrai. Daugiausia turinčių vidurinį išsilavinimą.

„Dažniausios trys profesijos vairuotojai, statybų darbininkai ir pardavėjai. Dažniausia ten ir įsidarbina ir tai būna nekvalifikuoti darbai – pagalbinis darbininkas, krovėjas, valytojai“, – LRT TELEVIZIJAI sako Užimtumo tarnybos atstovė Jurgita Zemblytė.

Emigracijos procesus tyrinėjantis VDU mokslininkas Giedrius Janauskas sako, kad dėl pandemijos sugrįžę lietuviai ir apribotas išvykimas iš šalies – galimybė paskatinti reemigraciją. Tačiau vien gauti darbą, per maža priežastis neišvykti vėl atsivėrus sienoms.

„Įsidarbinimas tik pirmas žingsnis, klausimas, kiek darbdaviai gebės išnaudoti potencialą, kilti karjeros laiptais ar gebės pristatyti pasaulį iš Lietuvos, kad jam nevertėtų išvykti iš Lietuvos“, – tikina profesorius.

Statistikos departamento duomenimis praėjusiais metais iš Lietuvos emigravo beveik 30 tūkstančių lietuvių. Gyventi atgal grįžo 20 tūkstančių emigravusių Lietuvos piliečių.